Jak vybrat a nasadit poklice na kola

21. 8. 2022 2 min. čtení Tipy a rady

Běžné plechové disky nevypadají na autě moc dobře. Sice splní svůj účel, ale auto s nimi je takové nevýrazné. To do značné míry umí napravit poklice na kola, což je poměrně levný způsob, jak situaci vylepšit.

Poklice na kola: Druhy a co si pohlídat?

Články na téma poklice na kola:

  1. Zabezpečení poklic na kola, jak na to?
  2. Poklice na kola: Druhy a co si pohlídat? - právě čtete
  3. Jak nasadit a sundat poklice

Za ty nejlevnější poklice nedáte ani pětistovku. S parádními hliníkovými koly se to sice srovnávat nedá, ale za cenu večeře v lepší restauraci auto poskočí vizuálně o několik levelů nahoru.

Poklice na kola jsou lepší než holý disk

Úloha poklic na kola není jen vizuální. Poměrně dobře totiž umějí ochránit samotný disk kola před odřením. K dostání jsou obvykle ve velikostech 13-17", a to ve všech různých podobách. Někdo raději paprskové, někdo celoplošné, to už záleží na vkusu každého. Dokonce se dají sehnat i pochromované poklice na kola, které už ale opravdu hodně poutají pozornost.

Jak nasadit poklice na kola

Uchycení poklic na kola je poměrně snadné. Je důležité očistit před nacvaknutím disk kola. Pokud mezi plastovými pacičkami a diskem zůstanou nečistoty, dojde velice snadno k odření ochranné vrstvy na disku. Ten pak začne reznout a jeho životnost se tím zkracuje. Další zásadní věcí je správné nasazení poklic na kola. Pro ventilek je v roztažném prstenci i plastovém disku výřez, pokud toto nebudete respektovat, můžete zničit jak poklici, tak i ventilek. Jakmile vše sedí jak má, mělo by stačit lehce do poklice ťuknout a ta se ochotně zacvakne do disku.

Jak sundat poklice na kola

Při sundávání poklic na kola je potřeba taktéž jisté opatrnosti. Můžete použít plochý šroubovák, kterým zapáčíte mezi poklicí a diskem. V ideálním případě nejprve nástroj obalte alespoň tenkým hadrem nebo kusem látky. Jinak může opět dojít k poškození povrchu poklice, respektive poškrábání disku.

Originální poklice jsou nejlepší

Ideální volbou jsou originální poklice na kola, tedy přímo od výrobce vozidla. Zde je zaručeno, že dokonale sednou a materiály budou kvalitnější než u levnějších kousků. Cenově ale originální poklice vycházejí většinou dráž. Pro všechny kryty platí, že není od věci je jednou za čas sundat a vyčistit.

Zdroj médií: Flickr.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?