Kde přišla Severní Korea k luxusním, opancéřovaným Mercedesům?

2. 5. 2019 2 min. čtení Aktuality

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se na posledním setkání s Vladimirem Putinem vytasil se dvěma luxusními limuzínami. Na tom by nebylo nic divného, nebýt sankcí ze strany OSN.

Luxusní opancéřovaný Mercedes v Severní Koreji

Na Severní Koreu se totiž už delší dobu vztahují omezení, která zakazují dovoz zboží do této země. Ty mají diktátora Kim Čong-una přinutit ke spolupráci a snížit jadernou hrozbu, kterou představuje severokorejský jaderný program. Takové sankce jsou sice závažná věc, ale v praxi je očividně není zase tak složité obejít.

Kim Čong-un přijel v Mercedes Maybach

Ukázalo se to na nedávném setkání Kim Čong-una s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které se odehrálo ve Vladivostoku. Tam si totiž s sebou Kim přivezl i dvě limuzíny, konkrétně se jednalo o Mercedes Maybach S600 Pullman Guard a Mercedes Maybach S62. Ty jsou samozřejmě považovány za luxusní zboží, což byla mimochodem první věc, na kterou se vztahovaly výše zmíněné sankce ze strany OSN.

Daimler tvrdí, že o ničem neví

Otázka je tedy jasná - jak se ke Kimovi tato auta dostala? Ze všeho nejdříve se samozřejmě podezíravé pohledy stočily na výrobce, tedy Daimler. Výroba obou vozů totiž probíhá víceméně kusově, takže firma vždy ví, kdo si auto objednal. Mluvčí společnosti se vyjádřil ve smyslu, že absolutně netuší, jak se jejich produkty dostaly do Severní Koreji. Je jasné, že na přímo rozhodně firma limuzíny dodat nemohla. Muselo k tomu tedy dojít přes prostředníka a zde už Daimler mohl tušit nebo dokonce i vědět, jak se věci mají a kde auta skončí. 

Teorii nahrává i fakt, že jen několik týdnů nazpět došlo k otevření továrny Daimleru v Rusku a to, jak známo, má se a Severní Koreou poměrně přátelské vztahy. Nejpravděpodobnější je tedy dodání limuzín touto cestou, ať už o tom jejich výrobce věděl nebo ne. Vzhledem k tomu, že Rusko rádo popírá i to, co je zjevné, se pravdu asi nikdy nedozvíme.

Zdroj médií: dailymail.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?