PRÁCE 🧰

VIDEO: Jak vyčistit vzduchový filtr, aplikace oleje na vzduchový filtry

31. 8. 2022 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Vzduchových filtrů je více druhů, nejsou jenom ty klasické papírové, ale existují i takové, které se dají po čase vyčistit a použít znovu. 

Jak vyčistit vzduchový filtr u auta a motorky

Články na téma vzduchový filtr:

  1. Jak a čím čistit vzduchový filtr - právě čtete
  2. Jak často měnit vzduchový filtr

Papírový vzduchový filtr

Ohledně čištění papírového vzduchového filtru se dá říct ve zkratce toliko, že ideální řešení je asi koupě nového. Není-li na to filtr stavěný, asi bychom neriskovali nějaké čištění, které může změnit vlastnosti filtračního materiálu a ten pak může propouštět nečistoty, případně se do něj nachytaný prach ještě víc "zapere".

Na internetu sice lze najít zkušenosti dobrodruhů, kteří se do toho pustili s víceméně pozitivním výsledkem, ale těch pár stovek za filtr je prostě jistota. A když už bychom ho měli čistit, tak jednoduše z vnější strany vysavačem, rozhodně bychom nezkoušeli žádnou chemii nebo tekutiny. Je to řešení víceméně nouzové a jeho účinnost nebude nijak valná.

Bavlněný "sportovní" vzduchový filtr

Nezbytný doplněk každého auta, které hrdě nese vrstvy "cool" nálepek, nevkusná kola a zadní spoiler s povětšinou dost zvláštním sklonem. Abychom ale někomu nekřivdili tak ano, konické (nejčastější tvar) filtry, typicky od K&N Engineering opravdu něco málo výkonu umí přidat. Ale určitě ne desítky koní, to spíš jednotky a určitě ne "vocpoda", ale spíše ke konci využitelného spektra otáček.

Olej na vzduchový filtr

Bavlna propouští vzduch lépe než papír a zároveň zachovává schopnost dobře zachycovat nečistoty. Je většinou napuštěna olejem na vzduchové filtry. Jednou za čas (dle toho, co předepisuje výrobce), je dobré filtr vyčistit. Proto je třeba ho nejdřív vymontovat, vyklepat z něj ty největší nečistoty. Poté se celá filtrovací plocha nastříká speciálním čističem. Ten se nechá chvíli působit a následně je třeba nepříliš prudkým proudem vody filtr vypláchnout. Ale pozor, směrem zevnitř, aby se nečistoty vyplavily ven. Pokud by voda tlačila nečistoty dovnitř, moc by to filtru neprospělo. Toto je třeba dělat do té doby, dokud je voda, která prochází filtračním materiálem špinavá.

Dalším krokem je usušení filtru. Můžete tomu malinko pomoci tím, že z něj vodu vyklepete, ale nesmí být ani vlhký, proto ho klidně nechte někde na sluníčku nebo v průvanu. Jakmile je filtr dokonale suchý, přichází nanesení oleje na vzduchový filtr. To je třeba provést rovnoměrně a tak, aby od něj byla "špinavá" celá filtrační plocha. Nesmíte to ale přehnat! Hezky rovnoměrně a všude stejně. Případná místa, kde oleje není dostatek budou dobře vidět, protože bavlněné filtry jsou většinou z nějakého světlejšího materiálu. Před posledním krokem ještě otřete olej z míst, kde být nemá a namontuje ho zpět.

Molitanový vzduchový filtr

Toto je doména spíše motocyklů, ale pro úplnost molitanový filtr zmíníme. Ten funguje podobně, jako filtr bavlněný - je napuštěn olejem na vzduchové filtry a dá se používat po vyčištění opětovně. Samotný proces čištění se dá shrnout jako takové "lehčí praní". Povětšinou postačí jarová voda, ideální je ale čisticí prostředek doporučený výrobcem. Rozhodně neperte filtr technickým benzínem ani ničím podobným! Po vyčištění a proplachu se nechá filtr vyschnout a poté se na něj aplikuje speciální olej na vzduchový filtr (opět ideálně doporučený výrobcem).

Zdroj médií: Pxhere, Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=Ri9P5aQyBRQ).

Podobné články