PRÁCE 🧰

TOP 6 budapešťských termálů: Tady zrelaxujete tělo i mysl dokonale. Pojedete?

30. 12. 2024 9 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady Kam na výlet Rádce motoristy Cestování do zahraničí

Odpočinek občas potřebuje každý. Pokud neholdujete zimním dovoleným, chcete se uvolnit někde v teple, ale Maledivy jsou na vaši peněženku trochu moc, máme pro vás tip – užijte si nezapomenutelné dny v Budapešti!

TOP 6 budapešťských termálů: Tady zrelaxujete tělo i mysl dokonale. Pojedete?

Články na téma kam na výlet do Maďarska:

  1. 6 nejlepších termálních lázní v Budapešti - právě čtete

Jestli vám Maďarsko až doteď nic neříkalo, věřte, že jakmile poprvé stanete v Budapešti, budete okouzleni. Metropole je to totiž nádherná, turisty milovaná v každém ročním období. A je tu pro každého něco – skvostná architektura a ruch velkoměsta i poklidná místečka, vynikající gastronomie a prostory jako stvořené pro váš dokonalý odpočinek, při kterém aspoň na chvíli zapomenete na všechny starosti všedních dní.

Pozor! Pojedete-li do Budapešti autem, pravděpodobně to bude chtít pořídit maďarskou dálniční známku!

Co vidět v Budapešti?

Jen krátce, abychom maďarské hlavní město „neodbyli“, musíme zmínit, co v něm stojí za vidění. Nemusíte být dokonce ani nadšenec do stavitelství, aby vás město ohromilo. Stačí se jen dívat a kochat se. Mimochodem – mezi jeho perly patří i lázně, o kterých bude řeč za moment.

  • Budova maďarského parlamentu (Országház): vypadá jako palác a jen tak od ní neodtrhnete zrak. Stavba z konce 19. století je monumentální, čítá asi 700 místností a kromě parlamentu v ní sídlí i prezident a vláda.
  • Matyášův chrám: kostel Nanebevzetí Panny Marie vznikl už ve 13. století na místě původního kostela z roku 1015. Během turecké nadvlády sloužil jako mešita, mimo ni jako hlavní korunovační chrám zdejších králů. Svůj „lidový“ název nese po Matyáši Korvínovi, který v maďarských dějinách zaujímá post jedné z nejdůležitějších osobností.
  • Bazilika sv. Štěpána: další sakrální stavba, která patří k nejznámějším v celé zemi. Ceněná je především proto, že jsou v ní uloženy ostatky mumifikované ruky sv. Štěpána, jehož Maďaři považují za zakladatele svého státu. Cizince zaujmou spíš obrovské varhany nebo úžasná vyhlídka na město z ochozu. Vysvěcena byla na počátku 20. století.
  • Budínský hrad: vašim očím nemůže ujít ani Královský hrad ze 13. století, jenž je celým komplexem staveb. Během 2. světové války byl ve velkém poničen a k obnově mohlo kvůli nedostatku financí dojít až na konci 60. let.
  • Rybářská bašta: jedna z nejúchvatnějších staveb komplexu Budínského hradu, díky kombinaci novorománského a novogotického stylu působí pohádkově, její odpůrci tvrdí, že jednoznačně kýčovitě. Její původ se datuje na přelom 19. a 20. století.

K dalším místům, která je fajn při návštěvě Budapešti vidět, je Řetězový most, Andrássyho třída, náměstí Hrdinů, budova opery, Velká tržnice nebo Markétin ostrov.

Lázně, které vás zklidní, zahřejí i pohladí

Ptáte se, čím jsou budapešťské lázně jedinečné, že o nich píšeme? Už na první pohled jde o jejich architekturu, hlavní je ale samozřejmě to uvnitř – léčivá termální voda.

Lázeňství na území Budapešti sahá až do starověku, kdy tu rukama Římanů vzniklo 21 lázeňských prostor s vodou z Budínských vrchů. Dnešní vrty jsou hluboké i více než 1 000 metrů, léčivých pramenů je tu přes 120. Zdejší voda je bohatá na minerály, chloridy, fluoridy a další tělu prospěšné látky. Co lázně, to aspoň trochu odlišné složení vody.

Proč se do ní ponořit? Pomáhá s potížemi pohybového aparátu (například s artritidou), s gynekologickými potížemi a napravuje i kondici krevního oběhu.

Voda z pramenů se dá i popíjet (pochopitelně ne ta, ve které se budete koupat). Tím můžete podpořit činnost ledvin, zklidnit astma nebo zažívání.

Ve všech níže uvedených lázních si můžete půjčit osušky, koupací čepice, pantofle a další vybavení. Tam, kde neuvádíme ceny vstupného pro děti, není dětem do 14 let vstup povolen.

Teď už ale hurá do vody, kde můžete strávit příjemné chvíle po objevování krás města, nebo klidně i celý den. Jak je libo!

Széchenyiho termální lázně

Széchenyiho lázně jsou pravděpodobně těmi nejznámějšími v celé Budapešti. Jsou to ty, které už jste určitě viděli na fotkách na internetu – ohromná budova se žlutou fasádou, připomínající spíš šlechtické sídlo než lázně. Jde o nejrozsáhlejší léčebné lázně v Evropě a čeká vás tu necelá dvacítka bazénů uvnitř i venku.

Služby: venkovní a vnitřní bazény, parní prostory, sauny, masáže, exkluzivní relaxační zóna, saunové rituály, privátní spa, lázeňské procedury, restaurace, obchod s ručně vyráběnými mýdly (ze zdejší vody),

Ceny: od pondělí do čtvrtka před 9.00 hod. 8 400 Ft, v pátek 9 700 ft; celodenní lístek od pondělí do čtvrtka 10 500 Ft (12 500 Ft), pátek a víkendy 12 000 Ft (14 000 Ft), svátky 13 000 Ft (14 000 Ft); ceny v závorkách jsou za Fast Track Ticket, se kterým můžete předběhnout frontu,

Otevírací doba: všední dny 7.00–20.00 hod., o víkendu 8.00–20.00 hod. (sauny se zavírají půl hodiny před koncem); jiná otevírací doba je během svátků (informujte se na oficiálním webu szechenyibath.hu).

Adresa: Budapest, Állatkerti krt. 9-11, 1146 Maďarsko

Termální lázně Gellért

Tyto lázně představují zážitek pro celé tělo včetně očí, které nespustíte ze zdejší architektury a stylu art noveau, v němž byly rekonstruovány po 1. světové válce. Uvnitř druhých neslavnějších budapešťských lázní na vás čeká 13 bazénů. Koupat se budete na místě, kde lázně fungovaly už ve 13. století!

Služby: vnitřní, venkovní a léčebné bazény, vířivka, masáže, sauna, parní lázeň, lázeňské procedury,

Ceny: od pondělí do čtvrtka 10 500 Ft, pátky a víkendy 12 000 Ft, svátky a sezóna 13 000 Ft; soukromé koupání pro 2 osoby na 90 minut 20 000 Ft,

Otevírací doba: denně od 9.00 do 19.00 hod. vyjma svátků (info na oficiálním webu gellertbath.hu).

Adresa: Budapest, Kelenhegyi út 4, 1118 Maďarsko

Termální lázně Palatinus

Příjemné lázně Palatinus najdete na Markétině ostrově (kromě nich je tu taky park ideální na procházku, letní kino, divadlo nebo japonská zahrada).

Lázně nabízejí 11 venkovních bazénů, z toho ve třech se dá koupat po celý rok (a kromě toho jsou tu i vnitřní). Od května do září si tu můžete užít i vířivky, umělé vlny, protiproudy, jsou tu i dva dětské bazény a dva plavecké, dva léčebné termální prameny a také 4 tobogány.

Služby: venkovní a vnitřní bazény, sauny, masáže, obchod s mýdly vyráběnými z vody v lázních Szechényi, Gellért a Rudas,

Ceny: všední dny 3 400 Ft/dospělý, víkendy a svátky 3 700 Ft/dospělý; všední dny 2 300 Ft/děti, studenti a senioři, víkendy a svátky 2 500 Ft; odpolední vstupné ve všední dny po 17.00 hod. 2 400 Ft/osoba; vstup na dvě hodiny ve všední dny 2 400 Ft/osoba a v sobotu 2 700 Ft/osoba; rodinné vstupenky 6 800–9 900 Ft; 15 vstupů 47 900 Ft/osoba; 15 dvouhodinových vstupů 32 400 Ft/osoba,

Otevírací doba: denně od 9.00 do 16.00 hod., v sezóně do 19.00 hod.

Adresa: Budapest, Soó Rezső stny. 1, 1007 Maďarsko

Turecké lázně Rudas

Chcete zažít v budapešťském měřítku unikátní lázně? Pak si vyhraďte čas na turecké lázně Rudas, které tu vznikly už v 16. století. Nejprve tu byly jen tradiční turecké parní lázně, později přibyly bazény. Dnes je to místo, na které nezapomenete!

Bazénů je tu celkem dvanáct. Muži a ženy sem mohou chodit dohromady, důležité je ale vědět, že v pondělí a ve středu od 6.00 do 20.00 hod. a v pátek od 6.00 do 12.45 hod. je komplex vyhrazen jen mužům a v úterý od 6.00 do 20.00 hod. jen ženám.

Služby: plavecký bazén, turecké koupele (parní bazény), masážní a sedací bazény, lázeňské procedury, obchod s mýdly,

Ceny: celodenní vstupné ve všední dny 9 300 Ft/osoba, o víkendech 12 200 Ft, o svátcích a v sezóně 13 200 Ft; možnost sníženého vstupného v různých částech dne,

Otevírací doba: obecně 6.00–20.00 hod.; noční koupání 22.00–03.00 hod.; saunový svět 11.00–19.40 hod. (více na oficiálním webu rudasfurdo.hu).

Adresa: Budapest, Döbrentei tér 9, 1013 Maďarsko

Termální lázně Lukács

Pokud chcete mít během koupání trochu víc klidu, zamiřte do o něco méně známých termálů Lukács. V kulisách funkcionalistické budovy vás čeká osm bazénů různého ražení.

Služby: dva plavecké bazény, bazény s masážními tryskami, vířivky, sauny, fitness park na střeše, masáže, lázeňské procedury, obchod s mýdly, soukromé koupání pro dva, pivní lázně,

Ceny: všední den 4 800 Ft/dospělý, víkendy a svátky 5 200 Ft/dospělý; senioři a studenti ve všední dny 3 400 Ft, o víkendech a svátcích 4 500 Ft; koupání po 17.00 hod. 3 400 Ft (všední dny) nebo 4 500 Ft (víkendy a svátky); saunový svět 1 200 Ft/osoba; soukromé koupání pro 2 osoby na 3 hodiny 12 000 Ft,

Otevírací doba: denně od 7.00 do 19.00 hod. (o svátcích se mění).

Adresa: Budapest, Frankel Leó út 25-29, 1023 Maďarsko

Termální lázně Dagály

Naši tour po budapešťských lázních zakončíme v těch, které zaujmou svou velkolepostí – jsou totiž spojené s klasickým (zato však velkorysým) koupalištěm a součástí komplexu je i velká zatravněná plocha určená pro odpočinek (využívaná jako součást koupaliště v letních měsících).

Coby samostatné termální lázně patří Dagály k těm menším s komornější atmosférou. Fungují teprve od 40. let, což z nich činí nejmladší lázně ve městě. Mají ale svoje kouzlo a uvítají vás během celého roku.

Služby (celoroční): dva plavecké bazény, dva Kneippovy bazénky, další čtyři rozmanité bazény (včetně toho se studenou vodou), wellness, masáže,

Ceny: všední dny 3 400 Ft/osoba, o víkendech 3 700 Ft/osoba; snížené vstupné pro děti (a děti do 6 let mají vstup zdarma),

Otevírací doba: denně od 6.00 do 20.00 hod.

Adresa: Budapest, Népfürdő u. 28-30, 1138 Maďarsko

Na kolik vyjde cesta do Maďarska?

Ceny v termálech jsou dané, úroveň ubytování (a tím i jeho cenu) si volíte sami. Jak je to s cestou autem?

  • Z Prahy: 530 km; 5,5 hodiny; 1 035 Kč
  • Z Brna: 330 km; 3,5 hodiny; 654 Kč
  • Z Ostravy: 350–490 km; 5–6 hodin (kratší trasa přes Žilinu je časově náročnější); 680–960 Kč
  • Z Chebu: 700 km; 7 hodin; 1 370 Kč

Výpočet ceny jsme prováděli s průměrnou spotřebou 5,5 l/100 km a cenou 35,5 Kč/litr. Ceny jsme mírně zaokrouhlovali (v řádu korun).

Do Budapešti se ale můžete vydat i vlakem. Z Prahy trvá cesta 10,5 hodiny, může být bez přestupu i s ním. Cena začíná na 900 Kč. A jde to i přímou autobusovou linkou – z Prahy je to 6 až 6,5 hodiny a cena startuje na 680 Kč.

Zdroj info: Cestujlevně.cz, iDnes, České dráhy, Flixbus, Wikipedie, szechenyibath.hu, gellertbath.hu, palatinusstrand.hu, rudasfurdo.hu, lukacsfurdo.hu, justbudapest.com.
Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články