Dovoz aut z USA

27. 2. 2021 5 min. čtení Tipy a rady

Dovoz a následný přepis auta z Ameriky je časově i finančně dost nákladný projekt. Co to všechno obnáší a jak auto úspěšně přihlásit a provozovat?

Dovoz aut z USA

Články na téma koupě auta v zahraničí:

  1. Přihlášení auta z dovozu
  2. Dovoz aut z USA - právě čtete

Pokud vás už evropský automobilový trh omrzel, můžete kouknout na ten americký. Existují dva způsoby, jak dovézt auto z Ameriky. Prvním způsobem je kontaktování příslušné firmy, která se dovozem zabývá. Tato firma za vás více méně vyřeší všechno od proclení, dovozu, až po samotnou homologaci a přihlášení v České republice. Tento způsob se zdá velmi jednoduchý, ale za takovéto služby zaplatíte o stovky tisíc více, máte to však víceméně "bez starostí".

Druhým možným způsobem je vydat se do Ameriky na vlastní pěst a auto si sám vybrat. Tato varianta se sice může zdát být levnější, ale za to vás bude stát hodně nervů a času při všelijakém papírování a běhání. Mimo to budete muset do poplatků přidat taktéž letenky, (negativní test na koronavirus), ubytování, a mimo jiné si musíte zajistit vízum do USA, což kor v dnešní době tak jednoduché rozhodně nebude.

Americké vozy v inzerátech

Dovoz aut z Ameriky

Auto si v Americe rozhodně koupíte levněji, za transport vozu od prodejce do přístavu a přes oceán do Evropy však zaplatíte navíc 50 až 100 tisíc korun (cena se odvíjí od jednotlivých aut). Vyřídit si budete muset i potřebnou administraci ke kontejneru, do toho si kontejner musíte také pojistit. Po převozu do Evropy se však hned neradujte, až teď začíná ta pravá zábava. Po převozu do Evropského přístavu si musíte zařídit administraci ke kontejneru i zde. Poté zaplatíte za transport vozu z přístavu do Česka.

Pokud jste toto všechno již zařídili a máte svou vysněnou ameriku zaparkovanou v garáži, stejně s ní ještě nesmíte na silnice. U nás musíte auto upravit podle Evropských norem a vyběhat si potřebnou homologaci. Ta zahrnuje například úpravu světel, bezpečnostních pásů, pneumatik, apod. Poté si musíte nechat auto zkontrolovat příslušným úředníkem a nechat si vystavit technický průkaz. To vše vyjde na další desítky tisíc korun. Následuje klasická STK, vyřízení povinného ručení a přihlášení auta do českého registru vozidel. V případě, že máte ještě americké SPZ, nemusíte je vracet. Je pouze nutné zrušit americké pojištění. To se dá vyřídit mailem s přílohou čestného prohlášení o prodeji.

Na internetu existuje nespočet možných kalkulaček, které vám vypočítají odhad ceny za vůz, který si chcete koupit. 

Dovoz aut z Ameriky

Zdroj médií: freepik
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat prémiový obsah, zajímavé nabídky a akce do svého e-mailu?