Že Poláci vánoční trhy umí, to je známá věc. Jakmile se na ně vydáte poprvé, vyrazí vám dech, a tak si je budete chtít další roky zopakovat. Jako my ve Wroclawi.
Vánoční trhy Wroclaw: Velkolepé a bohaté na zážitky i gastronomii
Články na téma vánoční trhy v Evropě 2024/2025:
- Nejkrásnější vánoční trhy v Evropě: Kam vyrazit v roce 2024?
- Vánoční trhy Vídeň 2024: Co tady zažít a s jakými cenami počítat?
- Adventní trhy Katovice: Co tady ochutnat a na kolik vás to vyjde?
- Vánoční trhy v Opolí 2024: Jak se nám tady líbilo?
- Vánoční trhy Wroclaw: Jak se nám tady líbilo a jaké jsou ceny? - právě čtete
- Vánoční trhy Norimberk: Proč stojí za to sem vyrazit?
- Vánoční trhy v Krakově 2024: Co vás tady čeká?
- Vánoční trhy v Drážďanech 2024: Jak se nám tady líbilo?
- Vánoční trhy Mnichov 2024: Jak se nám tady líbilo?
- Vánoční trhy v Míšni: Malé, ale milé
- Vánoční trhy v Regensburgu 2024: Pohodové a za skvělé ceny
- Winter Wonderland v Londýně: Co vás tady čeká a kolik to bude stát?
Na každé polské návsi tedy asi nebudou tak velkolepé jako ve větších městech. Co se ale Wroclawi týče, zdejší trhy bývají naprosto úchvatné a po procházce mezi stánky a doplnění energie v podobě více či méně tradičních dobrot odejdete plni nejen kalorií, ale hlavně vánoční atmosféry, jak se sluší a patří.
Jak se dostat do Wroclawi?
My jsme to do Wroclawi měli zhruba 2,5 hodiny jízdy, a to přes Náchod a Kladsko. Zpátky jsme zvolili cestu přes polský Valbřich, čímž jsme si zkrátili trasu, ale na druhou stranu jsme ji absolvovali po podstatně horší silnici.
Pokud zrovna nemáte plnou nádrž, potěší vás místní ceny paliv. Natural 95 jsme cestou viděli rozmezí 5,77–6,3 PLN/litr (34–37 Kč). Nejlevněji bylo překvapivě hned za hranicemi, cestou do vnitrozemí cena stoupala.
Celkem jsme najeli asi 280 kilometrů, což při naší spotřebě vytáhlo cenu za cestu na necelých 600 Kč. Po polské dálnici jsme jeli zdarma. Pozor, vaši cestu by mohla prodražit troška nepozornosti – v polských obcích jsme zahlédli hned několik radarů.
- Mohlo by vás zajímat: Adventní trhy v Opolí patří mezi jedny z nejkrásnějších v Evropě
Kde ve Wroclawi zaparkovat?
Pokud nejste extra spořiví a nechcete se na trhy trmácet daleko pěšky, vřele doporučujeme podzemní parkování asi 7 minut chůze od Rynku (hlavního vratislavského náměstí). Za 24 hodin tu zaplatíte 30 PLN (při rezervaci místa online na nfm.parkujesz.pl a při platbě předem) a můžete být v klidu, i když se někde zdržíte.
Při vjezdu stačilo jen naskenovat QR kód, který nám přišel e-mailem. Díky němu jsme z automatu dostali parkovací lístek, který zase sloužil pro vyjetí. Jednoduché, geniální.
To hlavní se odehrává na Rynku
Rynek, tedy hlavní wroclawské náměstí, je centrem všeho dění od jara do jara, a co se vánočních trhů týče, jakbysmet. Ty se konají od 29. 11. 2024 do 7. 1. 2025, denně od 10.00 do 21.00 hod. (vyjma Vánoc a Nového roku). Kromě Rynku na vás stánky čekají taky v ulici Świdnicka a Oławska a na Placu Solnem.
Adventní trhy bohaté a zářící
Trhy ve Wroclawi jsou neuvěřitelné. Jakmile se přiblížíte, ohromí vás všudypřítomná světélka a záře, nadšení a hlaholení, hlasité přemýšlení o tom, co je k vidění u stánků, i slova uznání nad tím, jak vynikající laskominy tady prodávají. To všechno v krásných kulisách, ze kterých čiší historie. A mimochodem – stánků tu bývá kolem 230!
Už na první pohled tu zaujme krásný vánoční strom, a jakmile se rozsvítí, připadáte si jako v pohádce. Stejně tak je nepřehlédnutelný a nepřeslechnutelný mluvící los na jedné ze staveb.
Co se tu dá ochutnat? Z tradičních pochoutek třeba trdelník (od 21 PLN), donuty s nejrůznějšími polevami a „přílohami“ (jako je jablíčko se skořicí nebo ovoce; od 20 do 40 PLN), stejně tak poctivě vyladěné vafle (od 12 do 40 PLN). Nechyběly hranolky (od 20 do 24 PLN + 3 PLN za omáčku), ovoce v čokoládě, ořechy v medu (od 19 PLN/100 g) nebo langoše (od 30 do 40 PLN).
Lákavě vypadal i zdejší rozmanitě zdobený nugát (16 PLN/100 g), klobásky a pečené maso, čerstvý slaný i sladký popcorn (od 15 do 35 PLN), pečené kaštany (od 20 do 30 PLN) a rozpékaný sýr typu oštěpek (který ale pod názvem Serek zakopianski seženete levněji v marketech a doma si ho pak můžete rozpéct kdykoli). Hlad se tu dal zkrotit i kuřecími nugetkami nebo smaženými krevetami (kolem 30 PLN).
Zajímavou zkušeností je ochutnávka u stánků s pirožky a také s ukrajinskou nebo gruzínskou kuchyní. Proč si adventní výlet ještě trochu nezpestřit?
Opomenout nesmíme ani nápoje. Ty se letos servírují do hrnečků se zálohou 20 PLN. Nouze pochopitelně není o svařené víno, a to všelijak ochucené nebo „říznuté“ slivovicí či rumem. Kromě toho si tu můžete poručit třeba čaj, horkou čokoládu, pivo nebo nejrůznější nealko.
Kromě skvělého jídla a pití tu seženete také spoustu malých i větších dárečků nebo dekorací, jako jsou například svíčky netradičních designů, barevné keramické domečky, dřevěné betlémy, šperky, hračky, oblečení a látkové ozdoby (nejen) na vánoční stromeček.
A nakonec ještě atrakce, na které se těší hlavně děti – viděli jsme tu například malou horskou dráhu, výškový kolotoč, pohádkový les, konávají se tu i workshopy, na Solném náměstí najdete Zemi elfů a je tu spousta dalších vizuálních atrakcí, které nadchnou a k vyfocení „donutí“ malé i velké.
- Přečtěte si také: Vydali jsme se na vídeňské vánoční trhy. Jak vypadají ceny v roce 2024?
Jak je to na trzích s placením kartou?
Bohužel, ne všude se dá zaplatit kartou, nabyli jsme dojmu, že šance je asi 50:50. Doporučujeme tedy vzít si s sebou hotovost. Například svařené víno si bez ní totiž nejspíš vůbec nekoupíte. Na druhou stranu je snad na každém stánku napsáno, jestli se u něj dá kartou zaplatit, takže se nemusíte zbytečně zdržovat „na nesprávném místě“ nebo se ptát.
Pro případ, že přijedete nevybaveni, v blízkosti trhů jsou bankomaty. Jen dejte pozor na trik s přepočtem a nevolte konverzi navrženou bankomatem (ta je nevýhodná).
Také čtěte
- Mohlo by vás zajímat: Brněnské vánoční trhy: Titul Evropské hlavní město Vánoc má svou cenu
Kam na toaletu?
Cesta nějakou chvíli zabrala a také se chystáte na něco dobrého k snědku a pití, takže ptát se na toalety je zcela logické. Dobrou zprávou je, že v jednom rohu Rynku najdete bílé „toitoiky“ (zdarma), které byly v době naší návštěvy poměrně čisté. Zajít se dá i do podzemí (1 PLN) nebo využít toalety v McDonald’s (3 PLN a úroveň hrozná).
Kolik bylo na trzích lidí?
Během brzkého odpoledne tu bylo lidí tak akorát. To se ovšem změnilo kolem 16. hodiny a brzy bylo nutné se davy opravdu prodírat i pomocí loktů, aby se člověk aspoň pomalu a trošku pohnul z místa.
Celkově ale vánoční trhy ve Wroclawi hodnotíme jako krásné a velice bohaté a rozmanité. Pokud si chcete udělat tematický výlet, rozhodně doporučujeme!
Zdroj médií: Richard Vlk.