Elektrochemický alkohol tester a jeho výhody

24. 11. 2021 3 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Druhy alkohol testerů

Obecně elektronické alkohol testery používají dva druhy čidel. Za méně dokonalé a levnější je považováno čidlo polovodičové, ale daleko lepší volbou je koupě testeru s čidlem elektrochemickým.

Elektrochemický alkohol tester a jeho výhody

Články na téma alkohol tester:

 1. Jak vybrat alkohol tester?
 2. Kde koupit alkohol tester
 3. Na jakém principu funguje alkohol tester
 4. Jaký alkohol tester se vyplatí koupit? Jednorázový, nebo digitální?
 5. Odmítnutí dechové zkoušky
 6. Kalibrace alkohol testeru
 7. Jaké alkohol testery používá policie?
 8. Elektrochemický alkohol tester a jeho výhody - právě čtete
 9. Jednorázový alkohol tester - technologie, výhody, cena
 10. Měření alkoholu - jakým způsobem fungují přístroje?
 11. Kdo všechno může provádět dechovou zkoušku
 12. Test alkohol testerů - již brzy
 13. Kolik stojí alkoholtester a vyplatí se připlatit si? - již brzy
 14. Proč je důležité kalibrovat alkohol tester? - již brzy
 15. Profesionální vs. domácí alkohol testery - již brzy
 16. Lze oklamat alkoholtester? - již brzy
 17. Přesnost měření alkohol testeru na obalu vs. realita - již brzy

Jak funguje elektrochemické čidlo?

Samotné čidlo je docela malé, většinou má podobu válečku velkého zhruba do jednoho centimetru. Uvnitř jsou dvě elektrody a mezi nimi se nachází elektrolyt. Zde je důležité, z jakého materiálu jsou elektrody, protože třeba pro měření CO2 se hodí jiné, než jaké potřebujeme pro měření koncentrace alkoholu. Pro případy alkohol testerů se používá platina.

V okamžiku, kdy člověk dýchne do připraveného alkohol testeru, si přístroj nasaje přesně určené množství plynu - vydechovaného vzduchu. Ten prochází přes elektrochemické čidlo, kde dochází k oxidaci alkoholu na platinových elektrodách a vzniku elektrického proudu. Vznikající proud je změřen a jeho velikost přepočítána na koncentraci v objemu plynu, který si přístroj nasál. Na displeji se tak zobrazí hladina alkoholu v dechu.

Samá pozitiva

Oproti jiným způsobům měření je elektrochemické čidlo asi tou nejvýhodnější možností. Primární a naprosto zásadní je, že neměří nic jiného než alkohol. Dále je měření velmi rychlé a relativně energeticky nenáročné. A v neposlední řadě jsou elektrochemické alkohol testery i dost přesné a citlivé. Ty lepší ostatně umožňují měřit i v režimu, který by se dal nazvat pasivním - není nutné do nich foukat, ale orientační hodnotu zobrazí už při přiblížení k nosu nebo ústům třeba člověka spícího na lavičce. Umožňují tak rychle odhalit příčinu nespolupráce a odlišit třeba alkoholové opojení od bezvědomí vlivem jiných okolností.

Zde je ale ještě třeba poznamenat, že přístroj měří jak ethanol, tak i methanol. Oba jsou to alkoholy, ale ten druhý se v běžných alkoholických nápojích vyskytuje jen v minimálním množství. Požití většího množství methanolu znamená ohrožení zdraví (viz methanolová kauza z roku 2012). Alkohol tester ovšem ethanol od methanolu odlišit neumí.

Nutnost kalibrace

I lepší a dražší elektrochemické alkohol testery vyžadují kalibraci. Tu předepisuje výrobce a obvykle je to buď po půl roce nebo roce, případně po určitém počtu měření (podle toho, co nastane dříve). Elektronika přístroje totiž trpí vlivem vlhkosti ve vydechovaném vzduchu, s čímž si dražší přístroje (např. policejní Drägery umí poradit pomocí vyhřívání čidla a jeho nejbližšího okolí) a dalšími vlivy, jako jsou například změny teplot.

V případě, že by ke kalibraci nedošlo, mohla by se časem objevit odchylka v měření, které by buď bylo o něco zkreslené, nebo by docházelo k velkým rozdílům mezi naměřenými hodnotami při opakovaném měření.

Zdroj médií: Depositphotos.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články