Klíčky budoucnosti? Za pár let budeme běžně odemykat auta mobilním telefonem

16. 7. 2020 2 min. čtení Aktuality Mercedes-Benz

Kde jsou ty doby, kdy se do auta musel člověk dostat tak, že prostě strčil klíček do zámku pootočil a odemknul. Tenhle pravěk je už ale dávno pryč a na dlouhou dobu se ustálilo odemykání na dálku. Vypadá to, že i tento způsob bude za chvíli zastaralý, pokročíme dál a nějaké klíče nebo dálková ovládání už nebudou potřeba.

NFC pro skoro dotyk

První technologií, která se začala objevovat, ačkoliv tedy zatím velice sporadicky, bylo NFC (Near Field Communication). Jedná se o bezdrátovou rádiovou komunikaci, která funguje pouze na velice krátké vzdálenosti, do zhruba pěti centimetrů. Je tedy potřeba se čtečky téměř dotknout. Výhodou je, že ne obě strany musejí být napájené. Pro příklad nemusíme chodit daleko - bezkontaktní placení pomocí bankovní karty probíhá tak, že napájená je pouze čtečka (v tomto případě platební terminál), karta samotná samozřejmě žádné napájení nemá.

Stejný příklad použijeme i pro analogii s auty. V klice nebo někde poblíž je jednoduše umístěná NFC čtečka, uživatel přiblíží čip, auto ho zaregistruje a odemkne se. Čip jako takový může mít podobu třeba nálepky na zadní straně telefonu nebo může být jeho kopie přímo nahraná ve smartphonu, pokud je vybaven NFC technologií. Tuhle vychytávku už nabízí třeba Mercedes v současné generaci třídy S.

Bluetooth pro mobil v kapse

O něco vychytanější novinku chystá Apple ve spolupráci s BMW. Jmenovat se má CarKey a vůz má odemykat pomocí bezdrátové komunikace Bluetooth Low Energy, která má omezený dosah a výkon. I tak by to ale mělo stačit k tomu, abyste nemuseli vyndávat telefon třeba z bundy nebo kabelky a prostě se přiblížili k autu a to se samo odemklo.

Bude samozřejmě nutné napřed telefon s autem spárovat a celé to nastavit, nicméně nepředpokládáme, že by to pro uživatele byl nějaký problém. Navíc se otevírají další a další možnosti. Za tu nejlákavější se dá asi považovat tvorba různých profilů. Ano, to už tu máme, že se upraví nastavení sedačky a volantu individuálně podle každého uživatele. Jenže v budoucnu bude naprosto reálné nastavit i různé výkonové profily, takže nevyježděné dítko s čerstvým řidičákem prostě nedostane plnou porci výkonu a nebude to moci rozjet na víc jak třeba 100 km/h. To vše bude možné nastavit i na dálku pomocí aplikace.

Klíčů netřeba

Dříve nebo později se tedy dočkáme doby, kdy klíčky budou někde doma jako záloha v šuplíku a namísto nich si každý uživatel auta nahraje unikátní virtuální klíč do telefonu. Staromilci sice asi zapláčou, ale pokrok se zkrátka nedá zastavit.

Zdroj médií: Daimler
Jakub Mokříš

Autor článku
Kuba má rád praktická auta, která dávají smysl, ale i ta, která moc smysl nedávají a dělají primárně radost. Sám na nich něco málo udělá, ale složitější úkoly raději přenechá profíkům.

Podobné články