Co znamenají jednotlivé kontrolky na palubním displeji

8. 6. 2020 6 min. čtení Tipy a rady

Čím modernější auta existují, tím více kontrolek se může objevit v palubním počítači. Ostatně pamatujete si na starého trabanta, tam moc problémů nebylo, kéž by to tak také zůstalo. Často se může při jízdě rozsvítit kontrolka, která může značit problém - zejména pokud je červené barvy. Ne každý, ale ví, co která kontrolka znamená a jak ji řešit.

Co znamenají jednotlivé kontrolky na palubním displeji

Články na téma význam auto kontrolky:

  1. Co znamenají jednotlivé kontrolky na palubním displeji - právě čtete
  2. Co znamená kontrolka EPC
  3. Kontrolka auto s klíčem - co znamená
  4. Kontrolka nízkého tlaku v pneumatikách
  5. Význam červených kontrolek v autě

V autoškole se mladí řidiči učí, co která kontrolka znamená. Po absolvování autoškoly ale rázem mnoho informací vypouští z hlavy - symboliku kontrolek zejména. Nutno podotknout, že i vyježdění řidiči mají občas problém s rozeznáváním symboliky - orientují se pouze podle barvy světýlka. Po přečtení článku budete moudřejší a pokud někdy nastane situace, že se rozsvítí oranžová nebo červená kontrolka, nebudete zmatkovat - budete vědět, jak problém správně vyřešit.

Základním stavebním kamenem je zapamatovat si barevné rozlišení - to je to nejjednodušší. Zelená barva je dobrá barva, tedy barva funkčnosti. Pokud se objeví oranžová barva (někdy může být do žluta) může se jednat o potencionální problém. Červená barva - ve většině případů - značí problém, který je nutné řešit hned, jinak to bude ještě horší. V takových případech je také nežádoucí pokračovat v jízdě.

Jakmile se objeví červené kontrolky na palubním počítači, je nutné rychle jednat. Může to značit závažný problém, který byste neměli zanedbávat. Ve většině případů je třeba auto odstavit - včetně vypnutí motoru. Často člověk problém nevyřeší sám, a tak je vhodné zavolat asistenční službu nebo servis.

Zelené kontrolky = správné kontrolky. Jsou to takové kontrolky, které mají uživatele vozu pouze informovat. Neukazují žádný problém, nýbrž poukazují na to, že je v autě vše v pořádku a vše běží tak, jak má. Například, že máte zapnutá obrysová nebo poznávací světla.

Kontrolky oranžové barvy:

Oranžové kontrolky (bývají i žluté) jsou předzvěstí problému, který není akutní, ale existuje. Řidiče má varovat před problémem, který by neměli zbytečně dlouho odkládat. Při rozsvícení oranžových kontrolek můžete v klidu pokračovat v cestě, ale také je dobré se objednat do servisu nebo vyřešit problém sám - pokud to jde. Nezapomeňte, že v mnoha případech se oranžové kontrolky mohou snadno změnit na ty červené a nikdy nevíte, za jak dlouho se tak stane.

Upozornění na nízký tlak v pneumatikách

Jedná se o kontrolku, která označuje nízký tlak v pneumatikách. Většinou se objevuje, pokud v jedné z pneumatik klesne tlak o 25 %. Pozitivní je, že můžete zastavit na kterékoli benzínce, kde snadno zkontrolujete tlak a případně pneumatiku dohustíte. Dávejte pozor na správný tlak, protože i přehuštěná pneumatika není žádoucí. Problém snadno tedy vyřešíte sami.

Signalizace poruchy posilovače řízení

Oranžová kontrolka vás bude upozorňovat na omezenou funkci posilovače řízení. Velmi brzy se taková kontrolka může proměnit v červenou. V takovém případě je možné sice v jízdě pokračovat, ale řízení vozu bude o dost náročnější. Čeká vás návrat do minulosti k vozům, které ani zdaleka žádný posilovač neměly a řízení dalo zabrat. Problém vyřešte se svým autoservisem.

Kontrolka zaneseného filtru

Kontrolka se zobrazí jen u novějších aut, které mají dieselové motory. Jestliže se kontrolka rozsvítí, znamená to, že je filtr zanesený a je třeba jej vyčistit. V některých případech se můžete o vyčištění pokusit sami - a to tak, že pojedete minimálně čtvrt hodiny plynulou jízdou při rychlosti alespoň 60 km/h. Pokud si nebudete jistí, zda-li se problém opravdu odstranil nebo kontrolka nezhasla, pak není nic jednoduššího, než se objednat do servisu a vyřešit to s nimi.

Závada nebo nefunkčnost ABS systému

Jedná se o protiblokovací systém brzd. Kontrolka symbolizuje závadu nebo nefunkčnost systému. Z praktického hlediska se jedná o problém, který není radno podceňovat, protože brzdový systém sice funguje, ale ne tak kvalitně, jak by měl - to může znamenat problém zejména v zimě na ledu. V jízdě můžete pokračovat, ale dávejte si větší pozor. Nic nepodceňujte a raději auto objednejte na opravu do autoservisu.

Kontrolky červené barvy:

Červené kontrolky neznamenají jen problém. Neměli bychom zapomínat i na takové, které řidiče upozorňují například na nezapnutý pás. Často se s takovou kontrolkou může objevovat zvuková odezva. Nejedná se tedy o problém vozu, ale problém řidiče s bezpečností.

Signalizace nenabité autobaterie

Jakmile se objeví taková kontrolka, máte problém s nabíjením. Autobaterie nevyrábí proud. Často se může stát, že auto ani nenastartujete. Pokud se problém objeví za jízdy, zajeďte okamžitě do servisu. Během cesty vypněte všechny elektrické věci v autě. Větší nebezpeční nastává pokud zároveň se symbolem baterie svítí i kontrolka chladící kapaliny. V tomto případě nikam nejezděte. Vyvarujte se jízdy a zavolejte do autoservisu, případně asistenční službě, která vám auto odtáhne.

Kontrolka nízké hladiny chladící kapaliny

Rozsvícená kontrolka může znamenat hned několik věcí. Od přehřátí motoru až po vadnou pojistku. Nejlepší, co můžete udělat je, zastavit a nechat motor v klidu vychladnout - až se tak stane, zkontrolujte, jaká je hladina chladící kapaliny. Ve většině případů bude nutné kapalinu dolít - koupíte ji na benzínové pumpě, pokud ji tedy nevozíte s sebou. Je to ale jen náplast, nakonec by bylo dobré se objednat do servisu - ať se o to postarají profesionálové. Nutno podotknout, že pouhou vodou problém nevyřešíte.

Signalizace nízké hladiny brzdové kapalinyProblém obložení brzdových destiček

Občas je problém snadno vyřešitelný, a to tím, že uvolníte ruční brzdu - kolikrát sama zapomenu, že ji mam zataženou. Občas se ale může stát, že bude kontrolka blikat. V takovém případě chybí brzdová kapalina a je třeba ji doplnit. Stejně tak se vám může objevit kontrolka, která značí problém na opotřebení brzdových destiček - pokud je oranžová, lze s autem ujet ještě nějaké cesty, ale hned se objednejte na co nejdřívější termín do servisu. Průšvih bude, pokud se kontrolka změní na červenou.

Kontrolka nedostatku oleje v motoru

Pokud se rozsvítí, značí to opravdu velký problém. Jestliže situaci nebudete řešit, může to vést i k nevratnému poškození motoru a vy se pak nedoplatíte s opravou. V každém případě je vhodné, abyste si pravidelně kontrolovali hladinu oleje. Pokud se tedy vyskytne takový problém, zastavte a počkejte až motor vychladne. Poté se podívejte, jaká je v motoru hladina oleje a případně ji dolijte. Pokud olej nemáte, musíte opět využít asistenční službu pro odtah vozu.

Zdroj médií: Pixabay, Auto Kelly.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články