🇦🇹 Diesel 1,69 € Natural 95 1,68 € 🇨🇿 Diesel 37,77 Kč Natural 95 39,02 Kč 🇩🇪 Diesel 1,66 € Natural 95 1,84 € 🇫🇷 Diesel 1,74 € Natural 95 1,86 € 🇭🇷 Diesel 1,45 € Natural 95 1,54 € 🇭🇺 Diesel 627,60 HUF Natural 95 613,70 HUF 🇮🇹 Diesel 1,75 € Natural 95 1,87 € 🇵🇱 Diesel 6,53 PLN Natural 95 6,56 PLN 🇸🇮 Diesel 1,53 € Natural 95 1,51 € 🇸🇰 Diesel 1,56 € Natural 95 1,62 € 🇦🇹 Diesel 1,69 € Natural 95 1,68 € 🇨🇿 Diesel 37,77 Kč Natural 95 39,02 Kč 🇩🇪 Diesel 1,66 € Natural 95 1,84 € 🇫🇷 Diesel 1,74 € Natural 95 1,86 € 🇭🇷 Diesel 1,45 € Natural 95 1,54 € 🇭🇺 Diesel 627,60 HUF Natural 95 613,70 HUF 🇮🇹 Diesel 1,75 € Natural 95 1,87 € 🇵🇱 Diesel 6,53 PLN Natural 95 6,56 PLN 🇸🇮 Diesel 1,53 € Natural 95 1,51 € 🇸🇰 Diesel 1,56 € Natural 95 1,62 €
PRÁCE 🧰
KALKULAČKA NÁKLADŮ 🚗

Cesta do Chorvatska elektromobilem a doba nabíjení

7. 6. 2024 3 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Rádce motoristy Vše o elektromobilitě Vše o elektromobilech Nabíjení elektrických aut Cesta do Chorvatska Porovnání aut na cestu Volvem EX30 do Chorvatska

Jelikož jsme při cestě do Chorvatska elektromobilem zaznamenávali podrobně časy nabíjení, máme možnost zhodnotit, jak moc velkou část cesty jsme takto strávili.

Doba nabíjení elektromobilu cestou do Chorvatska

Elektromobilem do Chorvatska

S cestou na dovolenou autem se to obvykle má tak, že tam chceme být co nejdříve a jakékoliv zdržení je pro nás nevítané. Elektromobily toto paradigma malinko mění a musíme se zkrátka smířit s tím, že třikrát čtyřikrát po cestě vynuceně na půl hodiny až hodinu zastavit budeme muset.

Podrobně cestu rozebíráme v samostatných článcích, kde je popsáno, jak probíhala a kdy se co dělo. Není to zase tak strašné, mezi jednotlivými zastávkami na dobití byly třeba dvě až tři hodiny jízdy. Zejména první úsek, kdy jsme vyjížděli od Čáslavi a nabíjeli až za Lincem, byl poměrně dlouhý. Pak už to tak slavné nebylo, protože akumulátor nabít do 100 % zabere dost času.

Chcete mít náklady na cestu do Chorvatska pod kontrolou? Využijte naši online kalkulačku

Cesta byla realizována vozem Volvo EX30, což je auto jenom a pouze na elektřinu. Nekoupíte ho ani jako hybrid, nebo dokonce čistě se spalovákem. A je to vůz poměrně dostupný. I se 69 kWh baterií (verze, kterou jsme měli na test) ho pořídíte do milionu korun (S DPH, ale bez dotací). Dá se říci, že jestli je něco levný a velmi dobře použitelný elektromobil, pak právě EX30.

Nabíjeli jsme primárně na nabíječkách s výkonem 150 kW a více. Pokud to šlo, byla to naše první volba. Proč? Protože dobíjet výkonem 50 kW zabere více času a my přeci jedeme k moři, kde chceme být co nejrychleji. Auto si trasu naplánovalo celou samo s tím, že preferovalo právě rychlejší nabíječky. Ze strany uživatele jsme do plánu nijak nezasahovali, pokud to nebylo vyloženě nutné.

Do celkového času počítáme komplet nabíjení. Ano, elektromobilisté, kteří nenávidí spalováky, také rádi tvrdí, že naplnění nádrže není jenom čerpání paliva, ale i třeba placení. Mají samozřejmě pravdu, takže jsme stejnou metodiku aplikovali na naši cestu. Vždy jsme řešili komplet čas potřebný k nabití auta, tedy zajetí ke stojanu, jeho zprovoznění a následné odpojení. Dvakrát jsme se potýkali s nabíječkou nefunkční, takže počítáme i tento promrhaný čas. Pokud vás zaráží odlišnosti mezi cestou tam a zpět, pak je to tím, že do Crikvenice jsme jeli přes České Budějovice a Linec, zpět nejkratší cestou přes Vídeň.

Chystáte se do Chorvatska na dovolenou? Nechte si kalkulačkou spočítat náklady na cestu

Cesta do Crikvenice:

  • Vyjíždíme v 5:58 (92 %)
  • Nabíjení 9:32 až 10:21 (12 % až 93 %), 49 minut
  • Nabíjení 12:14 až 13:12 (42 % až 96 %), 58 minut
  • Nabíjení 16:10 až 16:51 (16 % až 61 %), 41 minut
  • Nabíjení 17:42 až 18:28 (19 % až 76 %), 46 minut
  • V cíli cesty v 19:21 (63 %)
  • Cesta zabrala 13 hodin a 23 minut.
  • Nabíjení zabralo 3 hodiny a 14 minut.

Cesta zpět

  • Vyjíždíme v 8:55 (60 %)
  • Nabíjení 10:10 až 10:47 (19 % až 63 %), 37 minut
  • Nabíjení 12:20 až 13:11 (10 % až 81 %), 51 minut
  • Nabíjení 16:00 až 17:20 (10 % až 95 %), 1 hodina 20 minut
  • Nabíjení 17:54 až 18:05 (84 % až 92 %), 11 minut
  • V cíli cesty 19:56 (13 %)
  • Cesta zabrala 11 hodin a 1 minutu.
  • Nabíjení zabralo 2 hodiny a 59 minut.

Nechcete ztrácet čas výpočtem nákladů na cestu do Chorvatska? Použijte naši kalkulačku

Ve finále tedy dojdeme ke zhruba třem hodinám zdržení nabíjením. Pokud bychom jeli k moři se spalovákem, zabere tankování asi 10 minut (schválně si to někdy změřte). V praxi to znamená, že namísto v 19:21 bychom na místě byli v 16:17. To je zhruba o jedno vybalení a následnou procházku po pláži více.

Praktický tip: Aby vás na cestách nic nepřekvapilo, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pojistku můžete rozšířit o nejrůznější připojištění, které zajistí klidnou a pohodovou dovolenou v Chorvatsku. „Cestovko“ nyní sjednáte online20% slevou a e-bookem zdarma.

Chcete na cestovním pojištění výrazně ušetřit? Pokud do zahraničí vyrážíte alespoň dvakrát během roku, vyplatí se přemýšlet o roční cestovní kartě.

Kalkulačka cestovního pojištění do Chorvatska

Zdroj info: autorský text.
Zdroj médií: Jakub Mokříš.

Podobné články