PRÁCE 🧰

Jakou pokutu dostanete za překročení rychlosti a co dalšího vám hrozí?

2. 6. 2021 2 min. čtení diskuze (0) Tipy a rady

Překročení maximální povolené rychlosti je nejčastěji trestaným dopravním přestupkem. V článku se podíváme na to, jaký postih vám hrozí a jak to může omezit vaše další řidičské aktivity, respektive kdy vám mohou policisté řidičák za překročení rychlosti odebrat.

Překročení rychlosti: jaká pokuta hrozí?

Překročení rychlosti v obci

Každý ví, že městem, vesnicí nebo zkrátka jakoukoliv obcí, by měl projíždět rychlostí maximálně 50 km/h, neuvádí-li dopravní značení jinak. Pokud prokazatelně překročíte rychlost o 1 až 5 km/h, zaplatíte buď na místě do 1000 korun nebo ve správním řízení 1500 až 2500 korun. Body v tomto případě nedostanete žádné.

Pokud bude vaše rychlost větší o 6 až 19 km/h, bude to na místě zase do tisícovky a ve správním řízení za 1500 až 2500 korun. Pozor, policie už vám může dát i 2 body.

Překročení rychlosti v obci o 20 až 39 km/h ocení policie na místě pokutou ve výši až 2500 korun. Nebudete-li souhlasit na místě s takovou sankcí, může vás to ve správním řízení přijít na 2500 až 5000 korun. Váš spěch bude navíc oceněn ziskem 3 bodů.

Ve chvíli, kdy svištíte na padesátce v obci 90 km/h a více, tedy překročíte rychlost o 40 a více kilometrů za hodinu, tak je opravdu zle. Na místě se s vámi policie bavit moc nebude, věc bude automaticky projednána ve správním řízení a sežeňte si dobrého advokáta, protože hrajete o řidičský průkaz. O ten můžete přijít na půl roku až rok. Navíc vás to přijde na 5 až 10 000 korun a 5 bodů k tomu.

Překročení rychlosti mimo obec

Zde je to do značné míry podobné. Neurčuje-li dopravní značení jinak, můžete jet 90 km/h na silnici mimo obec, případně 130 km/h na dálnici. Ve chvíli, kdy překročíte tuto rychlosti o 1 až 10 km/h, zaplatíte policii buď tisíc korun na místě nebo 1500 až 2500 korun ve správním řízení. Je to bez bodů.

Překročení o 11 až 29 km/h vyjde na místě opět na tisícovku a ve správním řízení na 1500 až 2500 korun. Analogicky s překročením rychlosti v obci už to bude ale za 2 body.

Rychlost o 30 až 49 km/h vyšší, než je povolená, už bude za až 2500 na místě, do správního řízení si připravte 2500 až 5000 korun. Body dostanete 3.

A pokud pojedete o 50 a více kilometrů za hodinu rychleji, než můžete, na místě se projednání přestupku nedočkáte, jde to automaticky do správního řízení. V tom zaplatíte 5 až 10 000 korun, navrch dostanete 5 bodů a řidičské oprávnění ztratíte na šest až 12 měsíců.

Neházejte flintu do žita

Ve chvíli, kdy vás zastaví policie, případně přijde obsílka, že vás změřil radar, neházejte flintu do žita. I měření rychlosti jako takové, má svá pravidla, která není úplně jednoduché dodržet. Zejména mobilní radary policie občas používá ne zcela správně, takže v případě, kdy hrozí odebrání řidičského průkazu, případně vysoká pokuta, stojí za to spojit své síly se schopným advokátem, který může zvrátit pro vás na první pohled zcela nevýhodnou situaci.

Zdroj médií: Depositphotos.

Podobné články