PRÁCE 🧰
Zimní pneu 🛞

Brněnské vánoční trhy: Titul Evropské hlavní město Vánoc má svou cenu

26. 11. 2024 4 min. čtení diskuze (0) Aktuality Tipy a rady Kam na výlet Rádce motoristy

Brno se v letošním roce může chlubit honosným titulem Evropské hlavní město Vánoc. A tak jsme se sem vypravili, abychom ověřili, zda za to ,lidově řečeno, „opravdu stojí“. 

Brněnské vánoční trhy: Titul Evropské hlavní město Vánoc má svou cenu

Články na téma vánoční trhy v Česku 2024/2025:

  1. Nejkrásnější vánoční trhy v ČR: Kam vyrazit v roce 2024?
  2. Vánoční trhy Brno 2024: Evropská atmosféra, české tradice, ale vyšší ceny - právě čtete
  3. Adventní trhy Olomouc: Co tady ochutnat a na kolik vás to vyjde?
  4. Vánoční trhy v Ostravě a roce 2024: Na co se můžete těšit?

Na trhy do Brna jsme vyráželi z Havlíčkova Brodu vlakem, respektive autobusem. Nebyly by to totiž České dráhy, aby v případě nutnosti nepřispěchaly hned s několika výlukami. Cesta tam i zpět nás v tomto případě vyšla 490 Kč na osobu. Z brněnského hlavního nádraží jsme pak na trhy došli do deseti minut.

Pokud byste se chtěli do Brna dopravit autem, v blízkosti trhů můžete využít parkovacích domů Domini park (od 30 Kč/h) nebo JD Parking (30 Kč/h). V okolí centra je k dispozici také modrá parkovací zóna, která je o víkendech zdarma.

Kde se konají vánoční trhy v Brně?

Letos v Brně od 22. listopadu do 23. prosince narazíte na více než 200 stánků, a to rovnou na několika místech:

  • náměstí Svobody
  • Dominikánské náměstí
  • nádvoří Staré radnice
  • Zelný trh
  • Moravské náměstí 

 Výrazným pozitivem je, že všechna jsou od sebe v dochozí vzdálenosti. Stánky jsou v naprosté většině otevřené od 10 do 20 h (v případě zájmu do 22 h), o víkendu pak až do půlnoci. Jedinou výjimkou jsou gourmet trhy na nádvoří Staré radnice, které jsou od pondělí do čtvrtka otevřené od 15 h.

My jsme na trhy vyrazili hned dopoledne, tudíž jsme na velké množství lidí ani dlouhé fronty u stánků nenarazili. Pokud nelpíte na noční podívané doprovázené rozsvíceným stromečkem a různými světelnými dekoracemi, tuto strategii můžeme vřele doporučit.

Rozmanitost vyhrává

Na brněnských trzích nás zaujalo především to, že každé jednotlivé místo je něčím unikátní. Zatímco náměstí Svobody představuje s mnoha stánky a bohatou vánoční výzdobou spíše takovou klasiku, na Zelném trhu ožívají řemesla a potkáte tu třeba kováře, knihaře nebo zvonaře. Nechybí tu ani dětská vesnička s dřevěnými domky. Pokud vyhledáváte komornější atmosféru, stavte se na Dominikánské náměstí, jehož dominantu tvoří Halouzkův dřevěný betlém. I tady se ale můžete občerstvit svařákem, punčem či různými pochoutkami. A u pochoutek ještě zůstaneme. Na ty se totiž specializují trhy na nádvoří Staré radnice, které lákají na to nejlepší z brněnské gastronomické scény. Dětské návštěvníky zase nejvíce potěší Moravské náměstí, kde se mohou u sochy Jošta vydovádět na slámové hoře nebo si zajezdit na kolotoči (50 Kč). O kousek dál v parku se pak nachází nepřehlédnutelné vyhlídkové kolo (o víkendu stojí jízda 150 Kč), které bylo v době naší návštěvy skoro prázdné, nebo rozlehlé kluziště otevřené v dvouhodinových blocích od 10 do 21 hodin. Vstupné činí 70 Kč pro děti a 140 Kč pro dospělé.

Tip: Nezapomeňte také navštívit ulici Bašty, která letos poprvé září tisíci světýlek. Světelné brány a sochy zvířat okouzlí nejen děti, ale i dospělé.

Svařák za 70 korun, bramborák i za dvě stovky

A jak se letos na brněnských trzích pohybují ceny? Odpovídají prestiži, kterou mezinárodní porota Brnu přisoudila? Pokud budeme nahlížet optimistickou perspektivou, můžeme zkonstatovat, že například ve srovnání s Vídní to vlastně není (až na výjimky) zase tak strašné. Svařák tu nejčastěji seženete za 70 korun, nealkoholický punč vás vyjde o deset korun méně. Za rozličné variace nápojů s tvrdým alkoholem návštěvníci zaplatí obvykle kolem 90 korun.

Daruj kelímek: Stejně jako na dalších trzích, tak i v Brně vám nápoje nalijí do zálohovaného kelímku, přičemž záloha činí 50 korun. Sympatické je, že částku si můžete buď nechat vrátit, nebo ji darovat na jednu z dobročinných organizací, které se sbírky účastní.

Vyšší jsou ovšem ceny jídel. Například oblíbené bramboráky se prodávají na váhu (35 Kč/100 g) a rozhodně se netroškaří, takže vás mohou vyjít klidně na dvě stovky. Langoše se pohybují kolem 140 korun. Dát si můžete i grilovanou klobásu (120 Kč) nebo belgické hranolky (140 Kč). Burgery tu vychází kolem dvou stovek. Pokud prahnete po něčem sladkém, za trdelník zaplatíte 120 Kč a za churros 170 Kč . O cenách se můžete sami přesvědčit v galerii pod článkem. 

Samozřejmostí jsou také nesčetné stánky s různými vánočními dekoracemi, svíčkami, šperky, oblečením nebo dalšími rukodělnými výrobky. V tomto případě se ale připravte, že budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Hotovost s sebou: Přestože většina stánkařů přijímá karty, radíme na to nespoléhat a vzít si pro jistotu alespoň nějakou hotovost.

Závěrečný verdikt

Pokud váháte nad tím, zda na za vánoční atmosférou do Brna vyrazit, můžeme vás ujistit, že to rozhodně stojí za to. Brněnské vánoční trhy svou rozmanitostí zaručeně okouzlí dospělé i děti. Jen je třeba počítat s tím, že ve večerních hodinách to tu bude možná trošku náročnější. Proto zvažte, zda pro vás nebude lepší vyrazit dříve, abyste se nemuseli mačkat s ostatními návštěvníky.

Tip na závěr: Pokud máte více času, vyšlápněte si na Špilberk a dopřejte si nezapomenutelný zážitek. Aktuálně se tu totiž nachází nádherný světelný park s více než stovkou světelných soch. 

Zdroj info: Autorský text.
Zdroj médií: Kateřina Tonarová.

Podobné články