Kolik stojí technická kontrola (STK) na automobil

4. 5. 2021 3 min. čtení Tipy a rady

Každé co dva roky je nutné jezdit na technickou, aby vozidlo dostalo zelenou pro další šťastné kilometry. Jenže, kdo si má pamatovat, kolik to stojí?

Cena STK a emisí

Články na téma cena STK:

  1. Kolik stojí STK - právě čtete
  2. Dovozová STK a cena

Úplně nová auta mají tu výhodu, že jdou na první technickou až za 4 roky. To je poměrně dlouhá doba, aby člověk z hlavy vypustil cenu tohoto úkonu. Ostatně i dva roky pro klasické kontroly osobních automobilů je dost. Hlavní je nezapomenout a dostavit se na STK včas, jinak hrozí nemalé problémy a také samozřejmě pokuta, pokud to zjistí policisté při běžné dopravní kontrole. Ostatně ti mohou i při kontrole prohlásit auto za technicky nezpůsobilé, pokud k tomu okolnosti nasvědčují a člověk se rázem pěkně prohne za pokutu.

Kromě technické kontroly je nutné podstoupit i měření emisí, které se absolvuje též po dvou letech, a tak když už jedete s autem na velkou prohlídku vyplatíte se sfouknout oba úkony najednou. Samozřejmě celá kontrola něco stojí. Je to ale částka, kterou musíte zaplatit jednou za dva roky, a navíc se nejedná o zas tak drastickou cenu oproti výši pokuty, pokud byste neměli platnou technickou. Nedoporučujeme se tedy TK vyhýbat. 

Co město, to jiná cena STK

Jak už to tak bývá, tak ani pro měření emisí, ani pro absolvování technické kontroly není napříč firmami jednotná cena. Obecně ale také ty profláknutější společnosti bývají dražší a to nemusí mít sídlo zrovna v hlavním městě. Nicméně dobrá zpráva je, že ani letos maximální výše nepřekročí hranici dvou tisíc korun za technickou prohlídku. Obecně lze říct, že za technickou kontrolu zaplatíte v průměru 700 až 1700 korun. Co se týká emisí, tak tam se částka pohybuje od 700 do 1200 korun.

Samozřejmostí je, že jiná cena bude v Praze a jiná třeba ve Vimperku. Obecně jsou velká města v tomto ohledu dražší, než ta malá, kam zas tolik zákazníků nejezdí. Na druhou stranu, pokud máte STK za rohem, určitě kvůli ceně nepojedete přes celou republiky - víc byste totiž projeli. Ve většině případů se platí hotově. Jestliže chcete platit kartou, je nutné si tuto možnost dopředu ověřit.

Neprošli jste a budete muset opakovat prohlídku

Často se může stát, že neprojdete technickou kontrolou - a nemusí to nutně znamenat, že máte na autě velký problém, stačí mít špatná kola, která nejsou zapsaná v techničáku, nebo neprojdete měřením emisí. Budete muset spravit náhradu, jakmile se tak stane, musíte kontrolou projít znovu. Asi vás tedy napadá otázka, jak je to s placením?

Tak předně byste si měli zjistit, jak to STK zrovna má. Nebo lépe řečeno, každá stanice to bude mít opět jinak. Někde za opakovanou prohlídku zaplatíte třeba jen poloviční částku, jinde i tři čtvrtě z původní částky. Ale najdou se i případy, kde po vás budou chtít celou částku. Z toho důvodu se vyplatí přivést auto v dokonalém stavu, aby se vám nestalo, že budete muset prohlídku absolvovat znova, ušetří to dost náklady. Přesnou částku za opakované kontroly naleznete vždy v ceníku na stránkách STK, kam máte zamířeno.

Zdroj médií: Depositphotos.
Michaela Rubešová

Autor článku
Poznávacím znamením Míši je foťák v ruce. Ráda cestuje, ochutnává dobrá jídla a miluje výjimečná auta s duší.

Podobné články

Chcete zdarma dostávat zajímavé rady a tipy na auto-moto akce nejen na víkendy?