Lze sehnat nové malé auto s pohonem 4x4?

9. 1. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Sezóna vozů s pohonem všech kol je tu a s ní i čas mrknout se na zástupce z tohoto segmentu. Zaměříme se na ta menší. Je na trhu nabídka malých vozů s pohonem 4x4?

Lze sehnat nové malé auto s pohonem 4x4?

Fiat Panda

Panda je malá, obratná, ale na nějaké velké jízdy to s motůrkem o obsahu 875 kubických centimetrů nebude. Nenáročnému majiteli ale může stačit. Pohon všech kol má a za nějakých 365 tisíc korun je v základu dokonce i automatická klimatizace a LED denní svícení. To není úplně špatná nabídka!

Subaru Impreza

Za dobu svojí existence se Impreza hodně změnila. Dnes je z ní klasický hatchback, ale opravdu univerzální. Nezklame ve městě, na okreskách, ani na dálnici. Robustní konstrukce slibuje dlouhou životnost a samozřejmě jsou zde i specifika typická pro značku - stálý pohon všech kol a pod kapotou plochý boxer. Cenově to nevychází nijak tragicky - 610 tisíc korun za úplný základ se šestnáctistovkou.

Vybíráte nové auto? Prohlédněte si naši nabídku

Dacia Duster

Jakkoliv Duster útočí především cenou, tak u čtyřkolky to nejlevnější vůz v segmentu není. I tak je ale 442 tisíc korun pořád skvělá nabídka. Navíc je to chytře postavené auto, u kterého se nehledělo jen na to, kde ušetřit, ale především jak ušetřit, aby to zákazníka nebolelo. Náhradní díly nejsou drahé a spoustu věcí si zvládne šikovný majitel udělat sám. Je však stále třeba brát na zřetel, že Duster = dělník, a podle toho k autu přistupovat. Nečekejte extra pohodlí, extra výkon, extra design, namísto toho očekávejte parťáka pro každou situaci, který se nebojí ušpinit.

Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris s pohonem 4x4

Ehm. Tenhle článek je o malých čtyřkolkách, tak co? Definici ostrý Yaris naplňuje dokonale, takže má v našem výběru místo. 260 koní je dost snad pro každého a to si pište, že v takhle malém autíčku to bude dvojnásobná sranda. Není divu, že je vrcholně zábavný, vždyť má svůj původ v ostrých rallye kárách! Průjezdy zatáček budou hodně, hodně rychlé a město mu bude malé, tohle je zkrátka okresková hračka.

Suzuki Swift

Cena 386 tisíc korun za japonskou čtyřkolku se těžko překonává. Hybridní jedna-dvojka je příjemná a poměrně úsporná. Pro dva je Swift autem tak akorát. Ve čtyřkolce potěší třeba chataře, na zadní sedadla se v pohodě usadí dvě vnoučata "předteenagerského věku". Když na to přijde, umí být i docela mrštný, ale daní za hbitost je tužší nastavení tlumičů, což je cítit třeba při přejezdech příčných prahů. O žádnou katastrofu se ale nejedná. Je to vlastně takové to auto, o kterém ani nevíte, že ho máte - slouží bez problémů, ale nezanechává v člověku žádné emoce.

Lada Niva

Lada Niva - malý vůz s pohonem 4x4

Absolutním vítězem mezi novými čtyřkolkami je Lada Niva. Cena je trochu pružnější, protože se odvíjí od aktuálního kurzu koruny vůči rublu. Většinou je to ale něco kolem 310 tisíc korun. Jednoduchá technika v čele se sedmnáctistovkou zaručuje opravitelnost kladivem a možnost startovat i v hodně mínusových teplotách. Nevýhody? Trochu zvláštní chování na silnici (zatáčky se projíždějí tak nějak "na dvakrát") a omezené pohodlí. V terénu ale Niva najde konkurenci možná v jen Dusteru, který je přeci jenom o něco málo civilnější.

Zdroj médií: Flickr, Fiat, Toyota.
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články