Parkovací zóny v Praze a jak se v nich vyznat

16. 9. 2019 3 min. čtení Tipy a rady

Jedno z nejméně populárních opatření ve velkých městech je zavedení parkovacích zón. Tento krok je vždy provázen nelibostí obyvatel i návštěvníků, pro které to znamená komplikace a nutnost řídit se nějakými novými pravidly. Nejzářnějším příkladem je naše metropole – Praha, na kterou se zaměříme a vysvětlíme si, jak tedy parkovat správně a předejít pokutě, případně rovnou odtažení vozidla.

Parkovací zóny v Praze a jak se v nich vyznat

Se zónami a bez zón 

Praha je v současné době rozdělena na oblasti, kde parkovací zóny jsou a kde naopak chybí. Zadarmo a bez rizika, že pácháte přestupek, můžete své auto odstavit zejména na okrajích hlavního města. Alternativou jsou i P+R parkoviště, kde se dá parkovat skutečně levně. To je také naše doporučení, zejména mimo víkendy a státní svátky je doprava pomocí MHD varianta srovnatelně rychlá a zejména méně stresující, než kodrcání se v kolonách a následné hledání místa na zaparkování. 

Zóny jako takové jsou pak poznat na první pohled podle barvy, kterou jsou na pozemní komunikaci vyznačeny. Dále jsou označeny dopravní značkou, respektive sestavou, kterou tvoří informativní značka IP12 spolu s dodatkovými tabulkami, které označují barvu a číslo oblasti, podmínky a číslo úseku parkovací zóny. U každého druhu zóny uvádíme provozní dobu, mimo kterou je možné v daném místě parkovat bez omezení. Pozor, jednotlivé městské části mohou tyto časy upravovat, neplatí to tedy paušálně. 

Tento článek je prémiovým obsahem pro přihlášené uživatele

Přihlášení je zcela ZDARMA a získáte díky němu přístup k množství prémiového obsahu

POKRAČOVAT ZDARMA PO PŘIHLÁŠENÍ

Podobné články