PRÁCE 🧰

Vánoční trhy v Míšni: Saské kouzlo Vánoc vás tu obejme a nepustí

9. 12. 2024 7 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Kam na výlet Rádce motoristy Vánoční trhy

Možná máte i vy takovou milou tradici, která tkví v každoroční návštěvě vánočních trhů. A možná, že se dokonce každý rok vydáváte na Striezelmarkt do blyštivých Drážďan. Máme pro vás malý tip, jak si výlet zpestřit.

Trhy v Míšni

Onen zmíněný Striezelmarkt v Drážďanech se letos koná už po 590. a ročně se na něm objeví až neuvěřitelné 2 miliony návštěvníků doslova z celého světa. Když si ale výlet protáhnete ještě o kousek dál, čeká na vás malebné město na Labi, které vás dostane svou komorní atmosférou a trhy sice podstatně menšími, leč stejně krásnými.

Vítejte v Míšni, městě vína a porcelánu

Údělem Míšně je stát tak trochu v zákrytu zmíněných Drážďan, které jsou velkým turistickým lákadlem během celého roku, před Vánocemi obzvlášť. Je to ale škoda. Jde totiž o pěkné město s malebným historickým centrem, položené v úrodném kraji, kde se daří vínu, a kde se už od roku 1710 vyrábí světoznámý porcelán.

Do Míšně se z Drážďan dostanete asi za 45 minut. Není to daleko, ale jede se sem po okreskách a jsou tu úseky s omezenou rychlostí.

Vánoční trhy v Míšni v roce 2024: Nabídka, ceny a atrakce pro děti

S návštěvou tohoto města neuděláte chybu v jakémkoli ročním období. Když se sem ale vypravíte během adventu, dýchne na vás úplně jiným kouzlem než na jaře nebo během babího léta. Budou tu totiž tradiční vánoční trhy, které jsou sice malé, ale – stejně jako celá stará část města – malebné.

Trhy se konají na historickém náměstí Altmarkt, kde jim dělají kulisy pečlivě opečovávané měšťanské domygotická radnice, jejíž okna se během předvánoční atmosféry mění v adventní kalendář. Kdo už Míšeň párkrát zažil, jistě nám dá za pravdu, že je skvělé tu posedět u dobrého jídla v létě i postát u horkého svařeného vína během zimy.

Měšťanské domy

Kdy se trhy konají?

Asi čtyři desítky stánků jsou tu otevřené letos od 25. 11 do 24. 12., vždy od neděle do čtvrtka od 11.00 do 20.00 hod., v pátek a v sobotu až do 21.00 hod. Na Štědrý den tu prodejce zastihnete od 10.00 do 13.00 hod.

Od 25. 12. 2024 do 5. 1. 2025 tu ještě pokračují Zimní trhy (Wintermarkt), a to denně od 11.00 do 18.00 hod.

Co na trzích najdete?

Co se nabídky týče, objevíte tu směs toho, co je typické pro Německo, pak konkrétně i pro Sasko a zároveň nepřehlédnete i to, že jste jen 100 kilometrů od domoviny – důkazem budiž trdelník.

Čekají tu na vás stánky nabité tradičními výrobky z německé strany Krušných hor – typickým zastáncem těchto výrobků je Räuchermann, dřevěná figurka nejrůznějších velikostí a podob (od horníka po myslivce), jejíž kouzlo spočívá v dýmání. Stačí do figurky postavit to, co u nás nazýváme františkem, a efekt i vůně jsou na světě. Nevíme, jestli Němci obecně, ale Sasové se bez něj na Vánoce snad ani neobejdou!

Podobně se Sasové vyžívají v drobných dřevěných dekoracích, jako jsou domky nebo loutky, i v rozmanitých ozdobách na vánoční stromeček. A nakonec tu samozřejmě najdete i nějaké ty čepice, ponožky a další kousky z kategorie měkkých dárků.

Dekorace

Vánoční trhy jsou ale taky o dobrém jídle u stolečku, u kterého se „na stojáka“ sejde rodina nebo parta přátel. Synonymum užívání si adventu tady vypadá právě takhle. Co si tu můžete dát dobrého?

Dlouho se dalo říct, že obecně vánočním trhům v Sasku vévodil bratwurst a bockwurst v malé bagetce (ceny kolem 4 eur), dnes už typické uzeniny, po kterých se Němci mohou za každé situace utlouct, vytlačují i langoše (za cenu od 3,5 do 6,5 eura) a nezřídka to, čemu Poláci říkají zapiekanki (veka rozříznutá na délku zapečená se surovinami, jako je sýr, šunka, salám, houby a další).

Ze sladkého je tu pak zmíněný trdelník, perník, ořechy obalované v cukru nebo skořici, ale především nestárnoucí klasika v podobě jablek v hořké, mléčné i bílé čokoládě napíchnutých na špejli (a dalšího stejně „vytuněného“ ovoce). Dopřát si tu můžete i rozmanité Schaumküsse, tedy v podstatě naše indiánky (za 3 eura). Trdelník, bez kterého jen málokdo dokáže z trhů odejít, tu letos stojí 6 eur.

K nápojům na vánočních trzích neodmyslitelně patří svařené víno, které si letos konkrétně v Míšni dáte za 3,5 eura. Za čaj tu zaplatíte 2 eura, za horkou čokoládu 3,5 eura a za čím dál populárnější Jägertee nebo grog 4 eura. Připočítat musíte vždy ještě 3 eura jako zálohu za hrneček, který si můžete nechat na památku, nebo ho vrátit (pak zálohu získáte zpět).

Na děti (nebo na dospělé, kteří nevyhledávají alkohol) tu čeká oblíbený Kinderpunsch, který sestává z ovocného čaje, ovocné šťávy a koření (a zpravidla cukru). Ten letos v Míšni stojí 3,5 eura.

Jaké jsou tu atrakce pro děti?

Vánoce a těšení se na ně, to je samozřejmě hlavně výsadou dětí. V Míšni na ně myslí – jednak tu můžete vidět několik menších vánočních stromků ozdobených právě místními dětmi, jednak tu na všechnu drobotinu čeká kolotoč s retro dopravními prostředky, vláček a také velká houpačka v podobě pirátské lodi – to všechno v ulicích přilehlých k Hauptmarktu.

Na samotném Hlavním náměstí je pak ještě pódium, kde se podle harmonogramu odehrávají nejrůznější kulturní akce pro malé i odrostlejší.

Kam se podívat mimo trhy

Jak už padlo, stará část Míšně je okouzlující, takže neuděláte chybu, když se dlážděnými uličkami projdete i po okolí Hauptmarktu.

Dojít můžete až na vrch, který se majestátně vypíná nad městem a na němž stojí pozdně gotický hrad Albrechtsburg a úchvatný Míšeňský dóm. Z terasy za těmito dvěma stavbami se vám naskytne nádherný výhled po okolí včetně Labe i na část města položenou za ním. Cestou nahoru (nebo cestou zpátky) určitě i vy najdete nějaké to místečko, které jako by vypadlo z jiné doby.

Míseňský dóm

Nouze tu pochopitelně není ani o jídlo a pití, kofein můžete doplnit například v útulné kavárničce (s vlastní pražírnou) Kafeeklappe Meissen (s mírně vyššími cenami než u nás).

Jak se dostat do Míšně

Do Míšně jsme se vypravili ze Šluknovského výběžku, cesta jedním směrem trvala zhruba 1,5 hodiny. Za hodinu se sem nicméně dostanete z Ústí nad Labem díky dálnici D8 a německé dálnici A17 (po které se – stejně jako po všech německých dálnicích – jede zdarma).

Parkování najdete nedaleko „vchodu“ do historické části města, a to na obou stranách silnice č. 6, po které se sem dostanete. Nejsme si jistí, jak je to na druhé straně silnice, nicméně na té, která je blíž městu (parkoviště Altes Sägewerk), se nedá parkovné zaplatit kartou. Pokud nemáte po ruce drobná eura, dá se situace vyřešit pomocí aplikace Mobilet.de. Za 2,5 hodiny jsme zaplatili 4 eura.

Jet se dá i vlakem, a to jak ze směru od Prahy (přes Ústí nad Labem a Děčín), tak od Liberce, s trochou štěstí jen s jedním přestupem v Drážďanech, což úplně vyzývá k tomu, aby člověk zvládl obě města v jeden den. Z Prahy trvá cesta do Drážďan něco přes 2 hodiny, odsud do Míšně pak asi 35 minut (plus nějaká ta prodleva mezi tím).

Tip na výlet v okolí: Popelčin zámek Moritzburg

Budete-li se v této oblasti chtít ještě trochu zdržet, neváhejte a vydejte se na prohlídku zámku Moritzburg, který stoprocentně znáte z legendární Popelky, kterou ztvárnila Libuše Šafránková a bez které by snad ani nebyly Vánoce.

Perla saského baroka, jak se Moritzburgu neskromně přezdívá, je dechberoucí zevnitř, ale i jen zvenčí. Tento vodní zámek se čtyřmi věžemi stojí na uměle vytvořených rybnících a okouzlující je během celého roku. Extra zajímavý je Péřový pokoj s asi milionem barevných ptačích per nebo plastika Popelčina střevíčku na jednom ze schodišť – střevíček si tak můžete směle vyzkoušet!

Z Míšně sem dojedete během půl hodiny. V městečku samotném je hned několik parkovišť. Pokud se nechcete dlouze projít, nenechte se vlákat hned na první parkoviště při cestě (Sonderparkplatz Moritzburg) na samém okraji městečka. K zámku je to z něj půlhodinka chůze (v době konání větších akcí tu funguje kyvadlová autobusová doprava).

Zdroj info: Wikipedia, dresden.de, visit-dresden-elbland.de, meissner-weihnacht.de, ceskesvycarsko.cz.
Zdroj médií: Petra Malá.

Fotogalerie (14 fotek)

Podobné články