Registr silničních vozidel je databáze všech aut registrovaných v České republice. Spadá pod Ministerstvo dopravy, které ho vykonává prostřednictvím obcí s rozšířenou působností po celé zemi. Co dělat, pokud do něj potřebujete zapsat změnu?
Jak na zápis změn údajů v registru vozidel během roku 2023?
Články na téma vlastník a provozovatel vozidla:
- Provozovatel a vlastník vozidla - jaký je rozdíl?
- Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla
- Změna vlastníka nebo provozovatele vozidla
- Jak během roku 2023 zapsat změny v registru vozidel? Poradíme! - právě čtete
Úřad zajímá změna bydliště i barvy auta
Pořídili jste si nebo zdědili vozidlo, či vozidlo prodáváte nebo darujete? Pak budete řešit, jak do registru nechat zapsat nového vlastníka nebo provozovatele. Celý postup jsme zmapovali do jednoho z dřívějších článků.
Následující řádky ovšem budou věnovány ostatním změnám, které je potřeba úřadu obce s rozšířenou působností taktéž nahlásit. Registr vozidel totiž zajímá nejen změna trvalého bydliště, ale třeba také nová barva auta nebo jeho přestavba na alternativní pohon. Jak na zápis změn v roce 2023?
- Přečtěte si také: Jak změnit vlastníka nebo provozovatele vozidla
Mezi nejčastěji zapisované změny patří:
- Změna barvy vozidla,
- zaevidování spojovacího zařízení,
- zaevidování hromadné přestavby na alternativní pohon,
- změna trvalého pobytu,
- změna příjmení,
- změna sídla společnosti,
- změna názvu společnosti,
- změna podstatné části silničního vozidla (kupř. při Schvalování technické způsobilosti jednotlivě přestavěného silničního a zvláštního vozidla k provozu na pozemních komunikacích).
Přečtěte si také: Rozdíly mezi provozovatelem a vlastníkem vozidla
S oznámením změny neotálejte!
Změnu bude potřeba nahlásit do 10 pracovních dnů ode dne, kdy nastala a to na obecní úřad obce s rozšířenou působností. S žádostí, kterou můžete sepsat volnou formou, vyzvednout si ji přímo na vybraném úřadě nebo si ji stáhnout z webu Ministerstva dopravy, navštivte kterýkoliv z více než dvou stovek úřadů v České republice. Jeho výběr není podmíněn trvalým bydlištěm vlastníka nebo provozovatele vozidla.
Co s sebou na úřad přinést?
- žádost o zápis změn údajů (volná forma, tištěná žádost k vyzvednutí v čekárně nebo vypsaná žádost stažená z webu Ministerstva dopravy)
- doklad totožnosti v originále (občanský průkaz, pas)
- originál nebo ověřenou kopii živnostenského oprávnění nebo výpisu z obchodního rejstříku (u firemních vozidel)
- technický průkaz
- osvědčení o registraci
- ostatní doklady osvědčující změnu zapisovaných údajů
V případě, že žádáte o změnu údajů na základě výměny podstatné části mechanismu nebo konstrukce vozidla, budete navíc potřebovat:
- doklad o nabytí této části
- protokol o technické prohlídce provedené po výměně této podstatné části
- rozhodnutí obecního úřadu obce s rozšířenou působností o schválení technické způsobilosti po provedené výměně (v případě přestavby vozidla)
Poplatek za každou změnu a 30denní lhůta
Správní poplatek činí v tomto případě 50 Kč za každou zapsanou změnu. Zaplatit ho můžete na přepážce při podání žádosti v hotovosti nebo platební kartou. Změny jsou obvykle vyřízeny na počkání, v komplikovanějších případech je potřeba počítat se zákonnou lhůtou, která činí 30 dnů.
Zdroj médií: Depositphotos.