PRÁCE 🧰

Jaká jsou nejčastěji porušovaná pravidla silničního provozu?

12. 12. 2024 4 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy

Na světě není žádný řidič, který by stoprocentně jezdil pouze tak, jak to předpisy a zákony povolují. Dnes vám odhalíme, jaká pravidla silničního provozu řidiči nejčastěji porušují

Jaká jsou nejčastěji porušovaná pravidla silničního provozu?

Každý z nás je zodpovědný za dodržování pravidel silničního provozu, a to nejen pro svou bezpečnost, ale i pro ochranu ostatních. Tento rok se změnil bodový systém, což znamená, že za ty nejběžnější přestupky můžete dostat nejen vyšší pokutu, ale také více takzvaných bodů. Jaké jsou tedy ty nejčastější přestupky?

Telefon v ruce

Mezi nejčastější a také nejrizikovější přestupky, kterých se řidiči dopouštějí, patří používání telefonu za volantem – zvyk, který nejenže zvyšuje riziko nehody, ale je také nově opravdu citelně trestán. Řidičům, kteří přístroj během jízdy používají, hrozí pokuta od 2 500 do 3 500 korun na místě, což je částka, která se navyšuje podle závažnosti situace nebo případného ohrožení ostatních účastníků silničního provozu. V případě správního řízení se můžete dostat až na 10 000 korun. Navíc za takový přestupek získáte rovnou čtyři body do bodového systému, což opravdu pocítíte. Telefon byste neměli při řízení vůbec používat. Pokud opravdu nutně potřebujete své mobilní zařízení využít, doporučujeme jej umístit do držáku, abyste neriskovali pokutu. I přesto však stále ohrožujete účastníky silničního provozu.

Jízda bez bezpečnostního pásu

Za volantem se často zapomíná na to nejdůležitější – bezpečnost. Statistiky bohužel potvrzují, že řada řidičů stále podceňuje základní pravidla silničního provozu. Mezi velmi časté přestupky patří nepoužívání bezpečnostních pásů a přeprava dětí bez odpovídající autosedačky. Tyto zdánlivě drobné prohřešky mohou mít fatální následky. Za jejich porušení hrozí pokuta od 1 500 do 2 000 korun na místě (4 000 až 5 000 korun ve správním řízení) a až 4 trestné body. Zapnutý bezpečnostní pás a autosedačka přitom mohou v případě nehody zachránit život. Tak proč riskovat?

Překračování rychlosti

Překračování rychlosti patří mezi nejběžnější prohřešky, které čeští řidiči denně páchají, ačkoliv jejich riziko velmi dobře znají. Jen mírné překročení rychlosti, třeba méně než 10 km/h v obci nebo mimo ní, je vnímáno jako drobný přestupek. Přesto může přinést pokutu až do 1 000 korun, a pokud se přestupek řeší ve správním řízení, může pokuta dosáhnout 1 5002 000 korun. Tento přestupek není bodovaný. Nižší překročení rychlosti, třeba o 10 km/h a více, je penalizováno částkou mezi 1 500 a 2 000 Kč na místě, zatímco ve správním řízení může pokuta vzrůst až na 5 000 korun. K tomu všemu řidič získá ještě 2 trestné body. I když jsou tyto sankce relativně nízké, často slouží jako varování, že nepozornost a spěch na silnici mají své následky – a právě tato opakovaná drobná překročení tvoří podhoubí nehod a rizik v provozu.

Výraznější překročení rychlosti je však horší. Pokud řidič překročí rychlost o 30 km/h a více mimo obec nebo o 20 km/h a více v obci, už mu hrozí bloková pokuta od 2 500 do 3 500 korun na místě a 4 00010 000 korun ve správním řízení, doplněná 4 trestnými body. Překročení rychlosti mimo obec o 50 km/h a více (případně o 40 km/h a více v obci) znamená okamžité správní řízení s možnou pokutou až 25 000 Kč, 6 trestnými body a zákazem řízení až na rok a půl.

Jízda na červenou

Jedním z nejfrekventovaněji porušovaných pravidel silničního provozu je také jízda na červenou, přičemž mnozí řidiči neberou v potaz, jak závažné důsledky může takové jednání mít. Nezastavení na signál „Stůj!“ na semaforu či na železničním přejezdu není jen drobným prohřeškem, ale výrazně tím ohrožujete další účastníky silničního provozu. Tresty za tento přestupek jsou přísné – pokuta může dosahovat až 5 500 korun na místě, v případě správního řízení může být uložena pokuta dokonce v rozmezí 7 00025 000 korun! Za tento úkon získáte také 6 bodů. Řidiči za projetí na červenou navíc riskují odebrání řidičského průkazu na dobu 4 až 6 měsíců. Dodržování pravidel silničního provozu není jen otázkou předpisů, ale také zodpovědnosti a snahy ochránit všechny účastníky provozu, včetně těch nejzranitelnějších – chodců a cyklistů.

Nezastavení před přechodem

Za nezastavení před přechodem pro chodce riskujete pokutu ve výši 2 5003 500 korun na místě, zatímco ve správním řízení může částka vzrůst až na 10 000 korun. Kromě finanční sankce získáte také navíc ještě 2 body do bodového systému. 

Zdroj info: Besip.
Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Podobné články