Jaké alkohol testery používá policie a jaká je jejich citlivost?

20. 11. 2021 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Druhy alkohol testerů Dechová zkouška

Při silniční kontrole vám může dát policista dýchnout, aby zkontroloval, zdali nejedete pod vlivem alkoholu. Zkouška proběhne pomocí jednoho ze dvou alkohol testerů.

Policejní alkohol tester Dräger 7510

Články na téma alkohol tester:

 1. Jak vybrat alkohol tester?
 2. Kde koupit alkohol tester
 3. Na jakém principu funguje alkohol tester
 4. Jaký alkohol tester se vyplatí koupit? Jednorázový, nebo digitální?
 5. Odmítnutí dechové zkoušky
 6. Kalibrace alkohol testeru
 7. Jaké alkohol testery používá policie? - právě čtete
 8. Elektrochemický alkohol tester a jeho výhody
 9. Jednorázový alkohol tester - technologie, výhody, cena
 10. Měření alkoholu - jakým způsobem fungují přístroje?
 11. Kdo všechno může provádět dechovou zkoušku
 12. Test alkohol testerů - již brzy
 13. Kolik stojí alkoholtester a vyplatí se připlatit si? - již brzy
 14. Proč je důležité kalibrovat alkohol tester? - již brzy
 15. Profesionální vs. domácí alkohol testery - již brzy
 16. Lze oklamat alkoholtester? - již brzy
 17. Přesnost měření alkohol testeru na obalu vs. realita - již brzy

Elektrochemické alkohol testery

V České republice jsou dva alkohol testery, které jsou schválené jako stanovené měřidlo. Jedná se konkrétně o Dräger 6820 a Dräger 7510. Oba tyto přístroje mají elektrochemické čidlo. To znamená, že měří pouze a jenom hladinu alkoholu v dechu a nic jiného. V krajním případě je možné, že řidič nadýchá třeba po ostříknutí čelního skla zimní směsí do ostřikovačů, která obsahuje líh. I proto dávají policisté vždy při naměření nějaké úrovně alkoholu v dechu, dýchnout ještě po druhé, a to s odstupem.

Schválení ČMI a kalibrace

Policie ovšem nemůže jen tak nakoupit a začít používat jeden nebo druhý přístroj. Prvně je nutné přehrát software na upravený a následně schválený od Českého metrologického institutu. Po půl roce pak musí alkohol tester na kalibraci a za dalších šest měsíců znovu na Český metrologický institut a takhle pořád dokola.

Změří i čaj

Oba Drägery jsou poměrně chytré. Krom klasického měření z dechu umí měřit i v pasivním režimu. To znamená třeba alkohol u osob, které nespolupracují, respektive jsou v takovém stavu, že nemohou do testeru dýchnout. Probíhá to tak, že se přístroj pouze přiblíží k testované osobě, konkrétně k jejím ústům a měří se obsah alkoholu ze vzduchu, který dotyčný nebo dotyčná vydechuje. Teoreticky se tak dá změřit i jestli je třeba horký čaj "obohacen" o nějaký alkoholový vylepšovák.

Používanější je Dräger 7510, který je i robustnější a zároveň dražší. A je skutečně velmi pokročilý - má například i své vlastní topné tělísko, které zabraňuje kondenzaci par z dechu uvnitř přístroje. Dále je vybaven třeba GPS, aby bylo možné přiřadit ke každému měření konkrétní souřadnice. A samozřejmostí je možnost připojení tiskárny pro okamžité vytištění protokolu z měření, stejně jako paměť na pět tisíc měření.

Policie vám ovšem nemusí dát dýchnout jen do schváleného přístroje. V podstatě lze použít jakýkoliv alkoholtester, klidně i jednorázový. Výsledek ovšem bude pouze orientační a jako důkaz bude prakticky nepoužitelný. Pro konkrétní hodnotu je nutné odebrat testované osobě krev a rozborem určit přesnou hladinu alkoholu. Pomocí výpočtu lze určit i hladinu alkoholu v krvi třeba hodinu a půl nazpět.

Zdroj médií: Redakce.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články