Elektromobily budou muset podle nové legislativy EU povinně vydávat zvuk

1. 7. 2019 1 min. čtení Aktuality

Elekromobily-uměle vytvořený hluk

Auta na baterky sice nejsou pro každého, ale třeba do města mohou být zajímavou alternativou. Ovšem poněkud tichou.

Elektromobily by měly dle Evropské unie

A právě to řeší nová legislativa přicházející z Bruselu. Ta totiž od dnešního dne (1. července) nařizuje, že všechny nové elektromobily budou muset vydávat uměle vytvořený hluk.

Ten bude zajišťovat systém AVAS (Acoustic vehicle alert system), který bude aktivní v rychlostech pod 20 km/h a při couvání. Důvodem je ochrana chodců, cyklistů nebo třeba slepců. Při nízkých rychlostech jsou totiž elektromobily skutečně téměř neslyšné, což zvyšuje riziko a to zejména v oblastech, kde je například velké množství chodců.

Součástí legislativy je i doporučení, aby zvuk připomínal spalovací motor, závazné to však není. Dnes už někteří výrobci do svých elektromobilů podobné zařízení montují, velká většina jich však na toto nemyslí. Nařízení platí i pro hybridy. Pokud byste si chtěli přečíst přesné znění zákona přečíst, najdete ho zde.

Zdroj médií: audi
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články