Jak nastartovat auto přes kabely? Přinášíme návod

14. 11. 2020 5 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat nabíječku baterií Pomocníci startu Nastartování auta

Nedaří se nastartovat auto, protože akumulátor mele z posledního? Nebo dokonce startérem ani neotočí? Nevadí, i tak můžete odjet, stačí mít jiné auto se zdravou baterkou a startovací kabely.

Jak nastartovat auto přes kabely?

Pokud to jinak nejde, nedá se nic dělat, připravte si druhé auto, které přistavte čelem k otevřené kapotě auta s mrtvou baterkou. Vypněte motor a otevřete kapotu. Nachystejte si startovací kabely a podívejte se dobře, kde je symbol kladný (+) a kde je záporný (-). Kabel s kladným pólem bývá obvykle červený, se záporným černý, ale nemusí to tak být vždy. Kabely zapojíme následovně:

1. Zapojte svorku kladného (+) kabelu ke kladnému pólu vybitého akumulátoru.

Startovací kabely v nabídkách e-shopů

2. Druhý konec kladného kabelu (+) zapojte na kladný pól zdravého akumulátoru.

3. Záporný kabel (-) zapojte k zápornému pólu nabité baterie.

4. Druhý konec záporného (-) kabelu zapojte na kostru vozu s vybitou baterií. Toto místo bývá označeno, případně je popsáno v návodu k vozu. Dočkáte se pravděpodobně pár malých jisker při připojování svorky, což je běžné, nelekejte se toho.

5. Nastartujte automobil, který má baterii v pořádku a nechejte motor běžet na volnoběh.

6. Pokuste se nastartovat i "mrtvé" auto. Pakliže to jde, problém je pro tuto chvíli vyřešen. Kabely můžete odpojit, ale přesně v opačném pořadí, než jste je zapojili (prostě postupujte od bodu čtyři nahoru).

Vůz s vybitou baterií tedy běží a bylo by dobré mu dopřát minimálně třicet minut, ale klidně třeba i hodinu jízdy, aby se akumulátor řádně dobil. Pokud ani to nepomůže a další den musíte opět startovat přes kabely, vyměňte baterii za novou.

Ohledně startovacích kabelů platí, že ty dražší nejsou automaticky lepší. Rozhodně na nich ale nešetřete, ty kvalitnější s větším průřezem snesou delší startování a vyšší proudy. Při výběru se můžete orientovat podle hmotnosti - čím těžší, tím větší průřez mají kabely. Dbejte však i na dostatečnou délku a kvalitu izolace. Doporučujeme je vozit v autě. Jsou vám k ničemu doma v garáži, když nemůžete odjet z parkoviště u obchoďáku.  

Zdroj médií: Flickr.

Podobné články