Jaká jsou nejbezpečnější malá auta na českém trhu?

7. 11. 2020 4 min. čtení Tipy a rady

Malá auta potkáváme dnes a denně. Které z nich je ale pro vás bezpečné a kterému se raději vyhnout?

Jaká jsou nejbezpečnější malá auta na českém trhu?

Nezávislá organizace Euro NCAP a americká organizace IIHS tradičně, jako každý rok, i letos zveřejnily seznam aut, která si v crash-testech vedla nejlépe

Jaká jsou nejbezpečnější malá auta na českém trhu?

Jaké testy NCAP standardně provádí:

  • Čelní přesazený náraz vozidla v rychlosti 64 km/h do deformovatelné bariéry. Vůz naráží do deformovatelné překážky (šířka 100 cm, tloušťka 54 cm) celkem 40 % své přídě.
  • Boční náraz do boku vozidla vozíkem rozjetým na rychlost 50 km/h. V přední části vozíku je deformovatelný materiál o rozměrech 150*50 cm.
  • Boční náraz vozu na sloupek (tzv. pole test) v rychlosti 29 km/h. Tento druh nárazu simuluje boční náraz do stromu (lampy) a slouží především k ověření správné funkce hlavových airbagů. Ocelový sloupek má průměr 254 mm.

Z těchto 3 testů vyjde konečné hodnocení, které rozhodne o tom, kolik hvězdiček za bezpečnost vůz dostane. Dále se provádí další 2 testy, které se ale hodnotí zvlášť a nejsou již zahrnuty do předchozího hodnocení.

  • Test ohleduplnosti vůči chodcům- simulace střetu s chodcem v rychlosti 40 km/h.
  • Bezpečnost dětí, které jsou v dětských sedačkách (vozy se testují s dětskými sedačkami přímo od výrobce, případně se sedačkami, které výrobce doporučuje).

Bezpečnost malých nových vozů v loňském roce

  Bezpečné malé auto bylo v tomto testu hodnoceno v následujících kategoriích:

  • bezpečnost dospělé posádky
  • bezpečnost dětské posádky vzadu
  • ochrana chodců
  • nabídka a účinnost bezpečnostních asistentů

Nejbezpečnějšími vozy se v sérii minivozů staly nová generace Renaultu Clio spolu s Audi A1.

Jaká jsou nejbezpečnější malá auta na českém trhu?

Další kategorií byla malá rodinná auta, ve kterých exceloval Mercedes-Benz CLA s novou Mazdou 3. CLA dokonce získalo přes 90 % ve třech kategoriích ze čtyř zmiňovaných (ochrana posádky, dětí i chodců).

Euro NCAP poznamenalo, že všechna testovaná auta, která byla z německé automobilky Mercedes-Benz, v roce 2019 vynikala excelentními výsledky za bezpečnostní technologie ve standardní výbavě vozu

Hodnocení podle amerických testů

Americká organizace IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) zajišťuje testy IIHS, které jsou velmi podobné testům Euro NCAP. Skládají se z hodnocení čelního nárazu s malým a středním přesahem, bočního nárazu, pevnosti střechy a ochrany hlavy a krku při nárazu. Automobily musí v několika testech získat hodnocení „Good“.

Dále se hodnotí chování asistenčních systémů při riziku srážky s jiným automobilem a při riziku srážky s chodcem. Tyto testy musí být na závěr vyhodnoceny jako „Advanced“ nebo „Superior“ (pokročilý nebo lepší). 

Jaká jsou nejbezpečnější malá auta na českém trhu?

Nakonec se hodnotí světlomety, které následně rozhodují, zda se vůz zařadí do kategorie Top Safety Pick nebo Top Safety Pick+. Pro nižší kategorii je přijatelné hodnocení „Good“ nebo „Acceptable“ (dobré nebo přijatelné) pro alespoň jednu výbavu v nabídce modelu. Vyšší kategorie však zajišťuje přítomnost kvalitnějších světlometů ve všech výbavách.

Jaká jsou nejbezpečnější malá auta na českém trhu?

Americká organizace IIHS na svůj žebříček vozů s hodnocením IIHS Top Safety Pick + zařadila Hondu InsightSubaru Crosstrek Hybrid.

Zdroj médií: unsplash, Audi, MB, Mazda, Honda, youtube.com.

Fotogalerie (7 fotek)

Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články