Už téměř rok se musí řidiči potýkat s přísnějšími pravidly a vyššími pokutami. Co říká novela zákona na tzv. antiradary? Jsou v Česku legální anebo vám za jejich použití hrozí pokuta? Podívali jsme se problematice „na zoubek“.
Jak je to s legálností antiradarů? Podívali jsme se problematice na zoubek
Články na téma radary:
- Radary Praha a blízké okolí
- Radary na měření rychlosti – jak se o nich včas dozvědět?
- Stacionární radar: jak tyto radary fungují?
- Jaké antiradary jsou (ne)legální? A co vám za jejich použití hrozí? - právě čtete
- Jak je to u nás s používáním antiradarů a rušiček?
Nepleťme si pojmy s dojmy
Úvodem je potřeba specifikovat, co jednotlivé pojmy znamenají. Pasivní antiradary jsou ze své podstaty přístroje, které policejní měření jen odhalí a upozorní na něj řidiče. Kromě antiradarů ovšem existují tzv. rušičky, které aktivně měřicí zařízení (radar stacionární, přenosný, laserový nebo mikrovlnný) ruší. A tady už je s jejich použitím problém.
- Přečtěte si také: Antiradary a legálnost aneb Vyvracíme mýty o tom, co se smí a nesmí
Co říká na antiradar legislativa?
Spousta řidičů řeší, zda je antiradar do auta v Česku legální. Pro jeho použití neexistuje žádné legislativní omezení. To samozřejmě za předpokladu, že měřicí zařízení nikterak neruší. Je vcelku jedno, na jakém principu antiradary fungují. Pokud vás na měřený úsek aktivně upozorní, ale signál měřicího přístroje nijak neruší, je jejich použití naprosto legální. Nehrozí vám tedy žádná pokuta ani trestné body do tzv. Karty řidiče.
S rušičkou si zaděláváte na problém
Co se týče přenosných antiradarů neboli pasivních radarových detektorů, v zákoně se nic nemění a jejich použití tedy zůstává legální. Pokud byste ovšem měli v autě rušičku či jiné zařízení, které znemožňuje nebo ovlivňuje funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, pak si můžete „vykoledovat“ pokutu až do výše 25 000 Kč. K tomu vám navíc hrozí i zákaz řízení na 4 až 6 měsíců.
- Mohlo by vás zajímat: Nejlepší způsob, jak zjistit radar měřící rychlost, nic nestojí
Postihy jsou v praxi špatně vymahatelné
Vymahatelnost v praxi ovšem zůstává velice sporná, čímž ovšem v žádném případě neapelujeme na řidiče, aby aktivní antiradary (=rušičky) používali! Do hry samozřejmě vstupuje i morální stránka celé problematiky. Zatímco někteří řidiči tvrdí, že použití pasivních antiradarů do auta (nepleťme si je s aktivními rušičkami) je nemorální, jiní poukazují na to, že řidiči se o měřeném úseku stejně dozví například díky chytrým aplikacím v mobilu či prostřednictvím rádia a dopravního zpravodajství.
Otázka pro vás: Jak se díváte na používání pasivních antiradarů? Je to za vás v pořádku nebo morálně nevhodné? Diskutujte!
Zdroj médií: Depositphotos.