Poklice na kola - jaké vybrat a na co si dát pozor?

9. 10. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Běžné plechové disky nevypadají na autě moc dobře. Sice splní svůj účel, ale auto s nimi je takové nevýrazné. To do značné míry umí napravit poklice na kola, což je poměrně levný způsob, jak situaci vylepšit.

Poklice na kola

Články na téma poklice:

  1. Poklice na kola - jaké vybrat a na co si dát pozor? - právě čtete
  2. Jak na zabezpečení poklic na autě
  3. Montáž a demontáž poklic

Za ty nejlevnější poklice nedáte ani pětistovku. S parádními hliníkovými koly se to sice srovnávat nedá, ale za cenu večeře v lepší restauraci auto poskočí vizuálně o několik levelů nahoru.

Lepší než holý disk

Úloha poklic není jen vizuální. Poměrně dobře totiž umějí ochránit samotný disk před odřením. K dostání jsou obvykle ve velikostech 13-17", a to ve všech různých podobách. Někdo raději paprskové, někdo celoplošné, to už záleží na vkusu každého. Dokonce se dají sehnat i pochromované, které už ale opravdu hodně poutají pozornost.

Vybírejte poklice na kola v nabídkách e-shopů

Pozor na ventilek

Uchycení poklic na kolo je poměrně snadné. Je důležité očistit před nacvaknutím samotný disk. Pokud mezi plastovými pacičkami a diskem zůstanou nečistoty, dojde velice snadno k odření ochranné vrstvy na disku. Ten pak začne reznout a jeho životnost se tím zkracuje. Další zásadní věcí je správné nasazení. Pro ventilek je v roztažném prstenci i plastovém disku výřez, pokud toto nebudete respektovat, můžete zničit jak poklici, tak i ventilek. Jakmile vše sedí jak má, mělo by stačit lehce do poklice ťuknout a ta se ochotně zacvakne do disku.

Vycvaknout šroubovákem

Při sundávání je potřeba taktéž jisté opatrnosti. Můžete použít plochý šroubovák, kterým zapáčíte mezi poklicí a diskem. V ideálním případě nejprve nástroj obalte alespoň tenkým hadrem nebo kusem látky. Jinak může opět dojít k poškození povrchu poklice, respektive poškrábání disku.

Originál je nejlepší

Ideální volbou jsou poklice originální, tedy přímo od výrobce vozidla. Zde je zaručeno, že dokonale sednou a materiály budou kvalitnější než u levnějších kousků. Cenově to ale vychází většinou dráž. Pro všechny kryty platí, že není od věci je jednou za čas sundat a vyčistit.

Zdroj médií: Flickr.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články