Co je destilovaná voda a proč se používá v autech

10. 9. 2021 2 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat provozní kapaliny vozidel Vše o destilované vodě

Destilovaná voda má v automobilech řadu možných využití. A i když byste to možná nehádali, dá se říct, že bez ní byste ani nevyjeli na cesty.

Co je destilovaná voda

Články na téma provozní kapaliny:

 1. Provozní kapaliny v automobilu
 2. Chladicí kapalina: jaký druh tam nalít?
 3. Jak často měnit brzdovou kapalinu
 4. Jak použít hustoměr chladicí kapaliny
 5. Únik chladicí kapaliny: Co dělat?
 6. Provozní kapaliny pro motorku
 7. Rozdíly mezi brzdovými kapalinami DOT
 8. Co je destilovaná voda - právě čtete
 9. Výměna chladicí kapaliny - již brzy
 10. Dolévání chladicí kapaliny - již brzy
 11. Teplota chladicí kapaliny - již brzy

Co je to destilovaná voda

Destilovaná voda je taková, která je zcela zbavená všech příměsí a tím pádem je chemicky úplně neutrální. Toho je dosaženo speciální úpravou. Díky tomu, že destilovaná voda neobsahuje žádné další látky, nezanechává po sobě při odpařování žádné usazeniny ani vodní kámen. To je v součástech automobilů, které musí vzájemně pasovat na milimetry, naprosto žádané.

Často bývá destilované voda nahrazována vodou demineralizovanou. Někdy může dojít i k záměně názvů. Demineralizovaná voda ale obsahuje minimální množství příměsí. Vzniká procesem reverzní osmózy, která není tak náročná jako výroba destilované vody, a tím pádem je levnější. Nižší pořizovací cena je pro mnoho zákazníků i výrobců dalších směsí lákavá.

Proč se používá v autech

Destilovanou vodu můžete v autech využít například pro výrobu chladicí kapaliny. V obchodech často koupíte koncentrát, který je třeba naředit v doporučeném poměru. Destilovaná voda se používá i pro přípravu směsi do ostřikovačů. Tady se jedná zejména o letní variantu, která nemusí být odolná vůči zamrznutí. Ve starších vozech můžete destilovanou vodu využít i pro doplnění elektrolytu v olověných bateriích.

Pokud byste použili místo destilované vody vodu kohoutkovou, mohli byste tak snižovat účinnost koncentrátů, které byste jí ředili. Navíc byste riskovali usazování minerálů na stěnách trubek a jednotlivých součástek, které by mohlo vést k zadírání nebo v horším případě ucpání a celkovému poškození.

V případě směsi do ostřikovačů by při použití obyčejné vody mohlo dojít ke zmatnění skla a zdrsnění povrchu, díky kterému by mohlo dojít ke špatnému odvodu vozy z okna v případě deště.

Zdroj médií: Depositphotos

Podobné články