Typy bezpečnostních pásů a jejich důležitost

24. 7. 2021 3 min. čtení Tipy a rady

Ať se nám to líbí nebo ne, být při jízdě připoután (pokud to vozidlo v základu dovoluje) patří mezi povinnosti každého řidiče. Důvod je každému jasný, jde o naši bezpečnost při případné autonehodě. Bezpečnostní pásy v autech už zachránily nespočet životů. Při porušení tohoto zákonu hrozí ztráta dvou bodů v bodovém systému.

Bezpečnostní prvky automobilů:

  1. Aktivní vs. pasivní bezpečnost aut
  2. Jak probíhají crash testy aut
  3. Bezpečnostní pásy a jejich důležitost - právě čtete

Ve většině dnešních aut najdeme klasický tříbodový bezpečnostní pás (podle počtu bodů mohou být 2-7 bodové) vybavený napínačem. Na prostředním zadním sedadle bývá jen dvoubodový pás přes břicho.

Další druhy:

Existuje spousta dalších druhů pásu, protože klasický tříbodový pás sám o sobě nepokryje celé spektrum potřeb.

Bezpečnostní pásy pro těhotné

Při těhotenství by se použití speciálního pásu pro těhotné nemělo podceňovat. Klasický tříbodový pás totiž nevede ve spodní části pro těhotné úplně ideálně a při nehodě může být dost zrádný. Samovolnému pohybu nahoru zabrání právě pás pro těhotné, protože po celou dobu jízdy drží spodní část pásu pod úrovní bříška

Instalace se provádí dvěma způsoby. Buďto máte v sedačce přímo ISOfixové úchyty, do kterých stačí pás jen zacvaknout. Druhou možností je pomocí popruhu s přezkou. Pomůcka se položí na sedadlo a popruh s přezkou se ovine kolem opěradla a zapne. Žena si sedne a připoutá klasickým pásem, hlavní částí potom je stažení pásu pod bříško a zacvaknutí do spony.

Bezpečnostní pásy a jejich důležitost

Bezpečnostní pás pro psa

Spousta z nás potřebuje někdy převézt našeho pejska v autě, ovšem mít pejska na volno v autě se může vymstít. Na toto existují právě například bezpečnostní pásy pro psy. Slouží i jako postroj (obyčejný obojek kolem krku by při nehodě nefungoval) a jeho instalace je jednoduchá. Pejskovi nasadíte postroj a koncovku z postroje připnete do jakéhokoliv pásu v autě.

Bezpečnostní pásy do autosedačky

Tyto pásy jsou přesně navržené pro děti. Když koupíte autosedačku, tak by měla být již vybavená pásy nebo by měla mít nástavce na normální pás. Bez problému se dají tyto pásy koupit i externě, jen si dejte pozor, jaký typ pasuje do vaší autosedačky.

Prodloužení bezpečnostního pásu

Nejvíce využijeme asi při převozu větších předmětů, které chceme pro jízdu zabezpečit. Vlastně koupíte kousek pásu se sponou, kterou zacvaknete do klasické zdířky a na druhém konci bude zdířka pro klasický pás. Existuje hned několik druhů:

  • Obyčejné textilní
  • Pevné
  • Stavitelné – pro úpravu délky podle potřeby

Bezpečnostní pásy a jejich důležitost

Ochrana na bezpečnostní pásy

Hodí se například při převozu dětí, jedná se připínací “rukáv“ (většinou na suchý zip), který chrání pásy před znečištěním.

Adaptér na bezpečnostní pásy 

Dá se použít v případě, že nechcete spodní část pásu přes břicho. Jednoduchým popruhem, který obmotáte okolo sedačky připnete normální pás dolů k sedačce a tím pádem přenesete napětí na stehna. 

Zdroj médií: depositphotos, unsplash
Nikola Vrabel

Autor článku
Nikča vždycky snila o tom být nadějným chemikem, od školy si chodívá odpočinout na garáž a víkendy tráví s foťákem na nejrůznějších tuning srazech.

Podobné články