Počet obětí dopravních nehod v ČR 2019

16. 1. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Počet nehod na českých silnicích v roce 2019 meziročně vzrostl. Nicméně pozitivní zprávou je to, že fatálních dopravních nehod ubylo. Pojďme se podívat na podrobnější statistiky.

Počet obětí dopravních nehod v ČR 2019

Články na téma statistika nehodovosti:

  1. Počet obětí dopravních nehod v ČR 2019 - právě čtete
  2. Statistika nehodovosti v ČR 2020
  3. Počet obětí dopravních nehod v ČR 2020
  4. Nejčastější dopravní nehody motorkářů

Počet dopravních nehod v roce 2019

V roce 2019 došlo na českých silnicích k 107 572 dopravním nehodám. Toto číslo je vyšší než za rok předchozí a to o 2 808. Vzrostla také výše způsobených škod. Celková částka se vyšplhala na 6,8 miliardy korun. Mezi nejčastější příčiny nehod se řadí nevěnování pozornosti řízení, nedodržování bezpečné vzdálenosti a nepřizpůsobení stylu jízdy stavu a povaze vozovky.

Počet obětí dopravních nehod v roce 2019

Pozitivní zprávou je, že klesl počet obětí dopravních nehod. V roce 2019 zemřelo na silnicích o 18 lidí méně než v roce předchozím. Celkové číslo 547 je ale stále značně vysoké. Za nejvíce fatálních dopravních nehod může vliv alkoholu a návykových látek a to celkem 62. Vysoké procento úmrtí je způsobeno také nepřipoutáním se bezpečnostním pásem.

Nejvíce obětí havárií v ČR, celkem 223, tvoří řidiči osobních vozů. Častými obětmi jsou pak i spolujezdci, motocyklisté a cyklisté. Usmrceno na silnicích bylo také 93 chodců.

V roce 2019 klesl také počet zraněných a vážně zraněných osob. Vážných zranění bylo celkem 2 110, těch méně vážných 23 935. Tento trend je připisován zvyšující se bezpečnosti nových vozů a efektivnějšímu využití bezpečnostních prvků na českých silnicích.

Preventivní opatření a zpřísnění postihů

Pro ochranu všech účastníků silničního provozu prosazuje Evropská asociace bezpečnosti silnic zavedení dalších prvků pasivní bezpečnosti na českých silnicích. Například využití akustických prvků pro oddělení jízdních pruhů a automatické snižování povolené rychlosti v případě deště. Zasazuje se také o přísnější tresty viníkům dopravních nehod.

Zdroj médií: freepik.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?