Jak vybrat autopotahy - ne všechny jsou bezpečné

24. 2. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Kdo chce chránit autosedačky před poškozením, dává si na ně potahy. Sice to většinou nevypadá nijak valně, ale svůj účel to splní. Výběr potahů ale není zase tak snadný, jak se může na první pohled zdát.

Bacha na airbagy

Ze všeho nejdůležitější je bezpečnost. Zásadním kritériem při výběru autopotahů by tak mělo být zohlednění faktu, jestli je vůz vybaven bočními airbagy v sedačkách. Jestli ano, tak je potřeba vybírat pouze mezi potahy, které s tímto počítají. V bočních částech mají švy s určitou pevností, které v případě vystřelení airbagu povolí a pustí rychle se nafukující pytel ven. Potahy, které na toto stavěné nejsou, mohou airbagu bránit v nafouknutí se a při nehodě to může hrát dost významnou roli, protože tento bezpečnostní prvek nebude fungovat tak, jak fungovat má.

Správný materiál potahů sedaček

Většina kupujících asi zvolí textil. Ten je neutrální možnost, ale dobře si prohlédněte jeho kvalitu. Jde především o to, jak bude fungovat materiál v létě a jak je prodyšný. Na některých místech mohou být potahy polstrované, zde je nutné si ohlídat, aby to nějak zásadně nekazilo ergonomii a pohodlí samotného sedadla.

Vybírejte kvalitní potahy autosedaček

Lepší potahy jsou z materiálu podobného Alcantaře (originální Alcantara je dost drahá). Tady pozor, některé levnější náhražky mohou barvit, případně se rády žmolkují a jejich údržba není úplně snadná. Ani prodyšnost nemusí být ideální a v létě se vám může brzy začít lepit tričko na záda, což není nic příjemného.

Koženka a pravá kůže vypadají dobře, když na sedadlo sednou. Částečně dodají autu luxusnější vzhled. Pozor ale na kůži barvenou do pro ni nepřirozených odstínů, jako je třeba zelená, modrá nebo dokonce fialová. Na obrázcích v e-shopu většinou vypadá dobře, na živo je to v drtivé většině případů něco příšerně nevkusného. V autech příznivců tuzingu to ale zapadne skvěle.

Zvláštní kapitolou jsou potahy tvořené dřevěnými kuličkami. Ty mají masážní úlohu a frčely zejména mezi seniory, někdy koncem devadesátých let (spousta aut je jimi vybavena dodnes). Kuličky jsou fajn, záda se nepotí, dostává se k nim vzduch, ale spoustě lidí začne ta "masáž" vadit asi tak po půl hodině jízdy. Absolvovat s tímto na sedadlech výlet přes půl Evropy může být dost traumatický zážitek. Pozitivní stránkou je ale jejich trvanlivost. 

Kompatibilní s autem

Ne úplně šťastnou volbou jsou potahy univerzální. Ty, jak už jejich zařazení napovídá, nebudou dokonale sedět nikde. Lepší je kupovat potahy pro konkrétní auto. I zde je ale úskalí v podobě různých let výroby, faceliftů, úrovní výbav a podobně. Jakákoliv příplatková, ergonomická nebo sportovní sedadla znamenají problém a zásadně zužují výběr. Proto vždy hledejte takové potahy, které odpovídají jak typu auta, tak jeho roku výroby, případně výbavě.

Zdroj médií: Depositphotos
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?