Používáte mlhovky správně? Pokud ne, hrozí vám za to pokuta

9. 3. 2020 2 min. čtení Tipy a rady

Podzim nebo jaro, je to jedno. Řada řidičů neumí stále používat mlhová světla. Mívají je zapnutá i v případech, kdy to být nemusí a nebo naopak je vůbec nevyužívají. V husté mlze to může mít fatální následky.

Správné používání mlhovek

Správné užití mlhových světel definuje zákon, ve kterém se píše: "Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení  nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. " Řidič si pod těmito slovy může představit ledaco. Naštěstí existuje i jednoduchá definice. Sníženou viditelnost - za mlhy, sněžení nebo deště - zákon definuje jako: "Snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na  pozemních komunikacích dostatečně zřetelně  nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty  na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za  mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu."

Zákon přímo nedefinuje, jak má vypadat hustý déšť nebo sněžení, avšak spoléhá na selský rozum každého člověka a také na to, aby každý vyhodnotil situaci sám, a to občas není pro někoho zrovna jednoduché. Například pokud nevidím před sebe ani na metr, pak je jasné, že bych mlhová světla měla mít zaplá. Pokud ale vidím v mlze před sebou tři auta, pak je nesmyslné, abych světla zapínala. Je to zbytečné oslňování ostatních řidičů silničního provozu. Nezapomínejte, že za špatné používání mlhovek vám hrozí pokuta až ve výši 2500 korun.

Kdy je mám zapnout?

Mlhová světla byste měli mít zapnuté vždy pokud se na komunikaci nachází hustá mlha, sněžení a nebo silný déšť. Ve městě to platí jen v případě, že se jedná opravdu o hustou - mléčnou - mlhu a viditelnost se pohybuje méně jak 50 metrů.

Kdy je nechat vyplé?

Ve městě - pokud neplatí případ viz. nahoře, platí, že pokud jedete v koloně, opravdu nepotřebujete mít zaplá mlhová světla. Stejné to je, pokud jedete v proudu souvisle pomalu jedoucích vozidel. Jestliže vidíte auta před sebou, pak si můžete být jistí, že auta vidí i vás. Vypnuté mlhovky by měly být i v případě, že mrholí, padá sníh nebo je jen lehký opar mlhy.

Je třeba si připomenout, že zářivky mlhových světel jsou mnohem intenzivnější, než je například denní svícení. Může tak docházet k nešťastnému oslňování ostatních řidičů, a to je nebezpečné. Na mokré vozovce se světlo odráží ještě více než na suché.

Existuje ještě jedna skupina řidičů, ti rádi při snížené viditelnosti na vozovce používají pouze denní svícení. Avšak zapomínají, že v tomto řežimu svícení, autu nesvítí zadní světla. To je velmi nebezpečné zejména v husté mlze, kdy lze vozidlo před vámi snadno přehlédnout. Auto je zezadu prakticky neviditelné.

Zdroj médií: Pixabay

Podobné články