Nízký tlak v pneumatikách řada Čechů neřeší

9. 3. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

V autoservisu vám přezují pneumatiky (letní na zimní a obráceně) a tím někteří řidiči rázem ztratí zájem se o pneumatiky starat a pečovat. Přitom by pravidelně měli kontrolovat stav tlaku v pneumatikách, a to alespoň jednou měsíčně. Modernější auta upozorní, ale starší ne.

Nízký tlak v pneumatikách

Aby pneumatiky plnily správně svou funkci, potřebují k tomu jediné - tedy vzduch. Naštěstí pro zapomnětlivé řidiče, v moderních autech nalezneme už asistenty, které nás informují o stavu pneumatik. Přitom zkontrolovat a případně dofouknout pneu, můžete na téměř každé benzínové stanici v Česku a ještě k tomu vám to zabere sotva pár minut. Ale lenost je někdy silnějším argumentem.

Češi to stále nedělají a stav svých pneumatik na autech zanedbávají. Jakoby nikdo z nich nevěděl, že správný tlak nejen že šetří pneumatiku, ale také peněženku. Pokud je špatný tlak v pneu, má to také za následek zvýšení spotřeby, a to až o půl litru na 100 kilometrů. Nízký tlak také působí problémy jako je zkrácení životnosti pneumatik až o 60% oproti normálnímu stavu. Špatně nahuštěné pneu se zase rychleji opotřebují a jízda na nich není úplně ideální. Pokud je pneumatika naopak přehuštěná, přetěžuje se její středový pás, a to také není dobře - znát je to i na projevu jízdních vlastností automobilu.

Špatným tlakem v pneu zbytečně riskujete, že se vám sníží komfort a bezpečnost jízdy. Často se objevuje nedotáčivost a auto se stává hůře ovladatelným. Nezapomínejte, že špatný tlak také způsobuje delší brzdnou dráhu - to může být velmi znatelné například v zimě, kdy se místy na vozovce objevuje led. Jako poslední problém je hlavně finanční stránka. Češi rádi šetří, avšak s tímto nešvarem v podobě nekontrolování tlaku, zrovna moc neušetří. Jak již bylo řečeno, podhuštěná pneu zvyšuje spotřebu, a to tak, že podhuštění o 1 bar zvyšuje spotřebu až o 6% - dle statistik. S vyšší spotřebou se zvyšuje i množství emisí, což není dobré pro přírodu. Rychleji se vám opotřebovávají pneu, a to znamená, že je budete muset častěji měnit, než řidiči, kteří se o své pneumatiky na autě starají řádně.

Až pojede příště kolem benzínové stanice, zastavte se tam a zkontrolujte si tlak pneumatik Uvidíte, že se opravdu jedná o proces, který zabere sotva pár minut - s měřící jednotkou to zvládne opravdu každý.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články