V prvním díle dvoudílné minisérie o roatripu po Itálii až na samotný jih jsme vám prozradili, kde stojí za to se cestou zastavit a jak se na ostrov dostat. Teď už se budeme konečně věnovat ostrovu samotnému a praktickým náležitostem! Stejně tak se dozvíte, kde se nám opravdu nelíbilo a co navzdory cestopisům aktuálně opravdu nestojí za váš čas.
Low cost roadtrip po Itálii – 2. díl: Co si nenechat ujít na Sicílii, kolik jsme ujeli kilometrů a na kolik nás cesta vyšla
Články na téma Roadtrip po Itálii:
- Roadtrip po Itálii až na Sicílii – 1. díl
- Low cost roadtrip po Itálii – 2. díl - právě čtete
Co vidět a zažít na Sicílii?
Po dlouhé cestě jsme na Sicílii! Co tady stojí za vidění a kde nás vypekli? Hned se to dozvíte.
Přečtěte si nejdřív: Low cost roadtrip po Itálii – 1. díl: co vidět cestou na Sicílii a jak se na ostrov dostat
Etna
Přírodní dominantou největšího ostrova ve Středomoří je bezpochyby Etna. Společně se svým okolím je stále aktivní sopka ohromným lákadlem pro turisty. Sami se můžete dostat ke konečné zastávce terénních autobusů, na krátery už se musíte jít podívat jedině s průvodcem. Když vyjde počasí, výprava sem je nezapomenutelná.
Etna ční do výšky 3 403 metrů. K horním kráterům se dostanete pěšky z hlavního parkoviště (Rifugio Sapienza), pomoct si můžete lanovkou a terénními autobusy. Za nás je ideální kombinace ušetřit síly na lanovce a od její horní stanice se vydat pěšky nahoru. Cesta je široká, upravená, ale nepodceňte boty – struska je opravdu ostrá (varování platí i pro ty, kteří cestují se psími parťáky – nezapomeňte botičky, jsou nutné!).
Taormina
Mým osobním favoritem na celé Sicílii ji městečko Taormina. Nachází se nedaleko Etny, ovšem na pobřeží (na tom východním). Ideální je nechat auto na parkovišti u lanovky v Mazzaró a nahoru do Taorminy se nechat vyvézt. Dospělý za jeden směr zaplatí 6 eur, k ceně je nutné připočítat ještě parkovné (6 eur za 3 hodiny, poté se cena zvyšuje). Lanovka jede každých 15 minut.
Taormina je neuvěřitelně malebná a pohodová. Užijete si tu krásný výhled na pobřeží i koncentrovaně italskou atmosféru. Všude kolem vás se vaří výborná káva, podává se luxusní gelato, servíruje se čerstvá šťáva z granátových jablek… A co tu vidět?
Rozhodně pozůstatky řeckého divadla. Projděte se po promenádě Corso Umberto I., zastavte se na Piazza IX Aprile (náměstíčko), omrkněte palác Palazzo Corvaja ze 13. století s ceněnými freskami. Pod městečkem pak nevynechte ostrůvek Isola Bella, na který se dostanete někdy suchou nohou, jindy mokrou. Na ostrůvku je soukromá botanická zahrada.
Katánie
Katánie podle mě nepatří k úplně „wow“ místům, ale je fajn ji vidět. Druhé největší sicilské město se nachází na úpatí Etny a zajímavé je na něm to, že bylo několikrát poničeno přírodními vlivy. Tím nejničivějším byl výbuch Etny v roce 1669. Předcházelo mu několikadenní zemětřesení, výsledkem byly čtyři měsíce soptění a proudy lávy valící se přes Katánii, které neměly slitování.
Na městě to dnes poznáte zcela jasně – spousta zdejších domů je totiž postavena z černého kamene, který tu po lávě zbyl. Tím je Katánie proslulá.
Z Taorminy sem dojedete za slabou hodinku.
Syrakusy
O něco přívětivější než Katánie se svými šedými domy jsou Syrakusy, rodiště Archimeda. Tady nesmíte vynechat procházku napříč starou částí města až k pevnosti Castello Maniace ze 13. století na nápadném výběžku do moře. Cestou samozřejmě nesmíte minout Syrakuskou katedrálu a vůbec náměstí Piazza del Duomo.
Za vidění stojí ještě Dianina fontána na Piazza Archimede a socha samotného Archimeda na ostrůvku mezi mosty Ponte Santa Lucia a Ponte Umbertino.
Z Katánie se do Syrakus dostanete zhruba za hodinu jízdy.
- Přečtěte si také: Míříte autem do Itálie? Pozor, ať vás nezmate značení paliv během cesty
Noto
Maličké, ale roztomilé. Takové je Noto. Jeho starou část, která turisty zajímá především, tvoří jedna hlavní třída – Corso Vittorio Emanuele. Na ní najdete celou řadu příležitostí dát si něco dobrého, od pořádných gastronáloží až po zmrzlinu nebo jiný dezertík.
Dominantou třídy je Cattedrale di San Nicoló, barokní katedrála z 18. století, před níž to vyloženě svádí sednout si na dlouhé schody a jen se tak kochat – přes den i večer, kdy se tu nezřídka objevuje aspoň jeden umělec s hudebním nástrojem nebo jiným zpestřením. Přímo naproti stojí radnice, rovněž zajímavá budova.
Noto objevíte asi po 45 minutách jízdy ze Syrakus.
Údolí chrámů
Další pýchou, kterou na Sicílii turisti (i místní) obdivují, je Údolí chrámů (Valle dei Templi). Jde o rozsáhlé archeologické naleziště, které vás zaujme, i když nejste tak úplně fandové dávné historie. Čeká vás tu krásná procházka kultivovanou krajinou a pozůstatky největších antických chrámů na světě.
Tím nejzajímavějším je tu pravděpodobně Tempio della Concordia, který patří k nejzachovalejším antickým památkám vůbec. Jeho vznik se datuje do roku 440 př. n. l. K dalším atrakcím patří Tempio di Giunone, Tempio di Eracle a Tempio di Giove Olimpico, zajímavostí je tu ale ještě víc. Okouzlující je i Kolymberta, zahrada s hájem tvořeným pomerančovníky a olivovníky.
Vstupné začíná na 15 eurech za dospělého. Příjemné je, že osoby do 18 let věku mají vstup zdarma. Do areálu se navíc můžete vydat i se psím parťákem (zdarma).
Z Nota se sem dostanete za 2,5–3 hodiny podle toho, jestli zvolíte cestu víceméně podél pobřeží (časově delší), nebo vnitrozemím.
Erice
Dalším městečkem, které vás chytne za srdce a z paměti už ho nedostanete, je Erice. To se nachází na severozápadě ostrova, nejspíš vás nepřekvapí, že na pořádném kopci. Příjemné je, že se sem dá dopravit lanovkou z nedalekého Trapani. Když tedy zrovna nemá odstávku… Mimo sezónu je i v blízkosti centra Erice dostatek parkovacích míst.
Jakmile se dostanete na kopec, hned oceníte úžasný výhled. Pobřeží tu máte jako na dlani, vidět je odsud třeba nedaleký vrch Monte Cofano (o něm bude řeč za moment).
A co v samotném historickém městečku s kamennými domy vidět? Třeba kyklopské zdi z 8. století př. n. l., katedrálu Duomo di Erice z počátku 14. století a dva hrady – Castello di Venere z 11. století a Castello Pepoli z 19. století. To nejkouzelnější je tu ale toulání se úzkými uličkami. Zdejší atmosféra je skutečně nádherná!
- Mohlo by vás zajímat: Povinná výbava auta Itálie v roce 2024: Co všechno je součástí?
San Vito Lo Capo
San Vito Lo Capo je neodolatelné letovisko s nádhernou pláží na samém severozápadě Sicílie. Jemný písek a průzračná voda vyloženě svádí k tomu, aby tu člověk aspoň chvilku pobyl i navzdory našlapanému itineráři. Turistické městečko nabízí všechno, po čem tu můžete zatoužit – od půjčovny plážových lehátek a slunečníků přes kavárny až po obchůdky se vším možným.
Pro dobrodruhy jsou poblíž San Vito Lo Capo dvě hory, které stojí za pozornost – Monte Cofano a Monte Monaco. První zmíněná je součástí stejnojmenné přírodní rezervace (u městečka Cornino, půl hodiny jízdy od San Vito Lo Capo), kde se dá udělat krásný několikahodinový pěší okruh, nahoru na horu se ovšem dostanou jen ti nejodvážnější a nejzdatnější.
Na Monte Monaco se dostanete až na vrcholek, cesta je krásná a výhled z vršku nezapomenutelný. Výchozí bod k této hoře najdete na okraji San Vito Lo Capo.
Také čtěte
Z Erice je to sem necelá hodina cesty.
Palermo
Když se na Sicílii nepodíváte do Palerma, jako byste tu ani nebyli. Hlavní město ostrova trůní na severním pobřeží, a i když působí značně „ošoupaně“ a „ošuntěle“, chtě nechtě si vás získá. Procházka po centru je báječná, zvlášť když si ji zpestříte nějakou tou typickou dobrotou (jako je třeba arancino nebo cannolo).
Co musíte vidět, to je divadlo Teatro Massimo, přímo ohromující katedrála Nanebevzetí Panny Marie s jádrem ze 12. století a přilehlý park, Královský palác a Quattro Canti – křižovatku dvou významných bulvárů (Vittorio Emanuele a Via Madequa), rozhraní čtyř městských čtvrtí.
Ze San Vito Lo Capo se do Palerma dostanete za slabé 2 hodiny.
Cefalú
Poslední sicilské městečko, které by vaší pozornosti nemělo uniknout, je Cefalú na severním pobřeží, jen něco málo přes hodinu jízdy vzdálené od Palerma. Jde o jedno z nejpopulárnějších italských letovisek vůbec. Na návštěvníky tu čeká krásná pláž, městečko samotné nabízí neodolatelné úzké uličky, kde se vám bude procházka zamlouvat za světla i po setmění.
Dole ve městečku objevíte například katedrálu Duomo di Cefalú, historickou prádelnu ze 16. století nebo pohodovou třídu Corso Ruggero. Nad ním se tyčí skála Rocca di Cefalú s pozůstatky hradu. Výhled z vršku je velice působivý a za tu trochu námahy to rozhodně stojí!
Přečtěte si také: Cestou do Itálie pozor na maximální rychlost. Jak se liší v zemích na trase?
Parco delle Madonie a Parco dei Nebrodi
Ještě vás vezmeme do přírody. Na Sicílii najdete poměrně blízko u sebe dva přírodní parky, kde si můžete udělat delší i kratší výlet a rozhlédnout se po kraji kolem. Kromě toho, že tu příroda nahrává pěším nebo cyklovýletům, jsou součástí parku i kamenná městečka, která se jen tak neokoukají.
V Parco delle Madonie jsme si udělali okruh dlouhý 9 kilometrů přes vrchol Pizzo Carbonara a nelitovali jsme!
Na Parco dei Nebrodi už jsme neměli moc času, nicméně i tady jsme se asi na 3 hodinky zdrželi. Pohledem na turistickou mapu zjistíte, že je tu kam se vypravit. Stačí to jen naplánovat.
Kam jsme se chtěli podívat, ale nepodívali jsme se
V plánu jsme měli ještě přírodní rezervaci Cavagrande del Cassibile poblíž Nota, jenže nás do ní nechtěli pustit se psem. Podle fotek nádhernou soutěsku jsme tak museli oželet. Stejně tak jsem kvůli psovi dopadla pár let zpět u vstupu do přírodní rezervace Zingaro na severu ostrova.
Na sílu tlačená Enna
Během výpravy jsme zavítali do údajně turisty podceňovaného města Enna ve vnitrozemí. Bohužel jsme rychle seznali, že ani my její „krásu“ nedoceníme. Jedinou atrakcí je tu hrad, který byl ovšem v době naší návštěvy dočasně uzavřený. Nic vyloženě zajímavého jsme tu neshledali a tak nějak tušíme, že Enna je do soupisů míst, která na Sicílii navštívit, tlačena trošku na sílu.
- Mohlo by se vám hodit: Italské mýto – jak zaplatíte a kolik?
Jaké je v říjnu na Sicílii počasí?
Zatímco při mé listopadové návštěvě před 6 lety mě čekaly teploty pohybující se mezi 15 a 20 °C a déšť se během 10 dní spustil asi dvakrát na chvíli, v říjnu panovaly teploty mezi 25 a 30 °C a za celých 9 dní nezapršelo. „Při nejhorším“ bylo pod mrakem, po většinu času ale svítilo sluníčko a bylo prostě skvostně. Na východním pobřeží bylo tepleji než jinde, což je ovšem poměrně známá věc.
Kolik nás takový výlet stál?
Náš roadtrip byl specifický v tom, že jsme nevyhledávali ubytování. Dvě noci jsme strávili ve stanu v kempu, jinak jsme nocovali v autě na odlehlých místech, kde jsme nikomu nepřekáželi (a nenechali po sobě nepořádek). Za necelé tři týdny s tím nikde nebyl žádný problém, a to ani když kolem nás projížděli carabinieri.
- Přečtěte si také: Levné ubytování v Itálii nás vrátilo v čase
Za ubytování jsme tedy značně ušetřili, zmíněné dvě noci v kempu nás stály 49 eur (2 osoby, pes, osobní auto a stan). Pokud se ptáte na hygienu, sprchu jsme absolvovali především na benzínkách, odpočívadlech, dvakrát minimalisticky na pláži a jednou po koupeli v termálech v návštěvnickém zázemí.
Platili jsme tedy především naftu, ta nás vyšla celkem na 15 300 Kč (pozor na dvojí ceny!) Další položkou bylo samozřejmě mýto, a to v Itálii (cestu přes Rakousko jsme „hrdinně“ absolvovali po okreskách a vřele to nedoporučujeme) – celkem šlo o 2 500 Kč (rovněž mírně zaokrouhleno nahoru).
- Mohlo by vás zajímat: Itálie a placené dálnice v roce 2024
Dost jídla jsme si vezli s sebou (protože když 10 let snídáte jedno a to samé, ani na dovolené to dobrovolně nechcete měnit, dalším důvodem je pak nevole spoléhat na to, co zrovna který den kde ulovíme), zbytek jsme řešili v hypermarketech, párkrát pizzou a nesčetněkrát vynikající italskou kávou (až na výjimky – skutečně, i v Itálii můžete narazit na podnik, kde káva není dobrá!) a gelatem.
Celkem nás tedy výlet vyšel ve dvou osobách zhruba na 25 000 Kč se vším všudy. Najeli jsme něco málo přes 6 700 kilometrů.
Zdroj médií: Depositphotos, Petra Malá.