Nasazení a použití sněhových řetězů na automobilu

20. 10. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

Zima již klepe na dveře. Už nyní můžete na některých místech stát dlouhé kolony kvůli kamionům, které v horských výškách překvapil nenadálý sníh. Je vhodné si tudíž už nyní v autě vozit s sebou sněhové řetězy

Jak nasadit a používat sněhové řetězy

Články na téma sněhové řetězy:

  1. Sněhové řetězy - kdy je musíte použít a jak moc pomohou?
  2. Jak vybrat sněhové řetězy
  3. Jak nasadit a používat sněhové řetězy - právě čtete

Jak používat sněhové řetězy

Způsob, jakým budete nasazovat řetězy se může lišit. Závisí na zvolené značce a modelové řadě. I přes to, že ke každým řetězům dostanete podrobný návod, ne vždycky se vám povede řetězy nasadit na první pokus. Neztrácejte hlavu, odborníci doporučují si řetězy po zakoupení zkusit nasadit na suché silnici. Na sněhu to potom bude už hračka.

Jak nasadit a používat sněhové řetězy

Jak správně nasadit sněhové řetězy

Montáž sněhových řetězů není žádný oříšek. Existuje mnoho typů, například řetězy, které se dají zacvaknout z boku. Nejvíce se ale osvědčují řetězy celoobvodového typu s H nebo X stopou. Řetězy tohoto typu se používají při jízdě na vozovkách pokrytých sněhem či ledem, nebo pro případnou jízdu terénem. Tyto řetězy jsou také uzpůsobeny na krátké přejíždění přes kratší úseky bez sněhu - v takovém případě se nezničí. 

Jak nasadit a používat sněhové řetězy

Řetězy nasazujete většinou na hnací kola, případně na řiditelná kola. Řetěz nesmí být překroucený. Až řetěz vyrovnáte, zasuňte ho za kolo a potáhněte oba konce lanka k sobě. Poté lanka zvedněte na dezén a spojte.

Spojené lanko položte nahoru na dezén pneumatiky. Boční řetěz následně spojte spojovacím háčkem do koncového článku bočního řetězu a opět zkontrolujte, jestli nejsou řetězy nejsou překroucené. Poté zasuňte lanko za pneumatiku a celý řetěz na pneumatice porovnejte, ať je nasazený symetricky. 

Napínací řetěz s pryžovým napínačem poté pevně utáhněte a vložte ho do drážky v průvlečné zarážce. Následně provlékněte přebývající části napínacího řetězu kolem bočního řetězu a zaklesněte pryžový napínač do vhodného článku na něm. Zkontrolujte rovnoměrnost řetězu.

Pokud vlastníte starší typ řetězu s gumovým dotahováním, odborníci doporučují po pár ujetých metrech řetězy ještě překontrolovat a dotáhnout. Aby seděly a neponičily se.

Jak nasadit a používat sněhové řetězy

Maximální rychlost se sněhovými řetězy

Pokud pojedete s nasazenými řetězy, je nutné počítat s tím, že se vaše zimní pneumatiky budou více opotřebovávat. Vozidlo s nasazenými řetězy může poté jet maximálně 50 km/h. Na úsecích bez sněhu je vhodné tuto rychlost ještě snížit

Jak nasadit a používat sněhové řetězy

Zdroj médií: unsplash
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články