Vrtané a drážkované brzdové kotouče a jejich výhody

18. 9. 2022 3 min. čtení Tipy a rady

Brzdy můžeme považovat z asi nejdůležitější komponentu vozu. Jejich úkol je v podstatě velice jednoduchý a složitý zároveň. Za každých okolností, ať se děje co se děje, zastavit nebo zpomalit vůz v okamžiku, kdy řidič sešlápne prostřední pedál.

Vrtané a drážkované brzdové kotouče a jejich výhody

Konstrukčně se opravdu nejedná o nic extra komplikovaného. To nejdůležitější se však odehrává na malé ploše mezi kotoučem a destičkami, pakliže se v tomto článku omezíme čistě na brzdy kotoučové.

Brzdový pokrok

"Žádná věda," řeknete si možná. Chyba lávky! Moderní automobily dosahují vyšších a vyšších výkonů a náročnější požadavky jsou kladeny i na jejich brzdové soustavy. Ty tam jsou časy, kdy byl problém vůbec zablokovat kola tak, aby šla do smyku, dnešní auta brzdí daleko lépe a účinněji, než vozy, ve kterých jsme se vozili před dvaceti, třiceti lety.

Většině z vás je asi jasné, že při tření destiček o kotouč vzniká teplo. To je samozřejmě nežádoucí, ale výrobci navrhují brzdy u svých vozů obvykle tak, aby i při dvojím, trojím opakovaném, hodně prudkém brzdění došlo k zastavení vozu bez problémů. Horší to začíná být v okamžiku, kdy se brzdění opakuje a kotouče se zahřívají víc a víc. Ztrácejí tím své vlastnosti a řidič pociťuje snížení brzdného účinku.

Vrtané kotouče

Kotouče se chladí svých povrchem, který je ve styku se vzduchem. Vnitřní chlazení zajišťuje, že tato plocha je poměrně velká. Na ostřejší nasazení, typicky při hodně ostřejším tempu to nemusí stačit. Proto se kdysi přišlo s nápadem, že ochlazovaná plocha se zvětší tím, že se do kotoučů vyvrtají díry. To sice pomohlo, ale zároveň se ukázalo, že prudké a časté změny teplot, typicky nasazení na závodním okruhu, kde se často velice intenzivně brzdí, způsobuje praskání materiálu. Za tím stály ostré hrany, které vznikaly na povrchu kotouče v místech, kde byl provrtaný. Do značné míry se toto podařilo eliminovat zahlubovaním těchto děr, tedy odstraněním hran.

Drážkované kotouče

Druhým způsobem, jak lze o něco zvýšit povrch kotouče, je drážkování, které má hned několik výhod. Předně se nemusí řešit praskání, jako v případě děrování. Dalšími faktory jsou voda, nečistoty a plyny vznikající při brzdění. Toto všechno snižuje brzdný účinek, ale drážky, ve spojení s odstředivou silou to pomáhají odvádět z kotoučů pryč. Pro okruhové nasazení se tedy doporučují spíše drážkované kotouče než kotouče vrtané.

Potřebujete je?

Pokud už na svou letitou Octavii objednáváte nějaké "lepší" vrtané nebo drážkované kotouče, tak zadržte! Na běžnou jízdu jsou naprosto dostačující originální plné kotouče, které jsou ve spojení se slušnými destičkami ideálním řešením pro 99,9 % řidičů. Takovým tempem, abyste je zahřáli nad nějakou únosnou mez, se stejně na veřejných komunikacích jezdit nemůže a popravdě asi ani s rozumnou mírou bezpečnosti nedá.

Zdroj info: Brembo, Tuning forum.
Zdroj médií: pxhere, brembo.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?