Všechny nové elektromobily budou muset povinně vydávat hluk

11. 6. 2019 1 min. čtení Aktuality

Nová pravidla EU budou vyžadovat, aby všechna elektrická a hybridní vozidla byla od července vybavena akustickým výstražným systémem (AVAS).

Evropská unie udeřila! Nově budou muset elektromobily vydávat hluk

Všechna nová elektrifikovaná vozidla budou muset mít k dispozici zařízení vyzařující hluk, který upozorní chodce, cyklisty a ostatní zranitelné účastníky silničního provozu na jejich přítomnost. Podle nařízení EU se musí systém AVAS aktivovat při rychlosti vozidla nižší než 20 km/h a vydávat zvuk o hlasitosti alespoň 56 dB, což je podobné jako například u elektrického zubního kartáčku.

Právní předpisy uvádějí, že zvuk vydávaný systémem AVAS by měl být nepřetržitý a poskytovat informaci o tom, že se blíží vozidlo ostatním účastníkům silničního provozu a jeho chování. To znamená, že zvuk by se měl měnit v závislosti na zrychlení nebo zpomalení vozidla.

Audio společnost Harman vyvíjí svůj vlastní AVAS od roku 2009 s názvem Externí Elektronická Zvuková Syntéza (eESS), který vydává zvuk z reproduktorů umístěných v přední i zadní části vozidla. Snímače rychlosti slouží k nastavení hlasitosti varovného zvuku. Výrobci automobilů mohou navrhovat vlastní zvuky pro eESS, což umožní například odlišit od sebe zvuk jednotlivých značek.

Podobné články