Zimní pneumatiky v létě v Německu - je to dovolené?

17. 3. 2021 5 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat pneu Pneumatiky a zákon

Pravidla pro přezouvání pneumatik mohou být v jednotlivých zemích odlišná. Pokud se budete řídit tím, co platí v České republice i po přejetí hranic, můžete za to zaplatit nemalé částky na pokutách. Pojďme se podívat na to, jak to je se zimními a letními pneumatikami v sousedním Německu.

Smí se používat zimní pneumatiky v létě v Německu

Články na téma zimní pneumatiky:

 1. Zimní pneumatiky a zákon
 2. Má smysl šetřit na zimních pneumatikách?
 3. Povinnost zimních pneumatik, zimní pneumatiky a zákon - od kdy zimní pneu?
 4. Jak poznat zimní pneumatiky
 5. Test zimních pneumatik 2020
 6. Test zimních pneumatik 2019
 7. Test zimních pneumatik 205/55 R16
 8. Test zimních pneumatik 195/65 R15
 9. Test zimních pneumatik 185/65 R15
 10. Hloubka dezénu zimních pneumatik
 11. Smí se používat zimní pneumatiky v létě v Německu - právě čtete
 12. Fungují zimní pneumatiky v létě?
 13. Testy zimních pneu 2021 - již brzy
 14. Nejlepší zimní pneumatiky - již brzy
 15. Testy zimních pneumatik 2018 - již brzy
 16. Levné zimní pneumatiky - již brzy
 17. Nejlevnější zimní pneumatiky - již brzy

Pokud vyrazíte do Německa, měli byste mít na paměti, že zde platí předpis, podle kterého by výbava vozidla měla odpovídat aktuálním povětrnostním podmínkám. Když se chystáte vyjet na německou silnici, která je pokrytá (i tajícím) sněhem nebo ledem, měli byste mít obuté zimní pneumatiky. A to platí i v létě.  Nicméně ty s označením M+S (pneumatiky určené pro bahno a sníh, z anglického mud + snow) vám stačit nebudou. Je třeba, aby na všech pneumatikách byl symbol sněhové vločky na pozadí horského štítu. Jedinou výjimku v tomhle případě mají prozatím pneumatiky vyrobené do 1. ledna 2018. Ty na sobě symbol vločky mít nemusí. Toto ale platí pouze do 30. září 2024, pak už podobná výjimka nebude přípustná.

Nabídka kvalitních zimních pneumatik

V případě, že vás zastaví policejní hlídka a usoudí, že pneumatiky na vašem voze nejsou vhodné a mohli byste kvůli nim potenciálně ohrožovat ostatní účastníky provozu, může vám dát pokutu ve výši od 60 eur. Vyšší pokuty vás čekají, když se kvůli špatnému obutí stanete komplikací provozu. V případě, že se váš vůz stane překážkou provozu, můžete dostat pokutu 80 eur. Pokud reálně způsobíte nebezpečí, bude vás to stát 100 euro a když dopravní nehodu, tak to bude dokonce za 120 eur. Zvláštní pokutu dostane i provozovatel vozidla, který vyjetí s nesprávným obutím umožnil. Ta je vždy 75 euro. Pakliže jste zároveň řidičem i provozovatelem vozidla, můžou vás nevhodně zvolené pneumatiky vyjít až na 195 eur.

Nezáleží tedy na tom, jestli je léto nebo zima. Pokud nastane ta situace, že v červenci napadne sníh, měli byste mít obuté zimní pneumatiky i v létě. Použití letních pneumatik bude v tomto případě v Německu nelegální.

Zdroj médií: freepik

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?