Alkohol za volantem v Polsku

2. 2. 2022 2 min. čtení Tipy a rady Rádce motoristy Jak vybrat alkohol tester Alkohol za volantem Tolerance alkoholu v zemích Testery pro řidiče Cestování do zahraničí Tolerance alkoholu na cestách

Každý stát si může určovat hranici přípustných promile alkoholu za volantem podle svého uvážení. V sousedním Polsku mají o něco mírnější limity, než na které jsme zvyklí z českých silnic.

Alkohol za volantem v Polsku

Články na téma tolerance alkoholu v sousedních zemích:

  1. Tolerance alkoholu v Německu
  2. Alkohol za volantem v Rakousku
  3. Alkohol za volantem v Polsku - právě čtete
  4. Tolerance alkoholu na Slovensku

Tolerance alkoholu v Polsku

Maximální hodnotou promile, kterou Poláci tolerují za volantem je 0,2. Pokud by vás zastavila policejní hlídka a naměřila vám vyšší číslo, mohla by vás prohlásit za nezpůsobilého k řízení motorového vozidla. Polská policie má právo provádět dechovou zkoušku při namátkové kontrole. Stejně tak musí dýchnout do alkohol testeru řidič, který se dopustil dopravního přestupku nebo způsobil havárii.

Pokud by vám na policejním testeru byla naměřena hodnota v rozmezí 0,2 až 0,5 promile alkoholu, museli byste ve správním řízení zaplatit pokutu do výše 5000 PLN a zároveň by vám mohl být odebrán řidičský průkaz na dobu 6 měsíců až 3 let, podle závažnosti přestupku.

V případě, že byste měli více než 0,5 promile alkoholu v krvi, jedná se už o trestný čin. Výši pokuty, která vám bude udělena, stanoví tribunál. Kromě toho vám hrozí pobyt za mřížemi až na dva roky a zákaz řízení po dobu 1 až 10 let.

Pozor byste si měli v Polsku dávat i v případě, že plánujete jet na kole. Polská policie totiž pravidelně kontroluje i cyklisty a i oni jsou podrobováni dechovým zkouškám.

Stejná tolerance alkoholu jako v Polsku

V několika zemích Evropy najdete stejnou hranici alkoholu za volantem jako v Polsku. Jedná se o Norsko a Švédsko.

Zdroj info: Internet.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články