Jak funguje rozmrazovací sprej na sklo u aut

3. 10. 2020 5 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat provozní kapaliny Rozmrazovače Rádce motoristy

Škrabkám na sklo zamrzlého auta možná definitivně odzvonilo. Existuje totiž poměrně rychlý a jednoduchý pomocník, který usnadní a zrychlí zimní ranní neradovánky u nastartovaného vozu.

Rozmrazovací sprej na sklo

Jestliže vám v zimních měsících po každé mrznou prsty při škrábání zamrzlého čelního skla, možná jste ještě nevyzkoušeli tekutého pomocníka. Toho lze koupit v mnoha kamenných obchodech nebo na internetu. Víc jednodušší to být ani nemůže. Na druhou stranu netřeba hned škrabku zatracovat, pokud vám rozmrazovací sprej dojde, ještě rádi po ní sáhnete.

Na trhu existuje velké množství těchto sprejů od různých značek a s různým složením. Vybrat si z nabídky jen jeden může být velký oříšek. Samozřejmě pokud máte auto v garáži, nepotřebujete nic. Avšak pro ty méně šťastné je na místě si vybrat nejlepšího přítele do ledových podmínek.

Rozmrazovací spreje v nabídkách e-shopů

Složení a cena rozmrazovacího spreje

Každého jistě zajímá, jaké je složení těchto sprejů, které si během okamžiku dokážou poradit i s tlustou vrstvou ledu. Receptura se může výrobce od výrobce měnit, ale základ musí být stejný, a to líh. Některé spreje je tak vhodné používat jen na sklo, jiné dle jejich specifického složení můžete použít i na kovy (zámky), chromy a jiné plochy. 

Rozmrazovací spreje lze koupit v nádobách na 300 ml nebo 500 ml. Cena se liší dle výrobce i množství, případně dle specifického použití. V průměru ale zaplatíte zhruba 130 korun.

Způsob použití rozmrazovače

V některých případech je nutné z čelního skla odstranit vrstvu sněhu, v jiných případech to nevadí - vše se řídí dle návodu jednotlivých sprejů. Přípravek nezapomeňte pořádně před použitím protřepat a následně nastříkat na ledovou plochu - některé spreje začnou rozmrazovat hned, jiným to trvá i pár minut. Pak už jen stěrkou setřete vodu nebo pokud to rozmrazená plocha dovolí, můžete použít stěrače.

Domácí výroba rozmrazovacího spreje

Pokud se vám nechce utrácet v obchodě za spreje a nebo nevěříte přidané chemii, můžete si snadno vyrobit vlastní sprej po domácku. Příprava je velmi jednoduchá a navíc jeho množství vám vydrží klidně i na dvě zimy, pokud jej tedy budete skladovat v temnu a chladu - nejlépe pak ve sklepě nebo v garáži. 

Co budete na výrobu potřebovat?

Chtělo by to nějaký rozprašovač, který koupíte v každém obchodě s domácími potřebami - většinou tento artikl stojí kolem 40 korun. Dále je potřeba koupit líh nebo chcete-li čistý alkohol, který je k dostání například v drogerii. Litrové balení technického lihu koupíte obvykle za 80 korun. Poslední suroviny jsou už jen voda a kapka jaru nebo jiného přípravku na mytí nádobí.

Postup

Všechny suroviny - tedy 600 ml lihu, 200 ml vody, pár kapek jaru smícháte dohromady a dostatečně promícháte. Jaru není potřeba moc, slouží spíše jako vonná složka směsi. Stačí tedy pár desítek minut a máte zásobu domácího rozmrazovacího spreje. Tekutinu tedy přelijte do rozprašovače a zbytek uchovejte ve studeném a bezpečném prostředí. Nezapomeňte zajistit, aby se k přípravku nedostaly děti. Samozřejmě po přípravě je vhodné dobře vyvětrat místnost. Přeci jen líh má svůj specifický zápach.

Výhodou také je, že si můžete nalít do rozprašovače jen určité množství domácího spreje a nemusíte tak v autě pokaždé vytahovat těžký půl litrový sprej v rozprašovači z obchodu.

Zdroj médií: Pixabay.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je v jedné ruce foťák a v druhé pero, s kterým si vše pečlivě zapisuje. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články