Vysávání a čištění interiéru vozidla

19. 11. 2021 3 min. čtení diskuze (0) Názory

Spolu s mytím vozidla patří ke každoročním jarním činnostem také vysávání. Po zimě se z auta vytahují gumové koberečky, které se dají umýt vodou a saponátem. Na letní období pak dáváme do vozu autokoberce textilní. Pravidelným vysáváním a čištěním interiéru předejdete nepříjemným pohledům okolí. Pokud však pravidelnému čištění nehovíte a spíše se na to vrhnete jednou za čas, přinášíme vám zde tipy a triky, kterými interiér vašeho vozidla vyčistíte.

Vysávání a čištění interiéru vozidla

Na prach s hadříkem

Před samotným vysáváním je důležitá příprava. Všechny plastové, či kovové části (volant, palubní deska, madla, řadící páka, ruční brzda, jednotlivá tlačítka na středovém panelu, prahy, dveře) je vhodné setřít vlhkým hadříkem. Hadřík je možné namočit do obyčejné vody (popřípadě do speciálního přípravku na mytí plastových částí interiéru).

Díky tomuto kroku se zbavíte nadměrného prachu, který se ve voze nachází. Abyste se dostali i do špatně přístupných míst, jako jsou například ventilátory či úzké štěrbinky, můžete na tuto práci využít i vlhký malířský štětec. Pokud nemáte k dispozici štětec, můžete k čištění použít dokonce i špejli, či klíč obalený ve vlhké buničině, kterým tato špatně přístupná místa vytřete. Na tyto prostory se dá použít i čistící hmota, kterou přiložíte na mřížku ventilace, přičemž se prach nalepí na tuto hmotu.

Vysávání

Zvířený prach poté vysajte, aby vám po interiéru nelétal a vy ho zbytečně nevdechovali. S vysavačem se pak přesuňte na látkové koberečky a sedačky. Nezapomeňte vysát taktéž prostor pod koberci a sedadly (na to využijete úzkou násadu na vysavač), přihrádky ve dveřích a ve středovém panelu, či místa kolem řadící páky.

Po dokonalém vytření a vysátí se interiér obvykle ošetřuje speciálním přípravkem na plasty, který prostor provoní příjemnou vůní a plasty vydrží nějakou dobu lesklé. Vyvarujte se aplikace přípravku na čelní sklo, jelikož se na něj nachytá zvířený prach. Když zaschne, nejde ze skla dolů.

Kožené sedačky

Pokud máte ve svém voze kožené sedačky a máte je již zašlé, či špinavé, doporučujeme přikoupit přípravek určený na čištění kůže. Přípravek se aplikuje na sedačky krouživými pohyby houbičkou, či štětcem. Po vyčištění sedaček se používá dále kondicionér, který kůži změkčí a dodá jí patřičnou pružnost a lesk. K impregnaci rozhodně nepoužívejte sádlo, dětský olejíček, či jiné chemické oleje. Nevhodný je taktéž vysavač na mokré čištění, aviváž, nebo dokonce jar – na sedadlech mohou zůstat nevzhledné skvrny. Mastných fleků na sedačce se dá zbavit trochou magnézia. Nanese se na skvrnu a nechá několik hodin působit. Poté se vysaje a místo stačí otřít vlhkým hadrem.

Koberec v kufru

Pokud máte po zimě zaneřáděný koberec v kufru, není nic jednoduššího, než jej vytáhnout a pomocí čističe na látku, vody a kartáče jej pořádně vykartáčovat. Pokud máte k dispozici parní vysavač, či tepovač, můžete koberec vyčistit i ním.

Zdroj médií: Depositphotos
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články