PRÁCE 🧰

Fast and Furious: jak tato filmová série ovlivnila automobilový svět?

1. 2. 2024 2 min. čtení diskuze (1) Tipy a rady

Ať už filmovou sérii Rychle a zběsile milujete nebo nenávidíte, její vliv na společnost a automobilovou kulturu je bezesporu velký. Jak moc tato filmová série ovlivnila automobilový svět?

Fast and Furious: jak tato filmová série ovlivnila automobilový svět?

Články na téma Fast and Furious:

  1. Fast and Furious: jak tato filmová série ovlivnila automobilový svět? - právě čtete
  2. Jak se změnila série Fast and Furious od prvního filmu?
  3. Jaká auta se v sérii Fast and Furious stala ikonickými
  4. Nejdražší automobily ve filmové sérii Fast and Furious

S více než desítkou filmů se jedná o jednu z nejúspěšnějších filmových sérií v hollywoodské historii. Je to již více než 20 let od chvíle, kdy Brian O'Conner vstoupil do Torettova obchodu a kavárny pro „tuňáka bez kůrky“ a automobilový svět se od té doby naprosto změnil. Od inspirace celé generace řidičů, kteří se chtějí stát závodníky, až po to, že se Vin Diesel v roli Dominicka Toretta s křížem na krku stal módní ikonou, filmová série Rychle a zběsile měla na automobilovou kulturu větší vliv než jakákoli jiná série v historii. Filmová série Rychle a zběsile naučila miliony automobilových nadšenců po celém světě, že Toyota Supra z roku 1995 může porazit Ferrari v závodě.

Syté barvy a velký výkon

Personalizované díly a barvy mohly značně zvýšit hodnotu vozu, a to si výrobci rychle uvědomili. Když BMW v roce 2002 znovu uvedlo MINI na americký trh, rok po prvním filmu Rychle a zběsile, nabídlo řadu barev a možností, které si mohli zákazníci kombinovat. To vedlo k tomu, že si kupující připlatili za doplňky v průměrné hodnotě až 30 000 korun.

Snad nejdůležitějším vlivem, který filmová série měla na svět, bylo změnit vnímání toho, že velký výkon nemusí vždy znamenat velká auta s obrovskými motory. Série filmů Rychle a zběsile inspirovala výrobce automobilů k zavádění moderního infotainmentu a výkonných motorů i do malých vozů. A přesně proto si o více než deset let poté můžete koupit MINI s výkonem 228 koní, anebo Subaru WRX STi, které je skoro výkonné jako základní Ford Mustang.

I malá auta umí!

Hlavní postavy populární filmové série Rychle a zběsile, Dominic Torett a jeho gang, nám ukázali, že i malé auto může předvést velký výkon. Vzpomeňme na Ford Fiesta ST nebo Nissan 370Z. Díky zvýšené poptávce po výkonných vozech se na trhu objevilo více aut s výkonem nad 400 koní.

Ovlivnilo Rychle a zběsile automobilový svět?

„Ano, s tím souhlasím. Když vyšel první film, pracoval jsem v automobilových doplňcích.“ Vzpomíná uživatel na Redditu. „Po tomhle se výrazně zvýšila poptávka po výkonných importovaných vozech a jejich vlastnictví. Neonové osvětlení létalo z regálů o sto šest. Lidé si žádali dusík pro cokoli se čtyřmi koly a zadní světla ve stylu Altezza byla všude. Bylo to obrovské - a stále je. Existuje mnoho společností, které svou existenci vděčí právě této filmové sérii.“

A co vy? Ovlivnila vás ve své době filmová série Fast and Furious? Měli jste doma nějaký „bláznivý tuning“? Pochlubte se do komentářů!

Zdroj info: Fast and Furious Fandom.
Zdroj médií: Depositphotos.
Nikola Vrablová

Autor článku
Nikča snila o tom být ekologem - láska k autům ji ale přivedla na jinou cestu. Od školy si chodívá odpočinout na garáž, kde opravuje svůj německý šestiválec.

Zbyněk Laba Polák, 7. 2. 2024 11:04
Ano, jednoznačně změnila. Auta už jsem upravoval ještě před prvním dílem Fast and Furious, ale po schlédnutí už nebylo cesty zpět a dělám to dodnes. i když už né tak extrémě . Momentálně mám Mini Cooper cabrio :-)

Podobné články