Opravit prasklinu na čelním skle lze i svépomocí. Víme jak na to

27. 12. 2020 3 min. čtení Tipy a rady

Údržba na českých silnicích v zimních měsících probíhá různě, někde se silnice sypají solí, jinde zas používají písek nebo štěrk. Právě s posledním zmiňovaným řešením bývá spojena jedna nemilá věc, odletující kamínky od kol. Ty jsou příčinou mnoha poškození, v podobě poškozeného laku na kapotě nebo v horším případě přistane jeden z kamínků na vašem předním skle a udělá v něm prasklinu. Jak opravit prasklinu na čelním skle automobilu? A jde to svépomocí?

Opravit prasklinu na čelním skle lze i svépomocí. Víme jak na to

Málokdo se pak udrží a s vidinou velkého výdaje pak častuje, jak řidiče vozu před sebou, tak silničáře. Co když ale situace není tak tragická, jak se na první pohled zdá? První možností jsou opravné sady, které seženete v řádech stokorun. Součástí těchto sad je těsnění, nástavec, stříkačka a speciální lepidlo na bázi pryskyřice. Doporučujeme si k sadě vzít na pomoc třeba zalamovací nožík, který vám pomůže hned v úvodní fázi. 

Opravit prasklinu na čelním skle lze i svépomocí. Víme jak na to

V té totiž musíte z praskliny odstranit přebytečné kousky skla, ale tak abychom nerozšířili prasklinu ještě více. Stačí tedy jemně přejet nožíkem po vrypu od kamínku. Dále si připravíte speciální těsnění s otvorem uprostřed, kdy ve středu otvoru musíte mít onu prasklinu. Pak těsnění přejedete prstem, abyste se ujistili, že spoj bude dostatečně nepropustný. Dále pak použijete speciální nástavec, který přiložíte na těsnění. Do nástavce pak nalejete 2/3 lepidla, které naleznete v balení a připojíte stříkačku. Vytažením stříkačky vytvoříte podtlak, a zároveň zlehka poklepete na sklo, abyste dostali ven přebytečné množství vzduchu. Takto necháte soupravu 10 minut působit, a po této době stříkačku zase stlačíte, abyste lepidlo dostali do celé praskliny. Po 20 minutách pak soupravu ze skla úplně sejmete a použijete nožík pro odstranění přebytečného lepidla. Zbývá vám už jen polít místo zbývajícím lepidlem a zahladit

Opravit prasklinu na čelním skle lze i svépomocí. Víme jak na to

Postup je velice jednoduchý a ačkoliv může být použití u jednotlivých přípravků různé, princip je u všech sad v podstatě stejný. Po aplikaci takovéto sady vám pak zbyde na okně přehlédnutelný důlek. Výsledek je více než uspokojivý. Jedinou limitací takové sady jsou pak rozměry praskliny, kdy velké už touto sadou neopravíte. Podobné sady používají také profesionálové, kteří si dovedou poradit i se složitějšími případy a většími prasklinami, ty ale stojí kolem 30 000 korun. 

Opravit prasklinu na čelním skle lze i svépomocí. Víme jak na to

A co nám říká zákon o poškození čelních skel? Dle zákona nesmí být prasklina na čelním skle ve 30 centimetrovém pásu před volantem. Jedná se o místo, jehož spodní strana se nachází 30 cm od dolní části a horní strana 30 cm od horní části čelního skla, dále levá boční strana se nachází 15 cm od bočního sloupku a pravá strana 15 cm od středu čelního skla. Dále v případě hvězdicové praskliny činí povolený průměr praskliny maximálně 25mm. Pokud prasklina zasahuje do zmíněného pásma, nelze sklo opravit ale musí být vyměněno. Za prasklé sklo navíc hrozí ve správním řízení pokuta až 10 tisíc korun a 5 trestných bodů. Dle zákona tato sankce hrozí v okamžiku, kdy je prasknuté nebo poškozené místo v dosahu stěračů.

Opravit prasklinu na čelním skle lze i svépomocí. Víme jak na to

Zdroj médií: unsplash
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články