Čeká vás letos výměna řidičského průkazu? Díky výjimce můžete možná jezdit i s neplatným

4. 9. 2020 2 min. čtení

Platnost řidičského průkazu letos končí zhruba 600 000 řidičů, kteří si musejí zažádat o nový. Díky koronavirové pandemii ale byly úřady zavřené a nebylo tedy možné si o výměnu řidičáku zažádat.

Výměna řidičáku

EU zasahuje

Jakkoliv se tak situace zkomplikovala, nakonec je řešení poměrně snadné a pomoc přišla nečekaně z Bruselu. EU totiž vydala nařízení č. 2020/698, kterým ve členských státech prodloužila platnost dokladů, jejichž majitelé měli výměnu kvůli koronaviru zkomplikovanou či přímo nemožnou. Pozor, tato úleva se netýká jen řidičských průkazů.

Nejlepší bude asi citovat přímo z webu Ministerstva dopravy:

"Platnost pravidelného školení, profesní způsobilosti, průkazů profesní způsobilosti či řidičských průkazů, která skončila v době mezi  1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 se automaticky prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti školení či daného dokladu (př. platnost řidičského průkazu původně do 30. 03. 2020  je tímto nařízením automaticky prodloužena do 30. 10. 2020)."

Nejen řidičáky

A myslelo se i na platnost technických prohlídek a kontrol tachografů:

"Pravidelná kontrola tachografu, která měla být provedena mezi 1. březnem 2020 a 31. srpnem 2020, se provede nejpozději šest měsíců po tomto datu (článek 4 odst. 1 nařízení). Provádění technických prohlídek, respektive lhůta pro technické prohlídky a platnosti osvědčení o technické způsobilosti vozidla, s datem uplynutí termínu platnosti mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 je prodlouženo o dobu sedmi měsíců (článek 5 odst. 1 a 2 nařízení)."

Na závěr ale jedno varování. Celá řada řidičů bude spoléhat na prodloužení lhůty a reálně hrozí, že úřady budou následně zahlceny žádostmi. Proto rozhodně doporučujeme zažádat si včas, ať následně nemusíte stát dlouhé fronty.

Zdroj médií: Ministerstvo dopravy
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?