Jak nasadit a sundat poklice z kol na autě

22. 11. 2020 1 min. čtení Tipy a rady

Poklice v první řadě chrání vaše kolo před odřením, dále také může výrazně vylepšit vzhled. Používají se na ocelová kola. Jak je však správně nasadit a demontovat, abyste nepoškodili samotné kolo či poklici?

Jak nasadit a sundat poklice z kol na autě

Články na téma poklice:

  1. Poklice na kola - jaké vybrat a na co si dát pozor?
  2. Jak na zabezpečení poklic na autě
  3. Montáž a demontáž poklic - právě čtete

Poklice, které naleznete ve většině obchodů, jsou univerzální - dají se použít na různé modely a značky vozů. Může se stát, že bude poklice volná nebo příliš těsná. V takovém případě byste měli upravit průměr přítlačné pružiny v místě ohybu pro ventilek. Je-li poklice volná, pružinu musíte roztáhnout, pokud je naopak těsná, pružinu bude potřeba stlačit.

Montáž a demontáž poklic

Vybírejte poklice na kola v nabídkách e-shopů

Jak nasadit poklice

Montáž poklice je možná po důkladném očištění obvodové části ráfku. Po vyčištění nasaďte ocelový prstenec obloukem směrujícím k ventilku a zatlačte jej do žlábku v západkách. Poté vezměte poklici a přiložte ji ke spodní části kola (spodní část si můžete přidržet kolenem). Horní dvě západky stlačte prsty a poklici zatlačte do disku. Místo ventilku na poklici se musí shodovat s ventilkem na ráfku. Nakonec zkontrolujte, zda jsou všechny západky umístěny rovnoměrně do disku kola.

Montáž a demontáž poklic

Jak sundat poklice z kol

Abyste si poklice nepoškodili, doporučujeme s nimi zacházet přiměřenou silou. Poklici z kola demontujete tím, že zasunete prsty do otvorů poklice u horní části kola a rovnoměrným tahem horní části krytu kola vytrhnete. Pokud kryt kola drží příliš silně, použijte šroubovák, kterým poklici vypáčíte. 

Tip na závěr:

  • Při nasazování sněhových řetězů, doporučujeme poklice sundat, aby nedošlo k nechtěnému poškození.

Zdroj médií: unsplash.
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články