Jak poznat datum výroby pneu

15. 7. 2021 2 min. čtení Tipy a rady

Motoristé často řeší hloubku vzorku, avšak kromě ní by se taktéž mělo řešit i stáří pneu. Podle čeho poznat, jaké je datum výroby pneu a kdy je vhodné ji vyměnit?

Články na téma značení pneumatik:

  1. Co znamenají jednotlivá čísla na pneumatikách
  2. Co je index nosnosti pneumatik
  3. Rychlostní index pneumatiky
  4. Jak poznat datum výroby pneu - právě čtete

Datum výroby pneu lze zjistit velmi jednoduše a to podle DOT kódu, který se nachází na bočnici pneumatiky. Označení DOT kód (Deparment of Transportation), obsahuje více informací. Jako například kód výrobce, či kód rozměru. Poslední čtyřčíslí značí stáří pneumatiky s přesností na týdny. První dvě čísla z DOT kódu udávají zmíněný týden výroby, který je udáván v rozpětí od „01“ do „53“. Další dvě číslice nám pak podávají informaci o přesném roku výroby. Pneumatiky, které byly vyrobeny před rokem 2000 se vyjadřovaly pomocí tří čísel, namísto dnešních čtyř. 

Příklady DOT kódů:

31831. týden roku 1998
121512. týden roku 2015
321932. týden roku 2019
511651. týden roku 2016

Životnost pneumatik

Špičkoví výrobci spolu s nezávislými organizacemi se shodli na faktu, že pokud pneumatiku sladujete v suchém a temném prostoru s konstantní teplotou 15 °C, vydrží vám až 5 let. Avšak ruku na srdce, nikdy se nám nepodaří pneu skladovat v ideálních podmínkách, proto i někteří odborníci doporučují například u zimních pneumatik je měnit jednou za čtyři roky, bez ohledu na hloubku dezénu. Michelin ve svém oficiálním dokumentu udává, že 1 rok skladování pneumatiky odpovídá 3 týdnům používání. Tudíž pneumatiky, které vyjely z továrny již před několika lety a byly správně skladovány můžeme stále považovat za pneu nové. 

Jak správně skladovat a využívat pneu, aby vydržely?

Nejdůležitějším faktorem je světlo, to gumám vadí nejvíce. Skladovat pneumatiky je potřeba ve tmě, neměly by být ve styku s vodou, olejem, nebo jinými chemickými látkami. Teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 15 °C.

Mezi nejzásadnější faktory, které ovlivňují životnost pneumatik je především jízda řidiče. Za případné gumovačky vám pláště rozhodně nepoděkují. Důležitým vlivem je taktéž správná geometrie a nastavení tlumičů, aby nedocházelo k sjíždění pouze jedné strany gumy. Pozor na hřebíky – u garáže či v dílně nikdy nepohazujte hřebíky na zem, ať nemusíte řešit opravu pneu.

Zdroj médií: unsplash
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?