15. 1. 2023 2 min. čtení diskuze (0) Aktuality

Každoroční report německých STK mapuje ty nejspolehlivější a naopak nejméně spolehlivé ojetiny. Jubilejní 50. vydání TÜV Reportu 2022 tentokrát zahrnuje data z 9,6 milionů technických kontrol od července 2020 do června 2021. Kdo se umístil „na bednách“ a jaká značka to tentokrát „projela“?

TÜV zná vítěze! Jaká jsou nejméně poruchová ojetá auta roku 2022?

Absolutní vítězové

Celkovým vítězem TÜV Reportu 2022 se stejně jako v předchozích dvou letech stal Mercedes GLC. Míra závažných závad, které vykazuje toto ojeté auto, je u 2 až 3 roky starých vozů pouze 1,5 %, což je vůbec nejnižší hodnota ze všech kontrolovaných vozidel.

Stupně vítězů ve stejné věkové kategorii obsadil i Mercedes třídy B a Volkswagen T-Roc. Další kategorie (stáří 4 až 5 let) ovládlo Audi Q2. Ve věkové skupině 6 až 7 let excelovalo Porsche 911 a z nejstarších vozů je jednoznačně nejméně poruchové Audi TT.

Ojetiny s rokem výroby 2010 a 2011

Mezi nejstarší a nejspolehlivější ojetiny, které report TÜV v roce 2022 mapoval, se zařadilo nejen zmíněné Audi TT, ale i BMW X1 a Audi A1. Čtvrté místo patří Hondě Jazz a VW Golfu Plus. Na pomyslném „chvostu“ se objevila Dacia Logan a Sandero, kterým dělají společnost Fiat Panda a Kia Picanto.

Ojetiny s rokem výroby 2012 a 2013

Také v této kategorii ojetých vozů si vedlo nejlépe Audi TT, které následovaly Mercedesy třídy B a SLK. Na čtvrté příčce se umístila Mazda CX-5. Mezi problémové ojetiny potom patřila Dacia Logan, Fiat Panda a Renault Kangoo.

Ojetiny s rokem výroby 2014 a 2015

Tuto kategorii ojetin už několikátý rok po sobě ovládá Porsche 911, které následuje VW Golf Sportsvan. O další příčky se dělí Suzuki SX4 a Toyota RAV4. Nejhůře dopadly opět Dacie, které následovaly Renaulty a překvapivě i vozy BMW řady 5/6.

Ojetiny s rokem výroby 2016 a 2017

Nejlepší ojetiny s pěti a šesti křížky na krku doznaly změn. Na první příčce se umístilo Audi Q2, které z ní sesadilo Porsche 911. Třetí místo obsadila Mazda CX-3, kterou následuje Seat Ateca. Poslední místo patří překvapivě BMW řady 5, kterému dělají společnost dvě Dacie a dva příbuzné modely VW Sharan a Seat Alhambra.

Ojetiny s rokem výroby 2018 a 2019

Kategorii nejmladších a nejspolehlivějších vozidel ovládly již zmiňované Mercedesy GLC a třída B. Nově se v žebříčku objevil Volkswagen T-Roc. Poslední místo patří už tradičně Daciím, které doplnil Citroen Berlingo, Renault Kangoo a Fiat Tipo.

Zdroj info: TÜV Report 2022.
Zdroj médií: Depositphotos.