Sezóna vánočních trhů je v plném proudu a o víkendu konečně došlo i na mnohými očekávané trhy v Praze. Ani my jsme zde nemohli chybět. Co všechno tu seženete, jaké jsou ceny a na co se připravit?
Pražské vánoční trhy: Luxusní pochoutky i klasika. Jaké jsou ceny?
Články na téma vánoční trhy v Česku 2024/2025:
- Nejkrásnější vánoční trhy v ČR: Kam vyrazit v roce 2024?
- Vánoční trhy Brno 2024: Evropská atmosféra, české tradice, ale vyšší ceny
- Adventní trhy Olomouc: Co tady ochutnat a na kolik vás to vyjde?
- Vánoční trhy v Ostravě a roce 2024: Na co se můžete těšit?
- Vánoční trhy Praha 2024: Klasika, ale i šneci a kaviár – co ochutnat a za kolik? - právě čtete
- Vánoční trhy v Pardubicích lákají na vůni perníku a nízké ceny
Pokud přijíždíte za vánoční atmosférou do Prahy autem, doporučujeme využít některého ze záchytných parkovišť P+R. Tato parkoviště se nacházejí u hlavních tepen MHD (zastávky metra apod.). Do centra se tak dostanete opravdu snadno, aniž byste museli trávit čas v kolonách. My jsme využili parkoviště Rajská zahrada u stejnojmenné zastávky metra, a to za poplatek 50 Kč na celý den. Při cestě metrem do centra vám bude s největší pravděpodobností stačit 30minutový lístek (30 Kč), děti do 15 let mají MHD zdarma. Ideální pro výstup jsou stanice Muzeum, Můstek nebo Náměstí Republiky.
Pakliže preferujete spíše parkování v centru, nabízí se vám kupříkladu Palladium (65 korun za hodinu), Národní divadlo (60 korun za hodinu) nebo Wilsonova třída u Hlavního nádraží, kde najdete hned několik parkovišť. Sazba se tu pohybuje kolem 60 korun za hodinu.
- Mohlo by vás zajímat: Jaké jsou letošní vánoční trhy v Olomouci a co všechno tady můžete ochutnat?
Atrakce nesmí chybět
Na pražských vánočních trzích se zabaví jak dospělí, tak děti. Kromě stánků s rozmanitým výběrem občerstvení a rukodělných výrobků se návštěvníci mohou na Staroměstském náměstí těšit na bohatý kulturní program odehrávající se na místním pódiu. Nechybí koncerty, vystoupení dětských a folklórních souborů nebo divadelní představení. Děti zase určitě ocení ukázky řemesel, betlém, mini zoo nebo dílny.
Na Václavském náměstí se již podruhé otevřela ledová plocha pro bruslaře. Brusle si můžete donést buď vlastní, nebo si je zde můžete vypůjčit (150 Kč/2 hodiny) společně s další výbavou. Kluziště je otevřeno každý den od 9 do 22 hodin, za dvouhodinové vstupné dospělí zaplatí 200 Kč a děti do 15 let 100 Kč.
Kam a kdy na trhy?
V Praze najdete vánoční trhy skoro na každém rohu. Dejte si ale pozor, abyste na ně vyrazili ve správnou dobu a neodjeli domů s nepořízenou. V naší tabulce najdete ty nejvýznamnější pražské trhy společně s daty konání a otvírací dobou stánků.
Místo | Data konání | Otevírací doba |
---|---|---|
Staroměstské náměstí | 30. 11. – 6. 1. | 10.00 – 22.00, občerstvení do 24.00 |
Václavské náměstí | 30. 11. – 6. 1. | 10.00 – 22.00, občerstvení do 24.00 |
náměstí Republiky | 25. 11. – 24. 12. | 10.00 – 19.00 |
náměstí Míru | 20.11. – 24.12. | 10.00 – 19.00 |
Tylovo náměstí | 26.11. – 24.12. | 10.00 – 19.00 |
- Přečtěte si také: Brněnské vánoční trhy: Titul Evropské hlavní město Vánoc má svou cenu
Je libo šneky nebo kaviár?
Troufáme si tvrdit, že vánoční trhy v Praze dokáží uspokojit chuťové pohárky každého mlsouna. Ať už máte chuť na klasické pochoutky či chcete okusit spíše něco netradičního, můžete si být jisti, že Praha vám poskytne obojí.
Ochutnat můžete kupříkladu vyhlášenou staropražskou šunku (100 g za 129 Kč), langoše (180 Kč), grilované kuře (1/4 za 150 Kč), bramboráky (100 g za 49 Kč) pečené kaštany (140 Kč), hotdogy (80 Kč), nejrůznější klobásy (160 Kč), halušky (100 g za 69 Kč), hranolky (140 Kč) nebo třeba kuřecí či vepřový steak (99 Kč). Ani fajnšmekři ale nepřijdou zkrátka, seženete tu totiž i takové delikatesy, jako jsou třeba šneci s bylinkovým máslem (290 Kč), ústřice (1 ks za 110 Kč) nebo palačinky s kaviárem (220 Kč)!
Jestliže vás zrovna přepadne chuť na něco sladkého, můžete vybírat z nepřeberného množství trdelníků (od 100 Kč), mini lívanečků (170 Kč), palačinek (od 90 Kč) a ovoce v čokoládě (180 Kč).
Také čtěte
Až vás potká žízeň, můžete volit ze svařáků (kolem 100 Kč) punčů (100 Kč) nebo medovin (2 dl za 130 Kč). Samozřejmostí jsou také nealkoholické verze a ovocné horké nápoje (od 70 Kč). Kávu tu seženete od 70 Kč (espresso). Narazili jsme tu dokonce i na oblíbené bombardino za 119 Kč. Pokud byste se chtěli osvěžit spíše něčím studeným, najdete tu i plzeň za 80 Kč nebo limonádu za 70 Kč. Co se týče kelímků, tak u většiny stánků narazíte pouze na klasické jednorázové. Někteří stánkaři ale poskytují jak kelímky papírové, tak ty zálohované, přičemž částka za zálohu činí 50 Kč.
Závěrečný verdikt
Praha je hlavním centrem adventního dění. Víme to my, ale ví to i mnoho dalších, často zahraničních, turistů, kterých je na pražských vánočních trzích opravdu nespočet, a to včetně organizovaných skupinek s průvodci. Tomu odpovídá i nastavení prodejců, kteří vás rovnou osloví anglickým „Hello“. Proto se připravte i na to, že zejména na Staroměstském náměstí budete neustále čekat v delších či kratších frontách.
Oproti jiným trhům, které jsme navštívili, jsme zaznamenali, že se místní trhy soustředí primárně na gastronomii. Stánků s rukodělným zbožím je spíše pomálu. Z nabídky a vizuálu stánků je patrné, že často spadají pod jednoho majitele a tak v podstatě nesejde na tom, zda si občerstvení zakoupíte na „profláklém Staromáku“ nebo na menších trzích. Cenovky zůstávají všude stejné. Praha nám přišla chudší i co se týče rozmanitosti atrakcí.
I přes naše výhrady ale můžeme vánoční trhy v Praze k návštěvě doporučit. Pokud tedy chcete zažít hlavní město zahalené do vánoční atmosféry a dokážete se smířit s velkým množstvím lidí, neváhejte a vyražte!
Zdroj médií: David Hübner.