AdBlue Škoda

20. 1. 2020 2 min. čtení Tipy a rady Jak vybrat provozní kapaliny Vše o AdBlue Koupě AdBlue podle značky auta Rádce motoristy

V současné době je třeba, aby vozy splňovaly emisní normu EURO 6, která nastavuje poměrně přísné podmínky, které auta musí splňovat. Díky tomu je třeba řešit emise i osobních naftových vozů. Jedním způsobem, jak se do limitů vejít, je používání AdBlue.

AdBlue Škoda

Od 1. září 2015 je třeba, aby všechna vozidla pohybující se po silnicích, splňovala emisní normu EURO 6. Ta povoluje vypouštění oxidů dusíku (NOx) v maximální výši 80 mg/km. Proti předchozí variantě EURO 5, která povolovala 180 mg/km je tedy výrazně přísnější. Díky tomu je potřeba řešit emise i u osobních dieselových vozů, nejen u nákladních aut a autobusů, jak tomu bylo dříve.

Do vozů, které by normu již nesplňovaly, byly instalovány katalyzátory SCR (Selective Catalytic Reduction), prostřednictvím kterých je AdBlue dávkováno.

Co je to AdBlue a jak funguje

AdBlue se odborně nazývá AUS 32 (Aqueous Urea Solution). Jedná se o sloučeninu močoviny, která tvoří 32,5 % a demineralizované vody z 67,5 %. Ta v katalyzátoru snižuje množství vypouštěných oxidů dusíku. Směs AdBlue je pod tlakem vstřikována do výfuku a díky působení tepla se rozkládá na amoniak (NH3) a oxid uhličitý (CO2). Amoniak následně reaguje s výfukovými plyny. Díky tomu se z výfukového potrubí vypouští neškodný dusík a vodní pára.

AdBlue ve vozech Škoda

Nádrží na AdBlue jsou vybavené vozy Škoda Superb a Yetti. U každého z vozů je průměrná roční spotřeba směsi jiná. Pro porovnání jsou uvedeny hodnoty při nájezdu 30 000 km za rok.

  • Škoda Superb

U Škody Superb hledejte vstup do nádrže na AdBlue vedle palivové nádrže. Průměrná roční spotřeba se pohybuje kolem 35 litrů.

  • Škoda Yeti

Škoda Yeti má nádrž na AdBlue umístěnou v zavazadlovém prostoru. Roční spotřeba se podle konkrétní motorizace pohybuje v rozmezí 23 až 41 litrů.

Zdroj médií: Depositphotos

Podobné články