Co znamená bílý kouř z výfuku u benzínového a naftového vozidla

13. 1. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Pokud vůz nějak výrazně kouří z výfuku, měli byste zpozornět. Barva toho, co se z něj line totiž může prozradit, kde je problém a na co se zaměřit.

Co znamená bílý kouř z výfuku u benzínového a naftového vozidla

Články na téma závady vozidel:

  1. Co znamená, když jde u auta bílý kouř z výfuku - právě čtete
  2. Modrý kouř z výfuku auta a co ho způsobuje?
  3. Co znamená černý kouř z výfuku auta? Může to být banalita
  4. Co způsobuje špatná váha vzduchu

V zimě je to normální

Za současných teplot a obecně v zimě, je poměrně běžné, že jde autům z výfuků bílý kouř. Je to způsobené tím, že promrzlé výfukové potrubí se s nastartováním začne ohřívat a kondenzuje v něm voda. Teplé spaliny ji ohřívají, voda se mění v páru a v tomto skupenství vychází ven. V závislosti na okolních podmínkách nemusí trvat jen několik minut, než se nechtěného efektu zbavíte. Co může pomoci, je využívání plného výkonového potenciálu motoru, který by měl do několika minut ohřát výfuk a vyhnat z něj vlhkost. Ale pozor, rozhodně nedávejte za uši studenému agregátu!

Koncovky výfuků v online nabídkách e-shopů

Za teplého počasí je to problém

Trable nastávají ve chvíli, kdy se oteplí, v květnu nebo uprostřed horkého léta není bílý dým z výfuku úplně normální a většinou značí závadu, jež vyžaduje urychlené řešení. S největší pravděpodobností totiž proniká chladicí kapalina do spalovacího prostoru a ten ji pak spaluje společně s palivem. Tedy spaluje, spíš ji mění na páru, která následně projde výfukem a do vzduchu se dostává společně se spalinami. Nejčastěji to značí prasklé těsnění pod hlavou, eventuálně může být prasklá hlava nebo blok motoru (což se většinou stává u větších motorů při nesprávném ohřívání po startu). Setkat se s tím lze jak u naftového, tak u benzinového agregátu.

Jenže, co když těsnění pod hlavou praskne v zimě? Jak to poznat? Voda ve válcích většinou způsobí opravdu hodně hustý kouř, přes který doslova není vidět, takže až to přijde, tak to bezpečně poznáte. Druhou fintou je, podívat se na ostatní auta v provozu. Pokud jste jediný, komu se line podezřelý bílý dým z výfuku, je pravděpodobnost závady vyšší, než když to takhle na křižovatce čadí každému druhému vozu.

Zdroj médií: YouTube
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články