PRÁCE 🧰

VIDEO: Jak vybrat alkohol tester snadno a rychle

28. 6. 2022 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Základní info k alkohol testerům Testery pro řidiče

Řízení s alkoholem v krvi je těžkým prohřeškem, proto je lepší se tomu vyvarovat. Jenže, jak zjistit, jestli po propité noci už můžete s klidem usednout za volant? Alkoholtester může pomoci, je ale potřeba vybrat ten správný.

Jak vybrat přesný a spolehlivý alkohol tester

Jak poznat a vybrat dobrý alkoholtester? Narovinu - mezi těmi nejlevnějšími, které mají často formu přívěsku na klíče, nemá asi smysl hledat. Úplně nejzákladnější rozdělení je asi možné podle druhu senzoru.

Pozor na senzor testeru

Ty lacinější přístroje mají senzor polovodičový. Ten se hodí spíš pro měření typu "můžu řídit/nemůžu řídit" a na naměřenou hodnotu se moc nespoléhejte. Ostatně, opakované měření může často ukázat odlišné hodnoty a určitě podle přístroje s polovodičovým senzorem nezkoušejte odhadovat nebo počítat, za jak dlouho budete moci usednout za volant. Tyto senzory také mají určitou životnost, která je omezena počtem měření.

Alkohol testery v nabídkách e-shopů

Přesnější a dokonalejší je senzor elektrochemický, což je doména spíše dražších přístrojů. Ty jsou díky lepšímu senzoru přesnější a mají skvělou selektivitu - nedají se ovlivnit jinými chemickými látkami. Ať budete mít v dechu cokoliv, elektrochemický senzor měří pouze a jenom alkohol. Cenově se obě kategorie i částečně překrývají, vždy je ale lepší sáhnout po "elektrochemice". 

Kalibrace alkohol testeru se hodí

Pokud chcete používat tester nejen teď, ale třeba i za rok, dva nebo pět let, určitě vybírejte takový, který lze kalibrovat. Vlivem vnějších vlivů a opakovaného měření se totiž přesnost přístroje sníží a po čase už ho nelze považovat za spolehlivý. Kalibraci umí provést specializované firmy a určitě se vyplatí více, než koupě nového alkoholtesteru.

Jak vybrat přesný a spolehlivý alkohol tester

Přesnost testeru alkoholu není nejdůležitější

Jakkoliv to může znít hloupě, není primárně nejdůležitější vlastností testeru přesnost. Kdykoliv máte alkohol v dechu, nesmíte řídit. Schopnost ukázat přesnou hodnotu tak není prvořadá, hlavní je, aby alkoholtester ukázal, zdali v dechu nějaký alkohol je. Desetinka navíc nikoho netrápí, ostatně i zákon bere zkoušku policejním přístrojem za orientační a za průkazný se považuje až laboratorní rozbor krve. Zde je dobré si uvědomit rozdíl mezi "alkoholem v krvi" a "alkoholem v dechu". Tyto dvě hodnoty se mohou dost lišit a rozhodující je právě hladina v krvi (je-li k dispozici).

Z dalších vlastností, které může alkoholtester mít, je užitečná třeba paměť naměřených hodnot, případně možnost připojit tiskárnu. To už se ale bavíme spíše o testerech pro použití ke kontrole zaměstnanců ve firmách. Pro osobní potřebu a "pro sichr" měření před jízdou nic takového nepotřebujete a bohatě postačí přístroj, který umí jen a pouze měřit alkohol v dechu.

VIDEO: Jak vybrat alkohol tester dle odborníka

Zdroj médií: Pxhere.

Podobné články