Jak správně nastavit klimatizaci v autě, abyste z toho neonemocněli?

6. 5. 2021 6 min. čtení Tipy a rady

Klimatizace je super vymoženost, ale je potřeba si ji správně nastavit. Jak docílit toho, aby bylo v interiéru příjemně, ale zároveň jste si z toho neodnesli angínu?

Jak správně nastavit klimatizaci v autě, abyste z toho neonemocněli?

Samozřejmě neexistuje univerzální návod pro každého. Člověk od člověka máme jiné potřeby a taky se od sebe liší jednotlivé modely vozů. Základem před použitím klimošky za teplých dní je ze všeho nejdřív pořádně vyvětrat auto. Už jen tím snížíte teplotu klidně o deset a více stupňů. Proto ještě než do vozu vůbec sednete, otevřete klidně všechny dveře a nechejte vzduch proudit. Kdo má stahování okýnek na dálku, může větrat ještě před příchodem k vozu.

Rychlá výměna

Jakmile nastartujete, zapněte klimatizaci naplno. Nemusí být nutně na tu nejnižší možnou teplotu, ale ať hlavně co nejvíc fouká. Tím se urychlí ochlazení interiéru a vzduch se velmi rychle vymění. Dejte tomu chvilku, ony jsou obvykle dost ohřáté i povrchy v autě, sedačky a podobně. To všechno musí alespoň trochu zchladnout.

Vybírejte přípravky pro dezinfekci klimatizace v autě

Ve chvíli, kdy už se dá vevnitř aspoň trochu být, můžete pomalu dveře pozavírat, ztlumit sílu foukání, nastavit si vše tak, jak jste na to zvyklí a vydat se na cestu. Určitě ale nezapomeňte na pravidlo, že nesmíte cítit proud vzduchu nikde na těle, obličeji nebo krku. Klimatizace by vám tak mohla zadělat na nepěknou angínu nebo třeba revmatické problémy. Ochlazovat se pomocí ledového proudu vzduchu je sice nesmírně efektivní, ale taky nesmírně nezdravé.

Každý má optimum jinde

Optimální nastavení teploty má asi každý trochu jiné. Někomu vyhovuje 23°C, jinému třeba 19,5°C. S manuální klimatizací se tak přesně nastavit teplotní komfort nedá, navíc s každou změnou teploty okolního vzduchu se změní i teplota uvnitř auta. Proto se smiřte s tím, že budete muset holt sem tam pootočit kolečkem, abyste třeba při průjezdu lesním úsekem zbytečně nemrzli.

S automatikou je to bez starostí

S automatickou klimatizací to je o dost bezstarostnější, prostě nastavíte požadovanou hodnotu a dál se o nic nestaráte. Systém si sám řídí vše, od toho, ze kterých výdechů půjde vzduch, až po jeho teplotu. Na základě čidel ve vedení vzduchu i v interiéru tak umí dosáhnout plus mínus stejné teploty v celém autě. Pokud máte vícezónovou klimatizaci, může mít jiné nastavení řidič a jiné spolujezdec. Ve stále více vozech je pak ještě nastavení zvlášť pro posádku na zadních sedadlech. Může si tak každý nacvakat pro něj optimální teplotu. Pamatujte jen na to, že ideální rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je do 6 stupňů. Toto pravidlo lze porušit, pakliže by uvnitř mělo být 25 °C a více, což způsobuje rychlejší únavu a ospalost.

Zdroj médií: Pxhere
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?