PRÁCE 🧰

Jak na výměnu olejového filtru v domácích podmínkách

12. 5. 2021 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Jak vybrat olej Výměna oleje Jak vyměnit olej Rádce motoristy Provozní kapaliny vozidla

Součástí výměny motorového oleje je (nebo by měla být) i výměna olejového filtru. Ten má za úkol zachytávat nečistoty v mazivu tak, aby neodcházelo ke zbytečnému opotřebení agregátu.

Jak na výměnu oleje a olejového filtru v domácích podmínkách?

Články na téma olejový filtr:

  1. Výměna olejového filtru v domácích podmínkách - právě čtete
  2. Výměna oleje a filtru
  3. Jaký olejový filtr do auta

Postup samotné výměny oleje je relativně jednoduchý. Stačí odmontovat zátku, kterou se olej lije do motoru, dostat se pod motorovou vanu a povolit šroub, kterým se olej vypouští. Staré mazivo pak vyteče, ideálně do připravené nádoby.

Vypouštění starého oleje chvíli trvá a v mezičase je tak prostor na výměnu starého filtru za nový. A zde se postup malinko liší, podle typu filtru. Tím jednodušším je filtr uložený v pouzdře. Pouzdro se dá povolit většinou rukou, eventuálně klíčem. Po vymontování uvidíte filtr, který stačí z pouzdra vyjmout. Pozor, je to dost špinavá práce, buďte na to připraveni.

Vybírejte olejové filtry v nabídkách e-shopů

Filtr s pouzdrem

Starou filtrační vložku můžete vyhodit a před tím, než vložíte novou, očistěte pouzdro od zbytků starého oleje. Zároveň se podívejte, jestli na pouzdru zůstalo i staré těsnění. Jestli máte nové, bude lepší ho aplikovat, a staré vyhodit. Před nasazením pouzdra s novým filtrem zpět naneste trochu nového oleje i na těsnění. Poté můžete filtr našroubovat zpět. Nepoužívejte velkou sílu, ideálně pomocí momentového klíče a momentu předepsaného výrobcem filtr dotáhněte. Nemáte-li potřebnou techniku k dispozici, stačí rukou a opravdu to nervěte moc silou.

Filtr bez pouzdra

Druhým typem olejového filtru je spin-on filtr, který se mění celý. Je v plechovém pouzdře a postup je velice podobný, jako v předchozím případě, akorát se nemění filtrační vložka, ale rovnou celý kus. A opět jde o dost špinavou práci, mějte po ruce hadr a vymontování filtru provádějte ideálně nad nějakou nádobou.

S tím pravým klíčem povolí

Pokud filtr nejde vymontovat (a to platí pro oba typy), je možné, že budete potřebovat speciální klíč. Ten může mít podobu například misky, která se dá na nástrčný klíč a tvarem přesně zapadne na filtr. Možností, jak povolit spin-on filtr, je speciální řetězový klíč. Není drahý a i silně zamaštěný filtr s ním jde snadno vymontovat. Do omezených prostor se hodí spíš nástrčný stavitelný klíč, který má tři ramena. Ta při povolování sevřou filtr a ten tak snáze povolí.

Zalévat nebo ne?

V souvislosti s filtry se často mluví o tom, že je potřeba ten nový před montáží naplnit olejem (samozřejmě novým). Z logiky věci to někdy možné je a někdy ne, v závislosti na tom, jak je filtr umístěn. Pokud směřuje pouzdro nahoru, klidně filtr naplňte a až pak ho namontujte. Jestli směřuje pouzdro vodorovně nebo dokonce dolů, pak byste nadělali víc nepořádku než užitku a nechejte filtr klidně suchý. Po startu motoru se během pár vteřin olejem zaplaví a ano, motor teoreticky poběží několik prvních okamžiků na sucho, ale pokud to bude na volnoběh, neznamená to problém. Neurčí-li tedy výrobce auta jinak (bude to popsáno v manuálu), s klidem můžete namontovat nový filtr bez zalití.

Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články